Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. دونالد ترامپ گفت که پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کند
  2. وزارت دارایی آمریکا سپاه پاسداران را تحریم کرد
  3. بررسی پایبندی ایران به برجام در کنگره بررسی خواهد شد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

وزیر دفاع آمریکا: حواسمان به اقدامات ایران هست

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، گفته است: "در حال حاضر حواسمان به اقدامات تحریک‌آمیز احتمالی از طرف ایرانی‌ها هست. اما فعلا چنین چیزی رخ نداده است."

"با توجه به اقدام‌های بی‌ثبات‌ساز ایران از لبنان و سوریه گرفته تا یمن و افغانستان، معلوم است که ما حواسمان به چنین چیزی باشد."

خبر فوریآژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران به تعهداتش پایبند بوده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که ایران به تعهداتش در قالب توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، گفته است در حال حاضر مستحکم‌ترین نظام بازرسی‌های هسته‌ای جهان در مورد ایران اجرا می‌شود.

آژانس می‌گوید به تمام مکان‌هایی که بازرسی از آنها لازم بود دسترسی داشته است.

این در حالی است که دونالد ترامپ گفته است پایبندی ایران را تایید نمی‌کند.

فرانسه: ما به برجام متعهد هستیم

دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گوید امانوئل مکرون در گفت‌و‌گوی تلفنی با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به او در باره تعهد فرانسه به توافق هسته‌ای با ایران اطمینان خاطر داده است.

آقای مکرون گفته است تصمیم آمریکا برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام به منزله پایان آن نیست و فرانسه و شرکای اروپایی‌اش به تعهدات خود در چارچوب این توافق ادامه خواهند داشت.

ترامپ درباره ایران از عبارت "ملت تروریست" استفاده کرد

آنتونی زورکر، خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکا چهار ساعت قبل توییت کرد که دونالد ترامپ پیش از اعلام استراتژی جدید خود در جمع خبرنگاران، ملت ایران را "ملتی تروریست مانند بعضی دیگر" توصیف کرده و گفته سخنرانی امروزش درباره ایران "بسیار جالب" خواهد بود.

View more on twitter

'روحانی نگفت تحریم سپاه را چطور تفسیر می‌کند'

پاسخ وزارت خارجه ایران به ترامپ: ایران آغاز کننده خروج از برجام نخواهد بود

وزارت خارجه ایران گفته است که "ایران آغازکننده خروج از برجام نخواهد بود ولی در صورتی که حقوق و منافع ایران در برجام رعایت نشود، به تمامی تعهدات پایان خواهد داد و بدون هیچ‌گونه محدودیتی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد."

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است که "برجام یک سند معتبر بین‌المللی و دستاوردی کم ‌نظیر در عرصه دیپلماسی معاصر است که نه قابل‌مذاکره مجدد است و نه قابل‌تغییر. برجام یک توافق دوجانبه نیست که با کنار کشیدن یک طرف از اعتبار ساقط شود."

وزیر خارجه بریتانیا: برجام هنوز زنده است

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، گفت تصمیمی که دونالد ترامپ این امکان را فراهم کرده که کنگره آمریکا تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کند، اما این اتفاق هنوز نیفتاده است.

آقای جانسون گفت توافق هسته‌ای هنوز زنده است، توافقی که مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌شود ادامه دارد.

او گفت هر اقدام جدید احتمالی علیه ایران باید به ترتیبی باشد که توافق هسته‌ای را نقض نکند.

View more on twitter

جان مک‌کین از سیاست جدید ترامپ در قبال ایران حمایت کرد

جان مک‌کین از سیاست جدید ترامپ در قبال ایران حمایت کرده است

View more on twitter

انتقاد مشاور میرحسین موسوی از 'استفاده ابزاری' ترامپ از حقوق بشر

واکنش مریم رجوی به اظهارات ترامپ

مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران از سیاست جدید آمریکا در قبال ایران استقبال کرده و گفته است اذعان دولت آمریکا به اینکه "رژیم ایران، مردمش را سرکوب می‌کند و "از تروریسم در خارج حمایت می‌کند" به معنای به رسمیت شناختن عدم مشروعیت آن است.

View more on twitter

سیاتل تایمز: رویکرد تهاجمی ترامپ قرارداد ایران را با بوئینگ به خطر می‌اندازد

سیاتل تایمز نوشته رویکرد "تهاجمی" جدید دونالد ترامپ علیه ایران قرارداد هشت میلیارد دلاری بوئینگ با ایران را به خطر خواهد انداخت. به نوشته این روزنامه بیش از همه تولید بوئینگ‌های ۷۷۷ تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

واکنش‌ کاربران توییتر به سخنان روسای جمهور ایران و آمریکا

'آمریکا می‌خواهد ایران را تحریک کند'

احمد شیرزاد، نماینده سابق در مجلس ایران در تحلیل خود به برنامه ویژه بی‌بی‌سی فارسی گفت: دولت آمریکا در تلاش است تا با تحریک ایران، تهران تصمیم بگیرد که خود از برجام خارج شود.

'جهان با آمریکا همراهی نمی‌کند'

ناصر آملی مقدم، روزنامه‌نگار ایرانی در مشهد به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت که برجام را "شاهکار دمکراسی دولت روحانی" می‌داند. او سخنان حسن روحانی را تایید کرد و گفت که جهان عملکرد ترامپ را تایید نمی‌کند و با او همراهی نخواهد کرد.

لوکزامبورگ: برجام برقرار است

ژان اسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ گفته است برجام "برقرار" است و ما باید روی اجرای کامل آن متمرکز شویم.

View more on twitter

وزیر خارجه دولت در سایه بریتانیا: اظهارات ترامپ خرابکاری عمدی است

امیلی تورنبری وزیر خارجه دولت در سایه بریتانیا اظهارات دونالد ترامپ را درباره ایران "خرابکاری عمدی" خواند و از دولت بریتانیا خواست تا از "کرنش" در مقابل رییس جمهور آمریکا دست بردارد و به او اعتراض کند. خانم تورنبری گفت اینکه توافق هسته‌ای باید اصلاح شود "بی‌اندازه ریاکارانه" است و تنها جایی که این توافق نقض شده فقط در سر دونالد ترامپ است.

سناتور آمریکایی: کنگره نباید تحریم‌ها را از سر بگیرد

دایان فاینستاین سناتور ایالت کالیفرنیا در یک رشته توییت گفته است کنگره آمریکا نباید تحریم‌ها علیه ایران را تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است، دوباره وضع کند. او گفته است در این صورت آمریکا با خطر منزوی شدن رو‌به‌رو خواهد شد.

View more on twitter

روحانی از آمریکا خواست از 'سیاست خصمانه' دست بردارد

روحانی از آمریکا خواست "دست از سیاست خصمانه" خود بردارد. رییس‌جمهور ایران گفت که با مردم آمریکا مشکلی ندارد و به آنها احترام می‌گذارد.

او خطاب به دولت آمریکا گفت: ما غافلگیر نشدیم چون چهل سال است به حرفهای شما عادت کرده‌ایم. اما شما بدانید با این حرف‌های نادرست خودتان، ملت ما را متحدتر کردید. شما نمی‌توانید بین ملت ایران و رهبر محبوب فاصله بیاندازید.

روحانی: ما به برجام احترام خواهیم گذاشت

روحانی: ما تا زمانی که از منافع برجام برخورداریم در چارچوب منافع ملی به برجام احترام می‌گذاریم. ما با آژانس بین‌المللی همکاری کردیم و در چارچوب معاهدات بین‌المللی با آژانس همکاری خواهیم کرد اما اگر روزی منافع ما تامین نشود، بدانند ایران لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد و به آنها پاسخ خواهد داد.

روحانی: برنامه موشکی ایران 'مضاعف‌تر' خواهد شد

روحانی به آمریکا گفت چطور آمریکا به کشوری که با بمب‌های خود مردم مظلوم یمن را هدف قرار می‌دهد، اعتراضی ندارد اما نگران برنامه‌های موشکی ایران است. او گفت ایران از این به بعد در برنامه موشکی خود تلاش "مضاعف‌تر" انجام خواهد داد چرا که ایران این سلاح را برای "دفاع" از خود می‌خواهد.

علی لاریجانی: اظهارات آمریکایی‌ها در باره توافق هسته‌ای برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که به روسیه سفر کرده، اظهارات اخیر آمریکایی‌ها در باره توافق هسته‌ای را "برای مشروعیت سازمان ملل متحد، نگران‌کننده" خوانده است.

آقای لاریجانی گفته است عدم پایبندی دولت آمریکا به توافق‌های چندجانبه و بین‌المللی باید در شورای امنیت سازمان ملل متحد بررسی شده و توسط کشورها تقبیح شود.

روحانی خطاب به آمریکا: یادتان رفته مردم بی‌دفاع را در یک هواپیما هدف قرار دادید

او خطاب به آمریکا گفت: یادتان رفته که شما مردم مظلوم بی‌دفاع در یک هواپیما را هدف قرار دادید و بعد به متجاوزان آن حادثه دلخراش جایزه و مدال دادید. شما یادتان رفته که جنگ‌های این منطقه را شما به وجود آوردید.

روحانی: آمریکا خود به وجودآورنده داعش بوده است

روحانی در حمایت از سپاه: مردم ایران همواره در کنار سپاه بوده‌اند، بله سپاه از ملت ایران، عراق و سوریه و ...مردم منطقه در برابر گروه‌های تروریستی ساخته شده توسط آمریکا مانند داعش دفاع می‌کند و ایستادگی می‌کند.

روحانی: ملت ایران دیدند که آمریکا تنهاتر از همیشه است

روحانی: امروز برای مردم ایران روشن‌تر شد که بیش از گذشته باید در کنار هم باشیم. برجام محکم‌تر از آن چیزی است که این آقا در دوران رقابت انتخاباتی فکر می‌کرد. ماه‌ها از تشکیل دولت جدید آمریکا گذشته و مدت‌هاست که شعار می‌دهد. تازه می‌گوید می‌خواهد با همکاری کنگره می‌خواهد تبصره‌ای به برجام اضافه کند و نمی‌داند که به برجام نه بندی، نه تبصره‌ای اضافه خواهد شد.مردم ایران دیدند که آمریکا یک بار دیگر علیه برجام موضع گرفت و کشورهای دیگر اروپا علیه آمریکا موضع گرفتند. امروز آمریکا تنهاتر از همیشه است.

روحانی: ملت ایران دربرابر دیکتاتور سر تسلیم فرود نمی‌آورد

روحانی: یک بار دیگر برای مردم ایران مشخص شد که دولت آمریکا می‌خواهد علیه ملت ایران و ملت مظلوم منطقه همان خط قبلی خود را دنبال کند. ملت ایران در برابر هیچ قدرتی و هیچ دیکتاتوری سر تسلیم فرود نیاورده و نخواهد آورد

روحانی: آیا دولت و ملت ایران یاغی است یا آمریکا؟

روحانی: آیا ملتی که به تمام معاهدات بین‌المللی خودش همواره احترام گذاشته آیا این دولت و ملت یاغی است یا دولتی که همواره در پی تجاوز و کودتا در این منطقه و جهان بوده است؟کسی ادعا می‌کند می‌خواهد در برابر سلاح هسته‌ای بایستد که تنها حکومت جهان است که علیه یک ملت، نه یک بار که دو بار از سلاح هسته‌ای استفاده کرده و کشور دیگری را در همان منطقه به استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید می‌کند.

روحانی: چطور رییس جمهور آمریکا نام تاریخی و جهانی خلیج فارس را یاد نگرفته است

روحانی: چطور رییس جمهور آمریکا نام تاریخی و جهانی خلیج فارس را یاد نگرفته است ... ادب و اخلاق بسیار اهمیت دارد و حرف‌های دروغ و بی‌اساس نسبت به ملت بزرگ ایران زده شده است... ترامپ اگر از فرماندهان نظامی خود سوال می‌کرد به او می‌گفتند نام خلیج فارس در نقشه‌های نظامی چگونه نوشته شده است.

حسن روحانی جز کودتا علیه دولت مصدق گفت که در مقاطع دیگر تاریخ علیه ملت ایران بوده و در جنگ با عراق، آمریکا از "متجاوزان" حمایت کرده است.

روحانی: ترامپ تاریخ بخواند

روحانی آقای ترامپ را دعوت کرد که تاریخ ایران را دوباره بخواند. او دولت آمریکا را "دولت کودتا" خواند و گفت ظاهرا او "خبر ندارد" که دولت آمریکا با پول و اعمال نفوذ و استفاده از "مزدوران" حکومت قانونی ایران را سرنگون کرد.

روحانی: در سخنان ترامپ جز مشتی حرف واهی چیز دیگری وجود نداشت

در صحبت های آقای ترامپ درباره ایران جز فحاشی و مشتی از اتهامات واهی حرف دیگری وجود نداشت.

تلویزیون ایران
IRIB

نتانیاهو: تصمیم ترامپ شجاعانه بود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تصمیم دونالد ترامپ را "شجاعانه" خواند.

View more on twitter

احمد شیرزاد: نگاه مردم ایران به آمریکا منفی می‌شود

احمد شیرزاد، نماینده سابق مجلس ایران، به بی‌بی‌سی فارسی گفت "مایه چارواداری" سخنرانی ترامپ قوی بود و در بین مردم ایران نگاه منفی به آمریکا را تقویت خواهد کرد.

اما در عین حال آقای ترامپ حرفی نزد که فشار عملی به ایران یا به سپاه بیاورد.

آقای شیرزاد گفت آمریکا در زمینه‌های مختلف دنبال فشار به ایران بوده، اما تنها جایی که عملا می‌تواند فشار بیاورد به هم زدن برجام است و این کار هم بدون اقدام متقابل نخواهد بود.

احمد شیرزاد، که کارشناس مسایل هسته‌ای نیز هست، گفت ایران می‌تواند با سرعت بالایی برنامه هسته‌ای خود را مانند قبل از سر بگیرد.

"نگرانی" کشورهای آسیایی از تاثیر اقدام ترامپ بر بحران کره شمالی

دن دی لوس، خبرنگار سیاست خارجی مجله فارین پالیسی می‌گوید کشورهای آسیایی نگران اقدام ترامپ در عدم تائید پایبندی ایران به برجام و تاثیر آن در بحران با کره شمالی هستند

View more on twitter

سناتور مک کارتی از لغو برجام حمایت نکرد

سناتور کوین مک کارتی، نفر شماره دو حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا، گفت با دونالد ترامپ برای اصلاح توافق هسته‌ای همکاری خواهد کرد. او البته از ابطال برجام حمایت نکرد.

سناتور مک کارتی یکی از اعضای کمیته‌ای است که طبق قانون می‌تواند تحریم هایی را که بعد از برجام لغو شده دوباره برقرار کند. رویترز معتقد است اظهارات سناتور مک کارتی نشانه‌ای است از این که کنگره آمریکا به دنبال لغو برجام نخواهد رفت.

مشاور رئیس جمهور ایران: ترامپ نماد تاریخ خونین آمریکا در خاورمیانه است

شهیندخت مولاوردی، مشاور رئیس جمهور ایران، گفته است: "ترامپ آشکارا نماد تاریخ خونین آمریکا است: اشغال، نظامی‌گری، بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه و حمایت از آپارتاید صهیونیسم."

View more on twitter

کاخ سفید بر خلاف ترامپ از عبارت 'خلیج فارس' استفاده کرد

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا هنگام اعلام سیاست جدید آمریکا در قبال برجام از عبارت "خلیج عربی" به جای خلیج فارسی استفاده کرد که باعث خشم بسیاری از ایرانیان شد. با این حال در متن بیانیه‌ای که در سایت کاخ سفید منتشر شده و حاوی استراتژی جدید آقای ترامپ است، از واژه خلیج فارس (پرژن گلف) استفاده شده است.

کاخ سفید
BBC
متن استراتژی دونالد ترامپ در سایت کاخ سفید

خبر فوریسخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در برجام می‌مانیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است که این کشور در برجام می‌ماند.

او گفته است: "نگذارید عنوان‌های خبری در تلویزیون‌ها گولتان بزند. ما داریم در برجام می‌مانیم، در عین حالی که رویکردمان در خصوص اقدام‌های تروریستی ایران و... را گسترش می‌دهیم."

View more on twitter

ترامپ: هر وقت بخواهم می‌توانم برجام را از بین ببرم

دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا همین حالا به برجام پایان نمی‌دهد، گفت: "من روند دو مرحله‌اى را دوست دارم. هر وقت بخواهم مي‌توانم برجام را از بين ببرم. در مدت كوتاه خواهيم ديد كه آيا كنگره عمل مي‌كند يا نه. اگر نكند برجام را به هم ميزنم."

جو بایدن: به خطر انداختن یکجانبه توافق هسته‌ای با ایران، آمریکا را منزوی می‌کند

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در دولت باراک اوباما گفته است "به خطر انداختن یکجانبه توافق هسته‌ای با ایران، این کشور را منزوی نمی‌کند بلکه آمریکا را منزوی می‌کند."

View more on twitter

وزارت خارجه روسیه: تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران دوباره اعمال نخواهد شد

سرگی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه از سخنان دونالد ترامپ درباره ایران ابراز تاسف کرد و آن را بی اندازه "دردسرساز" خواند. او گفت تمام تلاش روسیه حفظ برجام است. وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران دوباره برقرار نخواهد شد