Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

انتقاد از جمهوریخواهان برای حمایت نکردن از ترامپ

کلیان کانوی، مدیر ستاد انتخاباتی آقای ترامپ پیش از اعلام نتایج، از سران حزب جمهوریخواه برای عدم حمایت کامل از نامزد این حزب انتقاد کرده است. 

استیو روزنبرگ، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو که در باری در پایتخت روسیه ، انتخابات آمریکا را پیگیری می‌کند، این عکس را پست کرده که پوتین، مارین لوپن و دونالد ترامپ را نشان می‌دهد

Judging by the art in this Moscow bar, this is a pro-Trump crowd. It's Putin, Le Pen & Trump (Donald looks like Fla… twitter.com/i/web/status/7…

twitter
twitter

خبر فوریتیراندازی در کالیفرنیا

گزارش‌ها از شهر آزوسا، در جنوب کالفرنیا، حاکی از تیراندازی در نزدیکی یک محل رای گیری است.

برخی منابع از زخمی شدن دست کم دو نفر خبر داده‌اند. 

یک مقام محلی موقعیت در شهر آزوسا را "حساس و بحرانی" توصیف کرده است.

ماهیت حادثه و ارتباط احتمالی آن با انتخابات روشن نیست.

ظهور پدیده 'خبر جعلی'

اینکه کسی خبری جعل کند که دیگران را سر کار بگذارد چیز جدیدی نیست. آنچه جدید است عامل رسانه‌های اجتماعی است که گاه باعث می‌شود نشود خبر واقعی و دروغی را از هم جدا کرد.

در واقع اینترنت همان‌قدر که به گسترش دانش کمک کرده، راه را برای دروغ و دغل هم باز کرده. اگر وینستون چرچیل زنده بود، می‌دید جمله معروفش که "تا حقیقت بیاید شلوارش را بالا بکشد، دروغ رسیده آن‌ور دنیا" چقدر به واقعیت این روزها نزدیک است. 

بیشتر بخوانید

احساسات انتخاباتی

نتایج یک نظرسنجی که توسط سایت پولیتیکو انجام شده نشان می‌دهد آمریکائیان در مورد انتخابات احساساتی مانند خشم، عصبی بودن، اضطراب دارند و می‌خواهند "این انتخابات هر چه سریع‌تر پایان گیرد."

برنی سندرز به کلینتون رای داد

"امیدوارم امروز دونالد ترامپ را شکست دهیم، به سختی شکستش دهیم."

I hope today we defeat Donald Trump and we defeat him badly. iwillvote.com

I hope today we defeat Donald Trump and we defeat him badly. iwillvote.com

خبرنگاران می‌گویند هیلاری کلینتون برای تماشای نتایج انتخابات به هتل پنینسولا در نیویورک رفته است. آقای ترامپ نیز در برج ترامپ است

ساعت‌های رای‌گیری در ایالت‌های شرقی

آمریکا کشوری وسیع است و شرق تا غرب آن با هم سه ساعت اختلاف زمان دارند.

در حالی که رای‌گیری در ایالت‌های مرکزی و غربی ادامه دارد حوزه‌های رای‌گیری در ایالت‌های شرقی کم کم بسته می‌شوند.

ایالت‌های ایندیانا و کنتاکی اولین ایالت‌هایی هستند که رای گیری در آنها پایان می‌گیرد.

انتخابات آمریکا فقط اونجا که، احمدی‌نژاد گفت: نمیگذارند یک سیاه پوست رئیس جمهور آمریکا شود.. بعد اوباما رئیس جمهور شد..

جیسون وولاک از شبکه خبری ای‌بی‌سی می‌گوید این کیک را که به شکل دونالد ترامپ است به برج ترامپ در نیویورک برده‌اند.

twitter
twitter

هک وبسایت ترامپ

وبسایت دونالد ترامپ امشب مدتی هک شد و مدتی ایموجی مدفوع بالای سایت قرار گرفت. 

هم اکنون بالای بخشی از وبسایت ترامپ نوشته شده: "کلینتون برنده است".

هک سایت ترامپ
Trump

'بوش پسر رای سفید داده'

خبرنگار سی‌بی‌اس می‌گوید سخنگوی جورج بوش پسر، رئیس جمهور پیشین آمریکا، تایید کرده است که آقای بوش و همسرش رای سفید داده‌اند.

جب بوش، برادر جورج، یکی از داوطلبان نامزدی حزب جمهوری‌خواه بود اما موفق نشد نظر جمهوری‌خواهان را جلب کند.

چندین چهره شاخص دیگر به جز جورج بوش هم پیش از این از حمایت از نامزد حزبشان، یعنی دونالد ترامپ، خودداری کرده‌اند.

شاید 'مهم‌تر' از نتیجه انتخابات

امیر پیام - بی‌بی‌سی

امروز همزمان با رای‌گیری برای انتخاب رئیس جمهوری جدید آمریکا، در نُه ایالت مهم این کشور، رای‌دهندگان در مورد قانونی شدن مصرف ماریجوآنا و یا دست کم قانونی شدن مصرف آن برای مقاصد پزشکی، تصمیم می‌گیرند.

مهمترین ایالت در این میان، کالیفرنیاست؛ پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا با حدود چهل میلیون سکنه که در جنوب خود با مکزیک هم مرز است. کالیفرنیا قطب کشاورزی و قلب اقتصاد آمریکا است و در صورتی که مردم این ایالت به آزادی مصرف ماریجوآنا رای دهند، آن وقت انقلابی در تاریخ موادمخدر جهان روی خواهد داد.

کالیفرنیا اگر وارد عرصه کشت و عرضه ماریجوآنا شود، خیلی زود می‌تواند بازار قاچاق مواد را زیر و رو کند و با توجه به این که ماریجوآنا پرمصرف‌ترین ماده غیرقانونی جهان است، خیلی زود بازار جهانی این ماده متاثر از تصمیم کالیفرنیا خواهد شد.

کالیفرنیا همچنین یکی از ایالت‌های پیشرو در تصیم گیری‌های مدرن است و جامعه آمریکا به طور سنتی به کالیفرنیا به دید پیشگام موفق بسیاری از تصمیم‌ها نگاه می‌کند. بنابراین ، رای مثبت مردم این ایالت که بیش از ده درصد جمعیت آمریکا را در خود گنجانده، خیلی زود دیگر نقاط آمریکا را هم به جرم‌زدایی از ماریجوآنا تشویق خواهد کرد.

با پیوستن کالیفرنیا به اورگان و واشنگتن، تمامی کرانه غربی آمریکا در حمایت از جرم‌زدایی از مواد هم‌صدا خواهد شد و چنین رویدادی خیلی زود بر کانادا و مکزیک تاثیر خواهد گذاشت. به ویژه، استان بریتیش کلمبیا کانادا که شهر ونکوور را به عنوان یکی از 'بهترین نقاط جهان برای زندگی' در خود جای داده و سابقه طولانی هم در مبارزه با مواد دارد، نخستین شهری خواهد بود که احتمالا از تصمیم امشب مردم کالیفرنیا متاثر می‌شود. 

در جنوب کالیفرنیا هم مکزیک به عنوان یکی از اصلی‌ترین مسیرهای قاچاق مواد به آمریکا، در صورت قانونی شدن ماریجوآنا در کالیفرنیا، با تاثیرات آنی آن دست و پنجه نرم خواهد کرد. 

چنین تصمیمی به احتمال زیاد زلزله‌ای در میان کارتل‌های بین‌المللی قاچاق مواد به راه خواهد انداخت چرا که "پر فروش‌ترین کالای قاچاق آنها" دیگر در یکی از بازارهای اصلی آمریکا "ارزش صادراتی" نخواهد داشت.  

امروز علاوه بر کالیفرنیا، ایالت‌های نوادا، آریزونا، ماساچوست، فلوریدا، مِین، آرکانزاس، داکوتای شمالی و مونتانا هم در کنار برگ رای هایی که روی آنها نام کلینتون و ترامپ نوشته شده، در مورد سرنوشت ماریجوآنا هم رای‌گیری می‌کنند.

کارشناسان قوانین بین‌المللی مبارزه با مواد یک سالی است که منتظر چنین روزی هستند و پیش‌بینی کرده‌اند که با پیوستن کالیفرنیا به جمع حامیان جرم‌زدایی از مصرف مواد، باید منتظر تاثیر دومینوگونه آن برسایر ایالت‌ها و پس از آن بر کشورهایی چون کانادا و مکزیک و در نهایت تمامی نقاط جهان باشیم. 

بدین‌ ترتیب، نتیجه انتخابات آمریکا هر چه باشد، به نظر می‌رسد، دست کم تاریخ سیاست‌گذاری در کنترل مواد در این کشور (و شاید جهان) تا ساعاتی دیگر شاهد تولد فصلی جدید خواهد بود.

حامیان آزاد‌شدن ماریجوآنا، همچون دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، در میدان تایمز نیویورک به تبلیغ برای جلب آرای مردم آمریکا پرداختند
Reuters
همین دیشب (هفتم نوامبر) حامیان آزاد‌شدن ماریجوآنا، همچون دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، در میدان تایمز نیویورک به تبلیغ برای جلب آرای مردم آمریکا پرداختند

مطابق آمار گوگل، کاربران آمریکایی اینترنت تقریبا با نرخ مشابهی نام دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون را جستجو می‌کنند.

در میان سوال‌های انتخاباتی دیگری که در گوگل جستجو می‌شود می‌توان به اینها اشاره کرد:

١) آیا می‌توانم در صورت ثبت نام برای رای پستی به صورت حضوری رای دهم؟

٢) آیا می‌توانم در محل رای‌گیری دیگری رای دهم؟

٣) می‌توانم رای پستی خودم را به محل رای گیری ببرم؟

٤) آیا می‌توانم هر جایی در کالیفرنیا رای بدهم؟

جستجوی نام نامزدها
Google

این یکی از حوزه‌های رای در پایتخت آمریکاست. علاوه بر رای‌گیری برای رییس‌جمهور، این‌جا برای ایالت‌شدن واشنگتن هم هم… twitter.com/i/web/status/7…

خبر فوریشکایت ترامپ در نوادا رد شد

یک قاضی در ایالت نوادا شکایت اضطراری دونالد ترامپ را رد کرد که خواهان کنار گذاشتن آرای اخذ شده در رأی‌گیری زودرس در چهار حوزه رأی گیری شده بود. ستاد انتخاباتی آقای ترامپ به این امر اعتراض داشتند که مسئولان محلی شعبه های اخذ رأی را پس از پایان زمان رأی گیری باز نگه داشته بودند تا لاتین تبارهای بیشتری رأی بدهند. مسئولان محلی می گویند که تنها به کسانی اجازه ورود داده شده که در صف حوزه های رأی گیری حضور داشته اند. لاتین تبارها بیشتر به دموکرات ها گرایش دارند و تصور می شود که بیشتر آنها به هیلاری کلینتون رأی دهند.

پیش بینی ترامپ: ماجرای انتخابات ممکن است امشب تمام نشود

دونالد ترامپ در پاسخ به سئوال فاکس نیوز که آیا فکر می کند انتخابات امشب تمام شود گفت: "باید ببینم چه می شود... روش قدیمی رأی گیری با کاغذ خوب بود. شمارش آرا خیلی بیشتر طول می کشید، اما یک چیز خوبی داشت که نگران هک شدن سیستم نبودید، نگران مشکلاتی که شاهدش هستیم نبودید".

View more on twitter

پوشش زنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از بی‌بی‌سی فارسی

خبرهای انتخابات آمریکا را لحظه به لحظه در سایت فارسی بی‌بی‌سی و تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی دنبال کنید.

پوشش زنده انتخابات آمریکا در شصت دقیقه امشب از واشنگتن. پوشش لحظه به لحظه نتایج انتخابات امشب و فردا.… twitter.com/i/web/status/7…

برنده کیست؟

تازه‌ترین نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را روی صفحه اول بی‌بی‌سی فارسی ببینید

نتیجه
.

توله سگ‌های سیاسی

گروهی از فعالان سیاسی می‌خواهند روز رأی‌گیری در ایالت‌های آیووا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، نوادا و نیوهمشایر توله سگ به حوزه‌های رأی‌گیری بیاورند که جوانان را به رأی دادن ترغیب کنند.

آن‌طور که سایت بیزنس اینسایدر گزارش کرده، این ایده پس از آن طرح شد که اعضای این گروه متوجه شدند در جاهایی که مسئولان صندوق‌ها یا داوطلبانی که در حوزه رأی کار می‌کنند سگ‌شان را با خودشان آورده بودند، نرخ مشارکت بالاتر بوده است.

این گروه از تکنولوژی هم برای جذب رأی جوانان استفاده کرده‌اند. این اولین بار است که کسانی که از سال ۲۰۰۰ به بعد به دنیا آمده‌اند می‌توانند رأی بدهند. فعالان سیاسی برای دسترسی به این رأی‌اولی‌ها از بازی‌هایی مثل پوکمون گو و اپلیکیشین‌هایی مثل تیندر کمک گرفته‌اند. 

توله سگ
Getty Images

نتیجه نظرسنجی در روز انتخابات

نتیجه تازه ترین نظرسنجی‌ها در روز انتخابات نشان می‌دهد که هیلاری کلینتون هنوز با چهار درصد جلوتر از دونالد ترامپ است.

نظرسنجی
BBC

خبر فوریاوباما: پیشرفت آمریکا وابسته به برگه‌های رای است

در حالیکه رای‌گیری برای انتخاب رئیس جمهوری آینده آمریکا در این کشور در جریان است، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در حساب توییتر خود گفته است: "امروز، پیشرفت به برگه‌های رای وابسته است. رای دهید و مطمئن شوید دوستان، خانواده و تمامی کسانی که می‌شناسید هم رای دهند."

Today, progress is on the ballot. Go vote - then make sure your friends, your family, and everyone you know votes too.

اعتراض دو زن نیمه‌برهنه به حضور ترامپ در حوزه رای‌گیری نیویورک

لحظاتی پیش از ورود دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به یکی از حوزه‌های رای گیری در نیویورک، دو زن نیمه برهنه به حضور آقای ترامپ اعتراض کردند. این دو معترض با فریاد از دونالد ترامپ خواستند که به این حوزه رای گیری وارد نشود. پلیس این دو نفر را از حوزه رای گیری خارج کرد.

افغان‌ها در مورد انتخابات آمریکا چه فکر می‌کنند؟

در افغانستان بسیاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را با دقت دنبال می کنند. هرچند کابل و واشنگتن پیمان راهبردی باهم امضا کرده‌اند اما افتادن افغانستان از چشم دو نامزد در جریان مناظرات و مبارزات انتخاباتی اخیر آمریکا، گمانه‌زنی‌های زیادی را در مورد رابطه دو کشور برانگیخته است.

بیشتر بخوانید 

ساختمان وزارت دفاع افغانستان
BBC

خبر فوریدونالد ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا لحظاتی پیش در نیویورک رای خود را به صندوق انداخت.
Getty Images

دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا لحظاتی پیش در نیویورک رای خود را به صندوق انداخت. آقای ترامپ در یک مصاحبه تلفنی به شبکه تلوزیونی "فاکس نیوز" گفت: "من امید و رویاهای فراوانی می‌بینم که محقق نشده است که میتوانست با یک مدیریت مناسب به تحقق بپیوندد. مردم لطمات بدی خورده‌اند."

محدودیت زمانی سر صندوق رأی‌

رأی‌دهنده‌ها در ایالت ایندیانا حداکثر دو یا سه دقیقه می‌توانند در اتاقک رأی بمانند - برای انتخابات مقدماتی سه دقیقه،‌ انتخابات ریاست‌جمهوری دو دقیقه. هرچند که این قانون در عمل اجرا نمی‌شود. یعنی اگر کسی بیشتر بماند، مسئولین حوزه او را به زور بیرون نمی‌آورند.

در ایالت آلاباما، حداکثر زمان رأی دادن چهار دقیقه است. بعد از آن یک مسئول از رأی‌دهنده می‌پرسد کمک می‌خواهد یا نه. اگر کمک بخواهد می‌تواند حداکثر پنج دقیقه دیگر در اتاقک رأی بماند. وگرنه حداکثر یک دقیقه وقت اضافی به او می‌دهند. البته همه اینها در صورتی است که صف باشد. اگر کسی پشت سر شخصی که دارد رأی می‌دهد نباشد، رأی‌دهنده محدودیت زمانی نخواهد داشت. 

اتاقک رای
Getty Images

نایجل فاراژ: آیا امروز 'برگزیت' آمریکاست؟

نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال بریتانیا در حساب توئیتر خود با مشابه سازی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با آنچه در آمریکا در جریان است، پرسیده آیا امروز "برگزیت" آمریکاست؟. او در این باره اظهار امیدواری کرده است. این سیاستمدار بریتانیایی نقش عمده‌ای در پیشبرد "جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا" در جریان فعالیتهای تبلیغاتی رفراندوم بریتانیا در تابستان امسال داشت. آقای فاراژ از دونالد ترامپ حمایت کرده است.  

Is this Brexit day in the US? I hope so.

عکس سام فرزانه، خبرنگار ما در نیویورک از یک طرفدار هیلاری کلینتون. اين مرد كه در لباس عمو سام در صف راى دادن در مركز شهر نیویورک ايستاده، قرار است در مدرسه اى راى دهد كه دونالد ترامپ آنجا راى خواهد داد. اين مرد سوژه عكاسان بود و دكمه اى روى لباسش بود كه نوشته بود: "به آن زن لعنتى راى مى دهم". 

عکس سام فرزانه، خبرنگار ما در نیویورک از یک طرفدار هیلاری کلینتون
BBC

حریفان 'چغر'!

@bbcpersian جاداره شبکه ۳ هم یه ویژه برنامه بذاره با گزارشگری #هادی_عامل: لحظات پایانی است و هردو حریف چغر و بد دهن هستن

واشنگتن دی.سی. ایالت می‌شود؟

هادی نیلی خبرنگار ما در واشنگتن این عکس را توییت کرده و نوشته که رأی دهندگان در واشنگتن، پایتخت آمریکا در مورد ایالت شدن واشنگتن دی.سی. هم رأی می دهند. شهر واشنگتن در شرق آمریکا جزء هیچ ایالتی نیست، هرچند ایالتی به نام واشنگتن درست در آن سوی این کشور، در شمال غربی آمریکا وجود دارد که مرکز آن شهر المپیا و مهم‌ترین شهرش سیاتل است.

این یکی از حوزه‌های رای در پایتخت آمریکاست. علاوه بر رای‌گیری برای رییس‌جمهور، این‌جا برای ایالت‌شدن واشنگتن هم هم… twitter.com/i/web/status/7…

هیلاری کلینتون رای خود را به صندوق انداخت

 هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با حضور در حوزه انتخابیه چاپاکا در ایالت نیویورک رای خود را به صندوق انداخت. بیل کلینتون همسر او و رئیس جمهوری سابق آمریکا هم در هنگام اخذ رای او را همراهی می‌کرد. خانم کلینتون اولین زنی است که به عنوان عضو یکی از احزاب اصلی آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری به خود رای می‌دهد.

هیلاری کلینتون رای خود را به صندوق انداخت
Getty Images

نگرانی درباره هک شدن آرای انتخاباتی آمریکا

 بعضی از کارشناسان امنیتی می‌گویند که خطر هک شدن آرای انتخاباتی در آمریکا باید جدی گرفته شود. هر چند منتقدان آنها گفته‌اند که نگرانی چندانی در این زمینه وجود ندارد. وزارت امنیت داخلی آمریکا آزمایش "سلامت سایبری" را در انتخابات امروز در سراسر این کشور به اجرا گذاشته است. رای گیری در آمریکا از طریق حضور در باجه‌های الکترونیکی انجام می‌شود. 

#انتخابات_آمریکا بیشترازاونیکه روی سرنوشت مردم آمریکا تاثیربذاره،روسرنوشت #خاورمیانه تاثیرگذاره. ما استرس داریم،زودتر تمومش کنید :))

برچسب 'رای دادم' چیست؟

کسی درست نمی‌داند برچسب "رأی دادم" کی در آمریکا مد شد، اما این روزها بسیاری از کسانی که از حوزه رأی‌گیری بیرون می‌آیند یکی از این برچسب‌ها بر سینه دارند.

البته شرکتی مستقر در ایالت فلوریدا مدعی است اولین طراح این برچسب‌ها بوده، و از سال ۱۹۸۶ برچسب "رأی دادم" تولید می‌کرده.

بعضی ایالت‌های آمریکا برچسب مخصوص همان ایالت تولید می‌کنند. مثلا در ایالت جورجیا برچسبی که به رأی‌دهنده‌ها می‌دهند به شکل هلو است، که میوه رسمی این ایالت است. البته شهرهایی مثل شیکاگو هم هستند که برچسب را با توجیه اقتصادی کلا جمع کرده‌اند.

بعضی محققان می‌گویند "سنت برچسب" می‌تواند اثر روانی داشته باشد و مشارکت را بالا ببرد. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بسیاری رأی‌دهندگان رأی می‌دهند که بتوانند به دیگران بگویند رأی داده‌اند.

رای دادم
Getty Images

تیم کین از مردم آمریکا خواسته‌ که در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند. 

تیم کین وارد حوزه رای گیری شد

گزارشگر فاکس‌نیوز خبر داده که تیم کین، نامزد پیشنهادی هیلاری کلینتون برای معاونت رئیس‌جمهوری برای انداختن رای خود به صندوق، وارد حوزه رای‌گیری در ریچموند در ایالت ویرجینیا شد. 

.@timkaine has arrived to cast his ballot in Richmond, VA.

.@timkaine has arrived to cast his ballot in Richmond, VA.

رسانه‌های روسیه در باره دونالد ترامپ چه می‌گویند؟

دونالد ترامپ رسانه‌های آمریکا را "نفرت‌انگیز"، "فاسد"، "جانبدار" و "دروغگو" خوانده. روزنامه‌های حامی‌ دولت روسیه با شور و شوق درباره دونالد ترامپ می‌‌نویسند و گهگاه هیلاری کلینتون را به شدت می‌‌کوبند.

بیشتر بخوانید

رسانه‌های روسیه درباره ترامپ چه می‌گویند؟
Getty Images

دونالد ترامپ کیست؟

ترامپ
Getty Images

 تصور کنید کسی از سرمایه‌داران بزرگ باشد، اما مردم او را جزو ساختار قدرت ندانند. میلیاردها دلار ثروت داشته باشد، آن‌قدر که هزینه کارزار انتخاباتی‌اش را از جیب خودش بدهد، آن‌وقت بین اقشار کم‌درآمد و طبقه کارگر محبوب‌ترین باشد. میلیون‌ها آمریکایی دونالد ترامپ را روحی تازه در کالبد سیاست می‌دانند، و میلیون‌ها آمریکایی دیگر تهدیدی برای امنیت جهانی. چطور شد که پسربچه‌ای از حومه‌ نیویورک به یک ملاک بزرگ بدل شد و به یک قدمی کاخ سفید رسید؟  

بیشتر بخوانید

View more on youtube