Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

عبدالله عبدالله: حملات تهران 'تروریستی و بزدلانه' است

عبدالله عبدالله
Reuters

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای حملات تهران را محکوم کرده و آن را "تروریستی و بزدلانه" خوانده است.

در این خبرنامه آمده است که آقای عبدالله امروز در تماس تلفنی با سفیر ایران در کابل صحبت کرده و به نقل از او گفته شده که "ضمن ابراز غم‌شریکی و همدردی با ملت و حکومت ایران خاطرنشان ساختم که مردم و دولت افغانستان در این لحظات دشوار در کنار برادران و خواهران ایرانی خویش قرار دارند."

آقای عبدالله گفته است که خطر روز افزون تروریسم می‌طلبد تا جامعه جهانی "یکپارچه در برابر این پدیده بیاستند و جلو ادامه جنایت و تبهکاری هراس‌افگنان جهانی را بگیرند."

دولت افغانستان حملات تهران را محکوم کرد

ارگ
ARG

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای حملات در تهران را محکوم کرده و با دولت و ملت ایران "ابراز همدردی" کرده است.

در این خبرنامه آمده است: "افغانستان درد و رنج مردم دوست و همسایه را احساس می‌کند و حمله‌های تروریستی در تهران را با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کند."

در این خبرنامه همچنین آمده: "تروریستان از کابل تا تهران و لندن، شهروندان غیرنظامی را هدف قرار داده و دشمنی خویش را با تمدن و بشریت به نمایش گذاشته‌اند."

خبرنامه ارگ افزوده: " افغانستان از سال‌ها بدین سو درخط مبارزه با تروریسم قرار داشته است. ما انتظار داریم که همه کشورها به خصوص همسایه‌های افغانستان، خطر تروریسم را جدی گرفته و علیه این گروه‌ها و پناهگاه‌های آن به صورت جدید مبارزه کنند."

آیا اشرف غنی می‌تواند با بحران اعتماد مقابله کند؟

انفجارهای کابل
Reuters

احمد رشید، روزنامه‌نگار پاکستانی در مطلبی به بی‌بی‌سی نوشته است:

"بمب‌گذاری‌های ویران‌کننده انتحاری هفته گذشته در کابل باعث ایجاد بحران اعتماد مردم نسبت به دولت، سیاست‌های آن و به طور مشخص وجهه اشرف غنی، رئیس جمهوری شده است.

در حالی‌که بمب‌گذاری‌ها در افغانستان منجر شده‌اند به فلج شدن اقتصاد، تقاضاهای فزاینده اپوزیسیون و تظاهراتی که استعفای آقای غنی را می‌خواهد، این کشور به سرعت در حال مبدل شدن از یک دولت در حال ناکامی به سمت یک دولت ناکام است. اینها، بدون تردید باعث کند شدن تصمیم آمریکا و ناتو برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان و انواع دیگر کمک، مثل حمایت دیپلماتیک خواهد شد."

مطلب کامل را اینجا بخوانید

هفت غیرنظامی در انفجاری در هرات کشته شدند

پلیس هرات در غرب افغانستان تایید کرده است که هفت غیرنظامی در انفجار بمب کنار جاده‌ای کشته شده‌اند.

عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی فرماندهی پلیس هرات گفت که این افراد عصر دیروز (سه‌شنبه، ۱۹ ثور/اردیبهشت) در منطقه "ادرسکن" کشته شدند.

آقای ولی‌زاده افزود که موتر/خودرو حامل این افراد با بمبی که از قبل در روستای "خم خربند" کار گذاشته شده بود، برخورد کرد.

سخنگوی پلیس هرات گفت که قربانیان این انفجار شامل دو کودک، سه زن و دو مرد می‌شوند.

نقشه هرات
BBC

حسن روحانی: صادرات غیرنفتی از واردات پیشی گرفته است

حسن روحانی رییس جمهور ایران امشب در اراک گفت برای اولین بار در سال گذشته صادرات غیرنفتی ایران از واردات پیشی گرفته است. او همچنین گفت رشد اقتصادی در زمانی که دولت او شروع به کار کرد منفی ۶.۸ دهم درصد بود اما امسال رشد اقتصادی ایران به پنج درصد رسیده است. 

حداقل سیزده نفر در تصادف اتوبوسی با یک کامیون در جنوب کالیفرنیا کشته شدند

تصادف یک اتوبوس با یک کامیون در بزرگراهی در جنوب کالیفرنیا حداقل سیزده کشته به جا گذاشته است. به گفته مسئولان بیمارستانی در پام‌اسپرینگز (١٨٠ کیلومتری شرق لوس‌آنجلس) حداقل سی نفر هم مجروح شده‌اند. اتوبوس متعلق به شرکتی بوده که از لوس‌انجلس به کازینوهای جنوب کالیفرنیا مسافر می‌برد.

بحران در حزب کنگره ملی، حزب حاکم آفریقای جنوبی

جکسون امتمبو رهبر نمایندگان پارلمانی حزب کنگره ملی آفریقا خواستار کناره‌گیری سران این حزب شده است. آقای امتمبو که پیش از اعضای دولت بوده سران حزب کنگره ملی آفریقای جنوبی، حزب حاکم، و جیکوب زوما رییس جمهور را متهم کرده که مسئول بحران در حزب هستند و عملکرد آنها حتی از رژیم آپارتاید هم بدتر است. حزب کنگره ملی آفریقا به علت اتهام فساد گسترده، اختلافات داخلی، بیکاری وسیع و مشکلات دیگر بشدت زیرانتقاد قرار دارد و روز به روز محبوبیتش را از دست می‌دهد.

چلسی ۴-۰ منچستر یونایتد؛ سنگین‌ترین شکست مورینیو در لیگ برتر انگلستان

مورینیو
Getty Images

تیم منچستر یونایتد در نهمین هفته لیگ برتر فوتبال انگلستان با نتیجه چهار بر صفر مقابل میزبان خود چلسی شکست خورد. چلسی در نخستین دقیقه بازی با ضربه پدرو دروازه منچستر یونایتد را بازی کرد و سپس کیهیل٬ آزار و کانته گل‌های چلسی را زدند. ژوزه مورینیو که فصل پیش سرمربی چلسی بود٬ امسال هدایت منچستر یونایتد را بر عهده دارد. این سنگین ترین شکست مورینیو به عنوان سرمربی در لیگ برتر فوتبال انگلستان است. در بازی دیگر امروز منچستر سیتی در زمین خود مقابل ساوتهمتون با نتیجه یک بر یک متوقف شد.

بزرگداشت شصتمین سال قیام مردم مجارستان علیه سلطه شوروری سابق

به مناسبت شصتمین سال خیزش مردم مجارستان در اعتراض به سلطه اتحاد جماهیر شورروی سابق، چند هزار نفر در مقابل پارلمان این کشور در بوداپست تجمع کردند و لحظه شلیک نخستین گلوله‌ها علیه معترضان در چنین روزی را به یاد آوردند. ویکتور اوربان نخست‌وزیر راست‌گرای مجارستان و اندری دودا رییس‌جمهور لهستان در این مراسم رسمی دولتی سخن‌رانی کردند اما سخنان آنها با سوت و فریادهای اعتراض‌آمیز تجمع‌کنندگان چندین بار قطع شد. پیتر یوهاس رهبرحزب اگیوت، حزب مخالف دولت مجارستان، آقای اوربان را متهم کرده که سیاست‌هایش دقیقا همان سیاست‌هایی است که مردم مجارستان شصت سال پیش علیه آن قیام کردند.

انتقاد فرمانده ناتو در افغانستان از فرماندهان نظامی این کشور

ژنرال جان نیکلسون فرمانده ناتو در افغانستان از نحوه فرماندهی پلیس و نیروهای مسلح در افغانستان انتقاد کرده است. ژنرال نیکلسون اشتباهات ابتدایی را مسئول افزایش تلفات جانی و مجروح شدن نیروی پلیس در افغانستان دانست و گفت که افراد پلیس تمام آنچه را که از دستشان بر می‌آید انجام می‌دهند اما فرماندهان آنها برایشان تجهیزات و خوراک کافی فراهم نمی‌کنند وهمراه نیروهایشان نیستند. صدها سرباز و پلیس افغان از سال گذشته که مسئولیت مقابله با طالبان را به عهده گرفته‌اند در درگیری‌ مسلحانه کشته شده‌اند.

آمادگی بانک‌های بین‌المللی برای خروج از بریتانیا

انجمن بانکداران بریتانیا می‌گوید بعضی از بانک‌ها و موسسات مالی بین‌المللی خود را آماده می‌کنند تا سال آینده میلادی شعبه‌های خود را در بریتانیا به خارج از این کشور انتقال دهند. علت این اقدام ترس از "بی‌ثباتی اقتصادی" در پی خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا عنوان شده است. آنتونی براون، رئیس این انجمن گفته است "بانک‌ها مطمئن نیستند، در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ میلادی، بتوانند خدمات کنونی خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارائه دهند." دولت بریتانیا اعلام کرده است که روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا تا شش ماه دیگر رسما آغاز خواهد شد.

ممنوعیت الکل به هتل‌های کردستان عراق رونق می‌دهد؟

خبرنگار ما در عراق می‌گوید اگر قانون ممنوعیت فروش مشروبات الکلی در عراق اجرا شود، هتل‌ها و میخانه‌های کردستان عراق رونق بیشتری می‌گیرد. مجلس عراق به تازگی ممنوعیت تولید و فروش الکل را تصویب کرده است. بیشتر بخوانید.

View more on twitter

وبا جان ۹ نفر را در یمن گرفت

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های یمن خبر داده است که در شهر عدن ۹ نفر به دلیل ابتلا به وبا جان دادند. تاکنون ۱۹۰ نفر هم به دلیل نوشیدن آب آلوده و ابتلا به وبا در بیمارستان‌های عدن بستری شده‌اند. سازمان ملل درباره شیوع این بیماری خطرناک در مناطق جنگ‌زده یمن هشدار داده است.

عدن در حال حاضر پایتخت موقت دولت یمن است که با حوثی‌های تحت حمایت ایران می‌جنگد. امروز بعد از سه روز آتش‌بس بمباران حوثی‌ها توسط نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان شدت گرفت.

نامه وزرای پیشنهادی روحانی به مجلس اعلام وصول نشد

نامه معرفی سه وزیر پیشنهادی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به مجلس به دلیل عدم پیوست سوابق وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و برنامه‌های او اعلام وصول نشده است.

به گفته بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، قرار بود سوابق فخرالدین احمدی دانش آشتیانی تا آخر وقت اداری امروز یکشنبه ارسال شود، اما این اتفاق نیفتاده و "نامه معرفی وزرای پیشنهادی روز سه‌شنبه اعلام وصول می‌شود".

آقای روحانی امروز در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، علاوه بر آقای آشتیانی، رضا صالحی امیری و مسعود سلطانی‌فر را برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان پیشنهاد کرد. سه وزیر کابینه هفته پیش استعفا کرده بودند.

مرگ کارگر یک استادیوم جام جهانی در قطر تأیید شد

سازمان دهندگان جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر برای نخستین بار خبر کشته شدن یک نفر در جریان ساخت و ساز یکی از استادیوم های ورزشی را تأیید کرده اند. آنها گفتند که این شخص روز شنبه کشته شده است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرده اند. سازمان دهندگان جام جهانی قطر به دلیل آنچه استاندارد پایین ایمنی خوانده شده مورد انتقاد بوده اند، اما آنها می گفتند که تا پیش از مورد اخیر، تنها سه کارگر جان خود را از دست داده بودند که مرگ هیچ یک از آنها مستقیما مرتبط با کار نبوده است. این در حالی است که سازمان های مدافع حقوق بشر از کشته شدن ده ها نفر در جریان ساخت و سازهای جام جهانی قطر خبر می دهند. انتقادهای گسترده ای هم در مورد وضعیت زندگی کارگران مهاجری مطرح شده که در جریان احداث تأسیسات برای جام جهانی مشغول کار هستند.

حزب‌الله می‌خواهد تا یک هفته دیگر میشل عون رییس‌جمهور لبنان شود

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، گفته است که نمایندگان حزبش در مجلس این کشور در پایان ماه اکتبر، یعنی تا یک هفته دیگر، به ریاست جمهوری میشل عون، نامزد مورد حمایت حزب‌الله، رأی خواهند داد. بیش از دو سال است که لبنان رییس‌جمهور ندارد. این به نگرانی‌ها درباره وضعیت این کشور دامن زده است. 

سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان هم سه روز پیش گفت که از ریاست جمهوری میشل عون حمایت می‌کند. 

افزایش تلفات ناشی از مصرف قرص برنج در ایران

سازمان پزشکی قانونی ایران می‌گوید که تلفات ناشی از مسمومیت با قرص برنج در ۶ ماهه اول امسال بیش از ۱۷ درصد افزایش داشته است. بر اساس اعلام این سازمان، در ۶ ماهه اول امسال ۲۹۴ نفر در سراسر ایران به دلیل مصرف قرص برنج جان خود را از دست داده‌اند. استان های تهران، گیلان و مازندران به ترتیب با ۷۰، ۳۶ و ۳۵ فوتی بالاترین تلفات قرص برنج را در همین مدت به خود اختصاص داده‌اند. مصرف قرص برنج ممکن است به مرگ منجر شود و یکی از ابزارهای خودکشی در ایران است.

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه را ۷ و ۹ دهم درصد اعلام کرد

مرکز آمار ایران می‌گوید که نرخ تورم سالانه ایران در مهر ماه امسال به ۷ و ۹ دهم درصد رسیده است. بر اساس گزارش این مرکز نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با کاهشی یک دهم درصدی نسبت به ماه گذشته به ۶.۶ درصد رسیده است. در ماههای اخیر و پس از توافق ایران با قدرتهای جهانی بر سر برنامه‌ هسته ای این کشور، نرخ تورم در ایران کاهش داشته است.

سوسیالیست‌های اسپانیا به ماریانو راخوی، رهبر حزب راستگرا اجازه تشکیل دولت دادند

پس از ده ماه بن بست سیاسی در اسپانیا، حزب سوسیالیست این کشور به ماریانو راخوی، رهبر حزب مردم، اجازه داد که علیرغم نداشتن اکثریت کرسی‌های مجلس به عنوان نخست وزیر به قدرت بازگردد. در جریان دو انتخابات پارلمانی گذشته هیچ یک از دو حزب مردم و سوسیالیست نتوانستند اکثریت کرسی‌های پارلمان را بدست بیاورند. مذاکره بین این دو حزب برای تشکیل دولتی ائتلافی هم تاکنون به نتیجه نرسیده بود. حال آقای راخوی می‌تواند دولت اقلیت تشکیل دهد.

محمود احمدی‌نژاد به دبیرکل جدید سازمان ملل: حق وتو را حذف کنید

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، در نامه‌ای به آنتونیو گوترش انتخاب او به دبیر کلی سازمان ملل متحد را تبریک گفته و پیشنهادهایی را برای اصلاح ساختار این سازمان ارائه داده است. حذف حق وتو، انتخاب دبیر کل سازمان ملل با "آرای آحاد مردم جهان" و تغییر مکان مقر اصلی سازمان ملل از نیویورک به مکانی دیگر از جمله پیشنهادهای آقای احمدی‌نژاد به دبیر کل جدید است. آقای احمدی‌نژاد در زمان ریاست جمهوری و در جریان سخنرانی‌های خود در سازمان ملل نیز خواهان اصلاح ساختار سازمان ملل شده بود. 

گزارش نفیسه کوهنورد از اطراف موصل

نفیسه کوهنورد
BBC

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نزدیکی موصل می گوید که نیروهای ارتش عراق روستای تل‌کیف در شمال شهر موصل را از تصرف پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خارج کرده اند و به پنج کیلومتری موصل رسیده اند. پیشمرگ های کرد هم پس از بمباران شدید مواضع داعش در بعشیقه در شمال شرقی موصل، عملیات وسیعی را برای تصرف این محل آغاز کرده اند. او می گوید که اگر بعشیقه هم از تصرف داعش خارج شود، راه برای ورود به حومه موصل باز خواهد شد.

اژه‌ای می‌گوید پرونده سعید طوسی بسته نشده است

معاون اول قوه قضاییه ایران اعلام کرده که برای یکی از دو اتهام مطرح شده علیه سعید طوسی، قاری معروف قرآن، قرار منع تعقیب صادر شده اما دادگاه دستور داده که به اتهام "تشویق به فساد" که علیه او مطرح شده، رسیدگی شود. بعضی از افرادی که گفته می‌شود شاگردان قرآنی آقای طوسی بوده‌اند، او را به "تعرض جنسی" متهم کرده‌اند.

این اولین بار است که بعد از طرح این اتهام‌ها در رسانه‌ها یک مقام قضایی درباره پرونده او توضیح می‌دهد. 

انفجار در استان 'بینگول' ترکیه

دست‌کم دو افسر پلیس در انفجار یک خودرو در استان "بینگول" در شرق ترکیه کشته شدند. در این انفجار که خودروی عبوری پلیس را هدف قرار داد، ۱۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند که ۵ نفر آنها افسر پلیس بودند. به گفته منابع امنیتی ترکیه، شبه‌نظامیان وابسته به حزب کارگران کردستان (پ ک ک) مواد منفجره را در نزدیکی ساختمان فرمانداری بینگول در یک خودرو "جاسازی" کرده بودند. خبرگزاری دوغان ترکیه می‌گوید که ساعاتی پیش از این انفجار، شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان با استفاده از اسلحه‌های دوربرد و موشک انداز سعی کرده بودند خانه فرماندار این استان شرقی را هدف قرار دهند. بر اساس همین گزارش، دو شبه نظامی پ ک ک در تلاش بودند به خانه فرماندار وارد شوند اما تیراندازی پلیس باعث فرار آنها شد.

رسانه‌های ترکیه: ۳۵ هزار نفر در ارتباط با 'جنبش گولن' دستگیر شده‌اند

 رسانه‌های ترکیه می‌گویند که حدود ۳۵ هزار نفر به اتهام ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن ، دستگیر شده‌اند. تلویزیون "ان تی وی" ترکیه از باقر بزداغ، وزیر دادگستری این کشور نقل کرده که "تلاشها برای دستگیری ۳۹۰۰ مظنون دیگر هنوز ادامه دارد". دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به رهبری کودتای شکست خورده در ژوئیه امسال متهم می‌کند، اما آقای گولن ۷۵ ساله که در تبعید خودخواسته در آمریکا است، این اتهام را رد می‌کند. هزاران نفر از مأموران پلیس و اعضای ارتش ترکیه و کارمندان دولتی تا کنون از کار برکنار شده‌اند. دولت ترکیه از آمریکا خواسته است که آقای گولن را به اتهام دست داشتن در کودتا به ترکیه مسترد کند، اما آمریکا می‌گوید که ترکیه باید اسناد مربوط به این اتهام را به آمریکا تحویل دهد. از زمان کودتا، هزاران موسسه مرتبط با آقای گولن بسته شده‌اند.هدف دولت ترکیه از بستن این موسسه‌ها که در میان آنها سازمان‌های خیریه و آموزشی هم دیده می‌شوند، "پاکسازی" نیروهای وفادار به آقای گولن در این کشور است.

وزیر نفت عربستان: قیمت نفت بهبود می‌یابد

خالد فالح
Getty Images

خالد فالح، وزیر نفت عربستان سعودی پیش‌بینی کرده است که با توجه به بهبود وضعیت بازار، قیمت نفت افزایش خواهد یافت. او در یک کنفرانس خبری مشترک با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت که موازنه عرضه و تقاضا در بازار بهتر شده و در نتیجه روند رو به نزول قیمت نفت به پایان خود نزدیک می شود.

'قاضی هوش مصنوعی' با موفقیت حکم صادر می‌کند

 یک برنامه کامپیوتری که برای انجام وظیفه به عنوان قاضی طراحی شده با موفقیتی قابل ملاحظه احکام دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا را پیش‌بینی کرده است. الگوریتمی که برای این ربات قاضی طراحی شده بر اساس ٥٨٤ پرونده شکنجه و رفتارهای غیر انسانی بوده است. این ربات قاضی قادراست شواهد حقوقی را ارزیابی کند و ملاحظات اخلاقی را در نظر بگیرد و در ٧٩ درصد موارد احکام دادگاه حقوق بشر اروپا را بدرستی پیش‌بینی کرده است.

بحران در باشگاه سیاه‌جامگان مشهد

فرهاد کاظمی٬ سرمربی تیم فوتبال سیاه‌جامگان مشهد از این تیم رفت. او پس از شکست تیمش برابر سپاهان در اعتراض به مشکلات مالی این باشگاه استعفا کرد که امروز با استعفای او موافقت شد. در خبر دیگری آمده که بازیکنان سیاه‌جامگان امروز در اعتراض به شرایط مالی اعتصاب کرده‌اند و در تمرین حاضر نشده‌اند. سیاه‌جامگان در پایان هفته نهم با ۹ امتیاز در رده سیزدهم لیگ برتر ایران قرار دارد.

اولین گروه از کودکان پناهجوی بی‌سرپرست وارد بریتانیا شدند

اولین گروه از کودکان پناهجوی بی سرپرست که هیچ گونه وابسته فامیلی در بریتانیا ندارند و در معرض خطر هستند، از اردوگاه پناهجویان در کاله وارد بریتانیا شده اند. این گروه از کودکان دربین هفتاد پسرو دختری هستند که وارد خاک بریتانیا شدند.

کری مولیگان، بازیگر بریتانیایی
Reuters
کری مولیگان، هنرپیشه سرشناس بریتانیایی ازکودکان پناهجویی که وارد خاک بریتانیا شدند، استقبال کرد

'نقص فنی' مانع از پرواز زاهدان به مشهد شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزارش کرده است که پرواز مسیر تهران - زاهدان - مشهد ساعت هفت و ۵۵ دقیقه صبح امروز (یکشنبه ۲ آبان) هواپیمایی آسمان، بعد از ورود به فرودگاه بین‌المللی زاهدان به دلیل نقص فنی از ادامه برنامه پرواز به مشهد بازماند.

حجاریان: سهمیه بولتن محرمانه منتظری و هاشمی رفسنجانی را قطع کردیم

سعید حجاریان در گفتگویی با ماهنامه اندیشه پویا درباره تهیه بولتنی محرمانه برای ارائه به مسئولان وقت گفته است: "بولتن محرمانه‌ای که حاوی اخبار ضد جاسوسی بود در بیت آقای منتظری توسط افرادی غیر از ایشان خوانده می‌شد مجبور شدیم سهمیه وی را قطع کنیم. بولتنی که برای آقای هاشمی رفسنجانی فرستاده می‌شد نیز در دست رئیس دفتر ایشان دیده شد به آقای هاشمی در مورد محرمانه بودن آن تذکر دادیم اما ایشان گفت من بیش از این نمی‌توانم مراقبت کنم لذا سهمیه وی را هم قطع کردیم."  

آقای حجاریان در آن زمان مسئول اطلاعات نخست‌وزیری بود.

پیکارجویان داعش به شهر رطبه در غرب عراق حمله کردند

گزارش‌ها از عراق حاکی است که پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شهر رطبه در نزدیکی مرز اردن حمله کرده‌اند. شهردار رطبه که در استان غربی انبار واقع شده، می‌گوید که پیکارجویان داعش وارد شهر شده‌اند و درگیری شدید میان آنها و نیروهای امنیتی ادامه دارد. او در خواست اعزام نیروی کمکی کرده است. این حمله یکی از اقدامات داعش برای جلوگیری از تمرکز نیروهای عراقی بر عملیات پس گرفتن موصل تفسیر شده است. نیروهای ارتش عراق و نیروهای اقلیم کردستان عراق فشار بر مواضع داعش در اطراف شهر موصل، بزرگترین مقر این گروه در عراق را ادامه می دهند.

رفع توقیف از 'قانون'

 بر اساس گزارش‌ها از ایران، قرار رفع توقیف روزنامه قانون صادر شده است. خبرگزاری جمهوری اسلامی می‌گوید که بر اساس نامه صادره از سوی شعبه ۶ دادگاه کیفری یک تهران، از این روزنامه "رفع توقیف بعمل آمده و فعالیت مجدد آن از نظر این دادگاه بلامانع است." 

روزنامهٔ قانون روزنامه سراسری صبح ایران است که از سال ۱۳۹۱ منتشر می‌شود و تاکنون دو بار توقیف شده است. بار اول این روزنامه در سال ۹۳ توقیف شد، اما تقریبا سه ماه بعد از آن رفع توقیف شد و انتشار مجدد آن در دی ماه همان سال صورت گرفت. روزنامه قانون بار دوم در ۳۱ خرداد امسال، یک روز پس از انتشار کاریکاتور جنجال‌برانگیز، با شکایت سپاه پاسداران و به جرم "افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" توقیف شد. بیشتر بخوانید

حملات ائتلاف به رهبری عربستان به مواضع حوثی‌ها در اطراف صنعا

ائتلاف به رهبری عربستان حملات هوایی خود به مناطق اطراف شهر صنعا، پایتخت یمن را از سر گرفته و می گوید که مواضع شورشیان حوثی را هدف قرار داده است. این حملات بامداد امروز و پس از پایان یافتن آتش بسی سه روزه انجام شد. این آتش بس به سازمان ملل فرصت داد که غذا و اقلام امدادی را به مناطقی برساند که پیشتر قابل دسترس نبود. سازمان ملل خواهان تمدید آتش بس برای سه روز دیگر شده بود، اما وزیر امور خارجه یمن گفت که تمدید آتش بس بی فایده خواهد بود چون حوثی ها به آن پایبند نخواهند ماند.

شرکت هواپیمایی ک ال ام پروازهایش به ایران را از سرگرفت

اولین پرواز شرکت هواپیمایی هلند، ک ال ام، پس از وقفه‌ای ‌سه ساله شب گذشته در مسیر آمستردام به تهران انجام شد. قرار است این شرکت هواپیمایی، چهار پروز هفتگی در مسیر آمستردام- تهران انجام دهد. 

سخنگوی وزارت خارجه ایران: تعیین گزارشگر ویژه مخرب و بی‌معناست

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، تعیین گزارشگر ویژه در زمینه حقوق بشر برای ایران را "غیرموجه، بی‌معنا و مخرب" دانسته است. او گفت: "احمد شهید سعی کرده تصویری  مخدوش از وضعیت حقوق بشری در ایران ترسیم کند." وی این سخنان را در واکنش به انتشار تازه ترین گزارش آقای شهید به هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار کرده است. 

از سر گیری نبرد سنگین در حلب

حلب
Getty Images

با پایان آتش بس سه روزه‌ای که روسیه به طور یکجانبه اعلام کرده بود، نبردهای سنگین و بمباران هوایی در شهر حلب از سر گرفته شده است. نقطه گلوله باران سنگین و درگیری در چند شهر از جمله محله های شیخ سعید و صالح الدین گزارش شده است. چند محله تحت کنترل مخالفان مسلح دولت بشار اسد هم بمباران شده اند. سازمان ملل متحد می گوید که در مدت آتش بس نتوانسته کسی را از مناطق تحت کنترل شورشیان خارج کند، چون امنیت کارکنانش تضمین نشده بود.

روحانی نامزدهای جانشینی وزاری مستعفی را معرفی کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در نامه‌ای به رئیس مجلس رضا امیری صالحی، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی و مسعود سلطانی‌فر را به ترتیب برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش وپرورش و ورزش و جوانان پیشنهاد کرده است. هفته گذشته وزرای این وزارتخانه‌ها استعفا کرده بودند. 

سه نامزد جدید در مجلس قبلی و در مقاطع مختلف از سوی آقای روحانی برای وزارت معرفی شده بودند اما نتوانستند رای اعتماد بگیرند. بیشتر بخوانید

کدخدایی: نظارت شورای نگهبان مستمر است

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، می‌گوید که نظارت این شورا بر نمایندگان مجلس ادامه‌دار است. آقای کدخدایی در سخنانی در برنامه "نگاه یک" تلویزیون دولتی ایران گفت که بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اعلام شده است "نظارت این شورا به پس از تصویب اعتبارنامه نمایندگان نیز تسری می‌یابد و در تمام طول دوران نمایندگی، استمرار خواهد داشت."

رأی مجلس عراق به ممنوعیت فروش، واردات و تولید الکل

مجلس عراق به ممنوعیت فروش، واردات و تولید الکل رأی داده است. حامیان، این مصوبه را همسو با قانون اساسی عراق می‌دانند که تصویب هر قانون متضاد با احکام اسلام را ممنوع کرده است. از سوی دیگر مخالفان هم ممنوعیت الکل را نقض آزادی مذهبی اقلیت‌ها می‌دانند که در قانون اساسی تضمین شده است. آنها گفته اند به دادگاه شکایت خواهند کرد.

هشدار آمریکا به شهروندانش در استانبول

آمریکا به شهروندان خود در مورد احتمال حملات تروریستی یا تلاش برای ربودن خارجیان در استانبول هشدار داده است. در پیامی که کنسولگری آمریکا در استانبول شنبه شب ۲۲ اکتبر (اول آبان) منتشر کرد، آمده است گروه‌های افراطی به "تلاش‌های خشونت آمیز" خود برای حمله به آمریکایی‌ها و همچنین شهروندان سایر ‌کشورها در این شهر ادامه می‌دهند. در این پیام به گروه خاصی اشاره نشده، اما استانبول در ماه‌های گذشته شاهد انفجارهایی بوده است.