Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. وزارت دفاع آمریکا: اجرای طرح تشکیل منطقه امن در مرز سوریه با ترکیه به صورت تدریجی آغاز می‌شود

  وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که اجرای طرح تشکیل منطقه امن در مرز سوریه با ترکیه به صورت تدریجی آغاز خواهد شد.

  همزمان، وزیر خارجه ترکیه هشدار داده که هیچ تاخیری از جانب امریکا در اجرای منطقه امن پذیرفته نخواهد شد.

  وزارت دفاع ترکیه نیز از ورود هیئتی نظامی از آمریکا خبر داده که قرار است برای تشکیل منطقه امن، اتاق عملیات مشترکی در شهر اورفا در جنوب شرق ترکیه تاسیس کند.

  این اولین توافق بین آمریکا و ترکیه بر سر تشکیل منطقه امن در امتداد مرز سوریه، برای فاصله انداختن بین شبه نظامیان کرد سوری و خاک ترکیه است.

 2. واکنش سفیر ایران به آزاد شدن نفتکش ایرانی در جبل الطارق

  حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن در توییتی در واکنش به آزاد شدن نفتکش ایرانی در جبل الطارق نوشت: "کشورمان درتمامی۴۰ روز گذشته بامشارکت نهادهای ذیربط داخلی تحت مدیریت وزارت خارجه گفتگوهای مستمری در سطح سیاسی،حقوقی و فنی با طرف انگلیسی برای رفع این اقدام غیرقانونی انجام داد."

  View more on twitter
 3. کسری ناجی در جبل الطارق از دستور آزادی کشتی ایرانی می‌گوید

  کسری ناجی

  بی‌بی‌سی

  قاضی تصمیم گرفت که کشتی گریس یک را از امروز آزاد کند. این درخواست وزیر اعظم جبل الطارق بود. گفته نشد دلیل تصمیم و بنا به چه دلیلی این تصمیم گرفته شده است. قرار شد در ادامه بیانیه‌ای از سوی دادگاه منتشر شود.

  دادگاه تصمیم گرفت نیازی به بررسی درخواست دولت آمریکا نیست، چون درخواستی از سوی دولت محلی برای بررسی آن ارائه نشده است.

 4. خبر فوریمقامات جبل الطارق دستور دادند نفتکش ایرانی توقیف‌شده آزاد شود

  مقامات جبل الطارق دستور آزادی فوری یک نفتکش ایرانی را که ماه گذشته توقیف شده بود، صادر کردند.

 5. ابراهیم رئیسی: پایان عمر مفسدان فرا رسیده

  ابراهیم رئیسی گفت "مفسدان و افرادی که می‌خواهند در جامعه فساد را رواج دهند، بدانند که پایان عمر آن‌ها فرا رسیده است و به آن‌ها اجازه هیچگونه اقدامی داده نخواهد شد. امروز دلسوزان به این نظام نخواهند گذاشت که چنین چیزی اتفاق بیفتد".

  گزارش شده که در این جلسه‌ که در استان کردستان برگزار شد شعارهایی در حمایت از او و مبارزه با فساد سر داده ‎شد.

  آقای رئیسی در واکنش به شعارهای حمایتی حضار گفت: "خداوند شماها را حفظ کند. پرچمی که به دست رهبری است پرجم ضد فساد است و ما هم همه سربازان این میدان هستیم و ان‌شاءالله هرکداممان بتوانیم وظیفه خود را انجام دهیم".

  در روزهای گذشته شماری از مقامات ارشد دولتی و همچنین مقام‌هایی در درون قوه قضائیه بازداشت شدند.

  در میان بازداشت اکبر طبری که دو دهه معاون قوه قضائیه بود حمل بر برخورد با عواملی در قوه قضائیه شد.

  روز گذشته علی عبداللهی، رئیس حفاظت قوه قضاییه ایران گفته بود "پاکسازی درونی" به دستور رهبر انجام می‌شود.

  رئیسی
  Image caption: ابراهیم رئیسی همراه معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه به کردستان رفت
 6. چین هشدار داد که در صورت ادامه بحران در امور هنگ کنگ دخالت خواهد کرد

  یو شیائومینگ، سفیر چین در لندن می‌گوید در صورت ادامه بحران فعلی در هنگ کنگ ممکن است دولت خلق چین در امور این سرزمین مداخله کند.

  او می‌گوید هنگ کنگ با شدیدترین بحران از زمان بازگشت به چین مواجه است.

  بریتانیا در سال ۱۸۹۸، هنگ کنگ را به مدت ۹۹ سال از چین اجاره کرد و این مدت در سال ۱۹۹۷ به پایان رسید و این سرزمین به چین بازگردانده شد.

  هنگ کنگ
 7. تصاویری از فرود اضطراری یک هواپیما مسافربری روسیه در یک مزرعه‌ ذرت

  فرود اضطراری یک هواپیما مسافربری روسیه
  فرود اضطراری یک هواپیما مسافربری روسیه
 8. نامه عاطفه رنگریز، فعال مدنی زندانی درباره وضعیت زندان قرچک

  عاطفه رنگریز، فعال مدنی که در زندان قرچک در بازداشت موقت است، وضعیت این زندان را در نامه‌ای شرح داده است.

  خانم رنگریز در تجمع روز کارگر در اول ماه می بازداشت شد. خانم رنگریز در بخشی از این نامه آورده است: "در اینجا ده بند است و هر بند به طور تقریبی صدوبیست تا صدوپنجاه نفر جمعیت دارد. به جز بند مادران یا بندی که سرنوشت کودکانش از همان ابتدا محکوم به شکست است. کودکانی که نه شب را می‌بینند، و نه پدر را، و نه بیرون را، و نه پارک ملی را و نه چیزهای ملی شده را! و اما می‌بینند درهای بسته و قفل‌های بسیاری را و آیا کودکان اینجا خواب ستاره‌ قرمز را می‌بینند؟!"

  " حدود هشت متر جا برای خوردن و آشامیدن و زیستن. یعنی در همین هشت متر دوازده نفر با باروبندیلشان باید خود را در آنجا جا بدهند."

  خانم رنگریز در بخشی از این نامه با اشاره به مشکلات موجود در این زندان می‌نویسد: "زمان ناهار که فرا می‌رسد بوی برنج سویا بلند می‌شود و باید با یک ظرف در صف بایستی و بعد شستن و اینجا شستن ظروف و لباس‌ها از اعمال شاقه به شمار می‌آید و از همین رو کارگرهایی هستند که به بهای ناچیزی گردن به این اعمال می‌‌نهند. آب شور این بیایان نیز مدام دریغ می‌شود از برزخیان اینجا. و حمام اینجا مرا می‌برد به عصر اتاق‌‌های گاز."

  این فعال مدنی در پایان نامه‌اش از زندان قرچک آورده است: "راستی اینجا ممنوع است دوتا شدن، سه تا شدن، بی‌شمار شدن. بیشتر مسافران باید خود را به کارگاه‌های اشتغال (کار اجباری) بسپارند که زمان ایستاده بر دوششان را فراموش کنند تا بتوانند بیست دقیقه زمان بخرند که به بیرون وصل شوند و حرکت رخ دهد."

 9. کلانتری: دریای خزر مقصد اصلی سموم کشاورزی شده است

  عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در همایش گرامیداشت روز دریای خزر گفت: "امروز دریای خزر به مقصد اصلی سموم کشاورزی کشورهای حاشیه تبدیل شده است و هیچ قدمی برای جلوگیری از وضعیت موجود که باعث بدتر شدن حال خزر شد، انجام نگرفته است."

  به گزارش ایسنا، آقای کلانتری همچنین افزود بیشترین آسیب و آلودگی در دریای خزر ناشی از فعالیت‌های نفتی، لوله کشی های نفتی و گازی در بستر دریا است.

 10. ظریف تا چهار روز دیگر به اروپا سفر می‌کند

  رسانه‌های دولتی در ایران می‌گویند محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز ۱۹ آگوست (۲۸مرداد) به فنلاند، سوئد و دانمارک سفر خواهد کرد.

  وزارت امور خارجه فنلاند اعلام کرده که "تنش‌ها در منطقه خلیج فارس و تأثیرات بین‌المللی آن" از جمله موضوعاتی است که در دیدار با وزیر خارجه ایران مطرح شده است".

  فلاند در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

  روز گذشته، برخی رسانه‌ها به نقل از آنگلا مرکل، صدرالعظم آلمان نوشته بودند که ماموریت اروپا در تنگه هرمز در اجلاس فنلاند بررسی خواهد شد.

  ظریف
 11. وزیر اقتصاد: 'تحریم‌ها تاثیر چندانی نگذاشت و اقتصاد ایران به مرحله ثبات نسبی رسیده'

  فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران می‌گوید "شرایط اقتصادی کشور با کمک مردم، فعالان بخش خصوصی و نظام مدیریت اجرایی کشور به مرحله‌ای از ثبات نسبی رسیده است".

  به گفته آقای فرهاد دژپسند، "دشمنان در پنج ماهه گذشته بدترین نوع شیطنت‌ها از جمله جنگ اقتصادی علیه کشور ما بکار گرفتند اما این فشارها و تحریم‌ها که می‌توانست در شرایط دیگر تاثیرات شکننده‌ای بر اقتصاد ما بگذارد با همکاری و همدلی و همراهی مردم، بخش خصوصی و سایر دستگاه ها به خوبی مدیریت شد و تحریم‌ها تاثیر چندانی بر اقتصاد ما نگذاشت".

  او گفت: "مردم در این شرایط حساس اقتصادی نجیبانه از حقوق به حق و قانونی خود گذشتند و بخش خصوصی هم با ورود به وسط میدان در نقش فوروارد به خوبی ایفای نقش کرد".

  مرکز آمار ایران در گزارش ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در سال ۱۳۹۷ منفی بوده است.

  بر این اساس رشد اقتصادی ایران در سال گذشته با احتساب درآمدهای نفتی منفی ۴.۹ درصد و بدون احتساب نفت منفی ۲.۴ درصد اعلام شده است.

  در همین زمینه: ضربه تحریم‌های آمریکا به اقتصاد ایران به روایت شش نمودار

  مرکز آمار ایران در گزارش ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در سال ۱۳۹۷ منفی بوده است
 12. نخست وزیر هند خواستار کنترل جمعیت در این کشور شد

  نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در مورد خطرات ناشی از افزیش جمعیت در هند هشدار داده است. او گفته است: رشد سریع جمعیت چالش های بزرگی را برای نسل‌های آینده خواهد داشت و از زوج هایی که فرزندان کمتری دارند ستایش کرد و گفت آنان کمک بزرگی به کشورشان می‌کنند.

  در دهه ۱۹۷۰ هند سیاست عقیم زایی اجباری را در پیش گرفت اما تا مانع از رشد جمعیت شود اما به خاطر واکنش تند داخلی این سیاست را کنار گذاشت. سازمان ملل می گوید جمعیت هند در حال حاضر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر است اما ظرف پنج سال آینده ممکن است از جمعیت چین پیشی بگیرد. چین در حال حاضر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد.

 13. فرود اضطراری هواپیمای روسی پس از برخورد با مرغان دریایی؛‌ ۲۳ نفر مجروح شدند

  یک هواپیمای مسافربری روسی پس از برخورد با یک دسته از پرندگان مجبور به فرود اضطراری در نزدیکی مسکو شد.

  این هواپیما درحالیکه موتورش خاموش بود مجبور به فرود اضطراری شد و بیست و سه نفر از سرنشینان آن در این حادثه مجروح شدند

  ایرباس ۳۲۱ شرکت هواپیمایی اورال راهی شهر سیمفروپول کریمه بود که کمی پس از بلند شدن با یک دسته مرغ دریایی برخورد کرد که در این حادثه موتور هواپیما صدمه دید.

  رسانه‌های محلی فرود اضطراری هواپیما را معجزه خواندند.

  به گفته مسئولان این شرکت هوایی،‌ هواپیما به شدت صدمه دیده است و امکان پرواز مجدد ندارد. تحقیقات درباره این حادثه ادامه دارد.

  هواپیما
  Image caption: هواپیما دقایقی پس از بلند شدن از باند فرودگاهی در نزدیکی مسکو با دسته ای از پرندگان برخورد کرد و مجبور به فرود در یک مزرعه ذرت شد
 14. کمک هشت میلیون پوندی بریتانیا برای برگزاری انتخابات در افغانستان

  دولت بریتانیا اعلام کرد که اداره توسعه بین‌المللی این کشور هشت میلیون پوند (حدود ده میلیون دلار) به برنامه حمایت از انتخابات سازمان ملل که مسئولیت فراهم‌آوری کمک‌ها به نهادهای مستقل انتخابات را به عهده دارد، اختصاص داده است.

  در بیانیه سفارت بریتانیا در کابل آمده است که این مبلغ شامل کمک چهار میلیون پوندی که قبلا بریتانیا به آن متعهد شده بود، نیز است.

  آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل گفته است:"خوشحالم که بریتانیا از طریق فراهم‌آوری این کمک می‌تواند از این روند دموکراتیک حمایت کند. بریتانیا از برگزاری انتخابات در افغانستان قویاً حمایت می‌کند تا مردم افغانستان بتوانند سهم برحق خود برای آینده کشور شان را ادا کنند.

  View more on twitter
 15. نخست وزیر هند در جشن استقلال: شکوه و عظمت گذشته به کشمیر بازمی‌گردد

  نخست وزیر هند در مراسم روز استقلال
  Image caption: نخست وزیر هند در مراسم روز استقلال

  نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند گفت که تصمیم به لغو امتیازات ویژه کشمیر تحت کنترل هند باعث خواهد شد که "شکوه و عظمت گذشته" به این منطقه بازگردد.

  آقای مودی در سخنرانی به مناسبت روز استقلال هند گفت که کشمیر "نقش بسیار مهمی" در پیشرفت و توسعه هند ایفا خواهد کرد.

  او گفت که اصل ۳۷۰ قانون اساسی که به این منطقه از کشمیر اختیارات خاص می‌داد فقط باعث افزایش فساد شده است.

  او به وضعیت کشمیر و قطع ارتباطات این منطقه که از هفته گذشته به وجود آمده است اشاره‌ای نکرد.

  روز استقلال هند یک روز پس از روز استقلال پاکستان است. پاکستان در سال ۱۹۴۷ از هند جدا شد.

  دیروز در مراسم روز استقلال در پاکستان، عمران خان نخست وزیر پاکستان به شدت از اقدام هند درباره کشمیر انتقاد کرد.

  او درباره اتفاقات هفته اخیر در منطقه کشمیر گفت: "چشم جهان به کشمیر و پاکستان است. آنچه که در جریان حکومت نظامی به وسیله هند اتفاق افتاده است را به جامعه جهانی خواهیم گفت و میگوییم که شما مسئول هستید. هر جلسه‌ای که باشد سفیری خواهم بود و مساله کشمیر را طرح خواهم کرد."

 16. 'با دستور رهبر ایران موضوع بازنگری قانون اساسی تا پایان مجلس دهم منتفی شد'

  عزت الله یوسفیان ملا، نماینده مجلس و عضو ارشد فراکسیون ولایی گفته با تصمیم رهبر ایران، بررسی موضوع بازنگری در قانون اساسی تا پایان مجلس دهم به تأخیر خواهد افتاد.

  او گفته "پیگیری این موضوع به طور کلی منتفی است و بر اساس رایزنی های انجام شده این مساله از دستور کار نمایندگان کنار گذاشته شد. تا پایان کار مجلس دهم، هیچ گونه بحثی پیرامون تغییر یا بازنگری در قانون اساسی نخواهد شد".

  این نماینده مجلس خردادماه امسال از تهیه نامه‌‌‌ای از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس خطاب به رهبر جمهوری اسلامی و درخواست برای بازنگری در قانون اساسی و پیشنهادی جهت تشکیل "مجلس اعظم" خبر داده داد.

  براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، مجلس ایران هیچگونه اختیاری در بازنگری قانون اساسی ندارد و تنها رهبر جمهوری اسلامی امکان صدور چنین فرمانی را دارد.

  یکم خردادماه امسال رهبر ایران گفته بود "مشکلات نظام پارلمانی برای کشور بیش از مشکلات نظام ریاستی است".

  مجلس
 17. خبر فوری'آمریکا خواستار ضبط نفتکش گریس-۱ شد'

  منابع خبری به نقل از وکلای دولت جبل الطارق گزارش کردند که آمریکا دادخواستی را برای ادامه توقیف و ضبط نفتکش گریس-۱، حامل نفت خام ایران، به دادگاه عالی جبل الطارق ارائه داده‌اند.

  دادگاه عالی جبل الطارق قرار بود بعد از ظهر امروز درباره موضوع توقیف این نفتکش تصمیم‌گیری کند اما گفته شده است که رسیدگی به پرونده چند ساعت به تأخیر می‌افتد.

  نفتکش گریس-۱ در بندر جبل‌الطارق - دادگاه جبل‌الطارق امروز در مورد حکم توقیف این نفتکش تصمیم‌گیری می‌کند
 18. ابراهیم رئیسی: کولبری باید ساماندهی شود

  ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه می‌گوید "باید جلوی قاچاق کالا را بگیریم؛ اما سخن از کولبری نیست بلکه کولبری باید ساماندهی شود".

  به گفته این مقام ارشد قضایی ایران، "حتما این بخش ساماندهی شود، ولی بحث مربوط به قاچاق کالا، سخن از قاچاق سازمان یافته‌ای است که امروز به وفور در بازار‌های مختلف کشور قابل مشاهده است".

  این اولین بار نیست که یک مقام ایرانی خواستار سازماندهی کولبران می‌شود. پیشتر هم مقامات ایرانی از جمله حسین ذوالفقاری، معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور ایران گفته بود با تغییرات مقررات در ایران "ما دیگر چیزی به نام کولبر نداریم، این کلمه کولبر هم کلمه‌ای بود که نمی‌دانم کجا اختراع شد، هم برای خود مردم و هم برای مسئولان مشکل درست کرد".

  پس از اجرای این طرح مقام های ایرانی گفتند که دیگر کسب و کاری به نام کولبری را به رسمیت نمی شناسند.

  هر سال در ایران، کالاهای بسیاری از کولبران ضبط یا منهدم می شود. همچنین، تعدادی از آنها بر اثر شلیک ماموران یا رفتن بر روی مین های به جا مانده از دوران جنگ با عراق کشته یا معلول می شوند.

  Video content

  Video caption: کشته شدن یک کوله‌بر دیگر؛ مشکلاتی که روز به روز بیشتر می‌شود
 19. وحید رشیدی، شهردار خرم‌آباد بازداشت شد

  وحید رشیدی، شهردار خرم‌آباد به اتهام فساد اقتصادی دستگیر شده است.

  رسانه‌های داخلی در ایران نوشته‌اند وحید رشیدی را "سربازان گمنام امام زمان" بازداشت کرده‌اند، اصطلاحی که برای مأموران وزارت اطلاعات در ایران استفاده می‌شود.

  در هفته‌های گذشته، شماری از مدیران شهری استان لرستان از جمله احمد مرادپور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان، سیاوش سپهوند، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری لرستان، چهار عضو شورای شهر الشتر، شهردار الشتر، دو عضو شورای شهر بروجرد و شهردار سابق ازنا بازداشت شده بودند.

  وحید رشیدی، شهردار خرم آباد؛ در هفته‌‎های گذشته شمار زیادی از مدیران شهری استان لرستان بازداشت شده‌اند
  Image caption: وحید رشیدی، شهردار خرم آباد؛ در هفته‌‎های گذشته شمار زیادی از مدیران شهری استان لرستان بازداشت شده‌اند
 20. کسری ناجی: نفتکش گریس-۱ احتمالا امروز آزاد خواهد شد

  کسری ناجی، خبرنگار بی بی سی فارسی که در بیرون دادگاه عالی جبل الطارق حضور دارد، می گوید که نفتکش ایرانی گریس-۱ احتمالا امروز آزاد خواهد شد.