Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

وبسایت اداره مهاجرت کانادا در آمریکا غیرقابل دسترسی شد

وبسایت اداره مهاجرت کانادا امروز به تناوب دچار مشکل عدم دسترسی ‌شده‌ که آن را برای مدت ها غیرقابل دسترسی کرده‌است.

به نظر عده ای از ناظران، چنین مشکلی به علت افزایش ناگهانی مراجعه شهروندان آمریکا به این سایت پس از مشخص شدن پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایجاد شده است.

مقامات مسئول در اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (سی‌آی‌سی) تا به اکنون در این باره نظر نداده‌اند.

خبر فوریباراک اوباما: از سخنان ترامپ دلگرم شدم

اوباما و بایدن
Getty Images

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی گفت که از سخنان دونالد ترامپ در سخنرانی اعلام پیروزی اش دلگرم شده است. آقای اوباما گفت: "اکنون همه ما آرزو می کنیم که ترامپ موفق باشد". او به جوانانی که از نتیجه انتخابات سرخورده شده اند، گفت که شکست خوردن بخشی از روند سیاسی است و باید از آن درست گرفت و برای مبارزه های بعدی آماده شد.

کلینتون 'در مجموع آرای بیشتری کسب کرده است'

تیم کین، نامزد معاونت هیلاری کلینتون در کارزار انتخابات ریاست جمهوری که پیش از سخنرانی او صحبت می کرد، گفت که خانم کلیتون در مجموع تعداد آرای بیشتری کسب کرده است، هرچند در سیستم کالج انتخاباتی، انتخابات را باخته است.

سقف شیشه‌ای

خانم کلینتون گفت که سقف شیشه‌ای (انتخاب یک زن به عنوان رئیس جمهور) که این بار نشکست، بالاخره یک روز شکسته خواهد شد و آن روز ممکن است زودتر از آنچه فکرش را می‌کنیم فرا برسد.

هیلاری کلینتون
AP

'شکاف عمیق'

هیلاری کلینتون گفت نتیجه انتخابات نشان داد که شکاف میان ملت آمریکا بسیار بیشتر از آن است که "ما تصور می‌کردیم".

'شانس رهبری'

خانم کلینتون گفت که دونالد ترامپ قرار است رئیس جمهور ما باشد و باید به او شانس رهبری را بدهیم.

هیلاری کلینتون
afp

سخنرانی کلینتون در جمع هوادارنش

هیلاری کلینتون برای اولین بار بعد از شکست در انتخابات، در جمع هوادران خود سخنرانی می‌کند. او تایید کرد که در تماس تلفنی با آقای ترامپ به اوتبریک گفته و پیشنهاد همکاری داده است.

واتیکان : انتخاب مردم آمریکا قابل احترام است

کاردینال پی ترو پارولین، سخنگوی پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان، گفته است که واتیکان "به انتخاب مردم آمریکا احترام می‌گذارد" و امیدوار است که دونالد ترامپ در جهت "سعادت و برقراری صلح درجهان خدمت کند". به گفته سخنگوی پاپ "این ضرورت برای همه وجود دارد که در جهت تغییر اوضاع جهان که در شرایط بسیار بدی قرار دارد، گام بردارند."

جورج بوش پدر، رئیس جمهور پیشین آمریکا، در توئیتر خود خبر داده است که او و همسرش به دونالد ترامپ تبریک گفته و برای او آرزوی موفقیت کرده‌اند. دفتر آقای بوش قبلا اعلام کرده بود که او به هیچ یک از نامزدهای احزاب اصلی - ترامپ و کلینتون - رای نداده است.

Barbara and I congratulate @realDonaldTrump, wish him well as he guides America forward as our next President. His family is in our prayers.

نقشه
.
دونالد ترامپ

برخی از رهبران کشورهای آسیای میانه و قفقاز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را برای او شادباش گفته و خواستار توسعه روابط آمریکا با این کشورها شده‌اند.

خبر کامل

نقشه
.

واکنش دبیر کل سازمان ملل به انتخاب ترامپ

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ابراز امیدواری کرده که دولت دونالد ترامپ باعث تحکیم تعهدات در زمینه همکاری‌های بین المللی شود. به گفته آقای بان، هیلاری کلینتون سمبل قدرتمندی از توانمندی‌های زنان است. دبیرکل سازمان ملل افزود: "پس از مبارزه‌ای محکم و تاحدی تفرقه افکنانه حال زمان آن رسیده که بگوییم اتحاد در جامعه متنوع آمریکا یکی از بزرگترین نقاط قوت این کشور است." 

ترامپ

Anthony Zurcher

North America reporter

دونالد ترامپ بیش از یک سال است پشت‌هم غافلگیرمان می‌کند. فکر کردیم کاندید نمی‌شود، شد. فکر کردیم کنار می‌کشد، نکشید. گفتیم انتخابات داخلی حزب جمهوری‌خواه را نمی‌برد، برد. دست‌آخر ناباورانه گفتیم غیرممکن است انتخابات ریاست‌‌جمهوری را ببرد. و برد.

خبر کامل

رئیس جمهور مکزیک: حاضر است با ترامپ برای کمک به روابط دو کشور همکاری کند

انریکه پنیا نیتو، رئیس جمهور مکزیک گفته که حاضر است با دونالد ترامپ برای کمک به روابط دوجانبه دو کشور همکاری کند. آقای پنیا نیتو به دلیل دعوت آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش به مکزیک به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. آقای ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داد که دیواری بین دو کشور ایجاد خواهد کرد.

دونالد ترامپ

رضا ثابتی

بی‌بی‌سی

دونالد ترامپ سیاست خارجی باراک اوباما را 'فاجعه محض' می‌داند و توافق هسته‌ای ایران را یکی از بدترین توافق‌هایی که در تاریخ امضا شده است. ترامپ همچنین بارها گفته است که وضعیت عراق به نفع ایران است و در مناظره هایش هم تاکید کرده که عملیات موصل در نهایت فضا را برای فعالیت ایران در عراق باز خواهد کرد.

خبر کامل

بین سطور واکنش های اولیه مقام های ایران به انتخاب ترامپ

حسین باستانی

بی‌بی‌سی

تحلیل محتوای واکنش های اولیه مقام های جمهوری اسلامی ایران به نتایج انتخابات آمریکا، نشان از تمایلی محسوس به انتقال این تصویر دارد که تهران، نگران نشده و خود را از بابت رئیس جمهور شدن ترامپ در معرض خطر نمی داند.  

به عنوان نمونه حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته آمریکا "به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد"، محمدجواد ظریف تاکید کرده که رئیس جمهور جدید آمریکا به لحاظ بین المللی "موظف به رعایت تعهد چندجانبه برجام است" و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده سیاست های ایران "در هیچ مقطع زمانی متاثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده است".

در همین ارتباط، برخی از مقام ها نیز کوشیده اند توضیح دهند که مواضع تند دونالد ترامپ در مورد ایران را به این معنی نمی دانند که تهدیدی متوجه جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. از آن جمله اند حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور که تاکید کرده  "تصویری که ترامپ در سخنرانی اعلام پیروزی به عنوان رییس جمهور از خود نشان می‌داد، با تصویر او در دوران انتخابات متفاوت بود" و  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه  که گفته برای ایران نه حرف ها، که "عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکا" اهمیت دارد.

برخی از سیاستمداران ایرانی حتی گفته اند نه تنها از بابت روی کار آمدن آقای ترامپ نگران نیستند، که اساسا آن را مثبت ارزیابی می کنند. علی مطهری نایب رئیس مجلس از دارندگان این دیدگاه است  که در توضیح آن، از جمله استدلال کرده که دونالد ترامپ "صداقت بیشتری دارد"،  "مواضعش درباره سوریه خوب بوده"، "نسبت به عربستان نگاه خوبی ندارد" و "مایل به روابط خوب با روسیه است".

در کنار همه اینها، البته نباید فراموش کرد که شخص اول حکومت ایران، از پیش از انتخابات، به گونه ای سخن گفته بود که ظاهرا حکایت از ترجیح دادن دونالد ترامپ به رقیب خود، البته به دلایلی متفاوت داشت؛ مثلا اینکه حرف هایش در مورد مشکلات نظام سیاسی آمریکا "درست است" و این نظام را "واضح تر و صریح تر" افشا می کند. آیت الله خامنه ای بر همین مبنا، حتی به انتقاد از دیگاه کسانی پرداخته بود که "آن مرد" را به خاط بیان "واقعیات" ،"عوام‌گرا" می نامند. 

انتخابات آمریکا از نگاه آمار

آمار
BBC

اعتراض خیابانی در پورتلند

در پی پیروزی ترامپ در انتخابات، گروهی از معترضان در شهر پورتلند آمریکا به خیابان ها آمده اند.

View more on twitter
ترامپ

دونالد ترامپ قول انجام چه کارهایی را در ۱۰۰ روز اول ریاست‌جمهوری خود داده؟

خبر کامل

آنگلا مرکل: به آقای ترامپ مسئولیت‌های جهانی‌اش را یاد آوری می‌کنم

آنگلا مرکل
Getty Images

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان همکاری دو کشور را به ارزش های دموکراتیک به اشتراک گذاشته بین دو کشور وابسته دانسته است. خانم مرکل همچنین تاکید کرده که او به آقای ترامپ مسئولیت‌های جهانی‌اش را یادآوری می‌کند. 

نخست وزیر کانادا خواستار همکاری نزدیک با دولت ترامپ در زمینه‌های مختلف شد

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا پیروزی دونالد ترامپ را تبریک گفته و بر همکاری نزدیک دو کشور تاکید کرده است. آقای ترودو در بیانیه‌ای گفته است که او در انتظار همکاری بسیار نزدیک با دولت آقای ترامپ در زمینه تجاری، سرمایه گذاری، صلح و امنیت جهانی است. 

کتاب‌های ترامپ در ایران

تا کنون چند کتاب از دونالد ترامپ به عنوان "سرمایه‌گذار و کارآفرین" در ایران ترجمه شده است. آقای ترامپ پیش از این موقعیتی در ساختار حکومتی و سیاسی آمریکا نداشته است.

آیا می‌دانید از سال ۸۸ تا کنون دست‌کم هفت کتاب ترجمه از دونالد ترامپ در ایران منتشر شده است؟ لیست کتاب‌ها:… twitter.com/i/web/status/7…

اوباما، دونالد ترامپ را به کاخ سفید دعوت کرد

باراک اوباما
AP

دفتر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از تماس تلفنی آقای اوباما با دونالد ترامپ و تبریک پیروزی او درانتخابات ریاست جمهوری خبر داده است. براساس این گزارش آقای اوباما، از دونالد ترامپ دعوت کرده تا برای گفتگو فردا پنج شنبه۱۰ نوامبر به کاخ سفید برود. 

تبریک محتاطانه اولاند

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، گفته است که به آقای ترامپ تبریک گفته اما تاکید کرده است که با این انتخابات آمریکا "دوره‌ای از بلاتکلیفی" آغاز می‌شود و به همین دلیل باید رویکردی همراه با "روشن‌بینی و شفافیت" در قبال آن داشت.

ترامپ

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا می‌تواند رابطه آمریکا با دنیا را عوض کند. در اینجا نگاهی می‌کنیم به پنج مساله مهم.

خبر کامل

رئیس جمهورچین براهمیت روابط با آمریکا تاکید کرد

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین ضمن تبریک به دونالد ترامپ گفته است که دو اقتصاد بزرگ جهان مسئولیت خود را درقبال توسعه جهانی با همکاری با یکدیگر باید انجام دهند. او همچنین بر اهمیت روابط بین دو کشور تاکید کرد

اولین توییت ترامپ پس از پیروزی در انتخابات

 دونالد ترامپ در اولین توییتی که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری منتشر کرده گفته است: "چه شب مهم و قشنگی! مردان و زنان فراموش شده هرگز بار دیگر فراموش نمی‌شوند. ما همه با خواهیم آمد."

آقای ترامپ همچنین پروفایل خود را به عنوان "رئیس جمهورمنتخب" تغییر داده است." 

Such a beautiful and important evening! The forgotten man and woman will never be forgotten again. We will all come together as never before

ابطحی: گفته بودم که ترامپ بهتر است

محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس جمهور در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی در ایران در حساب اینستاگرام خود نوشته است: "در این چند روز چند بار نوشتم ترامپ بهتر است. ترامپ که بیاید، در چارچوب حقوقی جهان باید زندگی کند. نه توافق هسته ای را پاره می کند ونه جنگی راه می اندازد. مردم آمریکا آقایی بر کشور خودشان را بر آقایی بر دنیا ترجیح دادند. 'بیزینس-من' هیچوقت خطرناک نیست. من که قبلا هم گفتم به نفع ما و خاورمیانه و جهان است که ترامپ رییس جمهور است".

View more on instagram

نواز شریف پیروزی ترامپ را تبریک گفت

محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، پیروزی دونالد ترامپ را تبریک گفته است. به گزارش رادیو پاکستان، آقای شریف در سخنانی گفته است که  این پیروزی "در واقع پیروزی مردم آمریکا و اعتقاد راسخ آنها به دموکراسی، آزادی، حقوق بشر و روحیه آزادی است."

تبریک عربستان

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی برای آقای ترامپ برای رسیدن به امنیت و ثبات در خاورمیانه آرزوی موفقیت کرده است.  

واکنش‌های متفاوت برخی از هنرمندان سرشناس به انتخاب دونالد ترامپ

مدونا از حامیان هیلاری کلینتون
AP

انتخاب دونالد ترامپ با واکنش متفاوتی از سوی برخی از هنرمندان سرشناس جهان روبرو شده است. مدونا، ستاره پاپ، در توییتی گفته است: "ما هرگز دست نمی‌کشیم." لیدی گاگا و کتی پری از خوانندگان سرشناس حامی هیلاری کلینتون در توییت هایی به انتخاب آقای ترامپ واکنش نشان داده اند. "شر" خواننده معروف گفته است: "دنیا هرگز همانند قبل نخواهد بود." استیون سیگال، بازیگر هالیوود، پیروزی آقای ترامپ را تبریک گفته و افزوده: "منتظریم تا بار دیگر آمریکا را به اوج برسانی."

نتانیاهو: ترامپ دوست واقعی اسرائیل است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دونالد ترامپ را "دوست واقعی " کشورش خوانده و گفته است که آماده همکاری با او برای پیشرفت امنیت، ثبات و صلح در منطقه است.

آقای نتانیاهو که روابط چندان گرمی با باراک اوباما نداشت، ابراز امیدواری کرده است که "اتحاد منحصر به فرد" دو کشور تقویت شود و به سطحی بالاتر برسد.

گروه طالبان از دونالد ترامپ خواسته است تا نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند.

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پوشش زنده خود را از انتخابات آمریکا ادامه می‌دهد

اتاق فرمان
BBC

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پوشش زنده خود را از تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و پیروزی غیرمنتظره دونالد ترامپ در طول امروز ادامه می‌دهد.

تبریک نخست وزیر هند

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده است که روابط دو کشور به سطحی تازه برسد.

We look forward to working with you closely to take India-US bilateral ties to a new height. @realDonaldTrump

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن پیروزی آقای ترامپ را تبریک گفته است.

کنترل سه نهاد قدرت در دست جمهور‌ی‌خواهان

با کسب اکثریت سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، برای اولین بار از سال 1928 تا کنون حزب جمهوری‌خواه، هم‌زمان کنترل سه نهاد قدرت (دو مجلس و کاخ سفید) را در دست دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که روابطش با باراک اوباما با تنش‌هایی همراه است، ابراز امیدواری کرده که پیروزی دونالد ترامپ "پیامدهای سودمندی" برای خاورمیانه داشته باشد.  

خبر فوریواکنش روحانی به انتخاب ترامپ

روحانی
Reuters

حسن روحانی، رییس‌ جمهور ایران در واکنش به پیروزی دونالد ترامپ گفت که نتیجه انتخابات آمریکا، اثری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد.

آقای روحانی در جلسه امروز هیأت دولت گفت: "موقعیت آمریکا در جامعه بین‌المللی و افکار عمومی جهان به دلیل سیاست‌های غلط تضعیف شده و شکاف بیشتر با جامعه جهانی و اروپا به این موقعیت، بیشتر ضربه خواهد زد".

به گفته او نتیجه انتخابات آمریکا نشان داد "التهابات و عدم ثبات داخلی آمریکا تا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شو"د.

آقای روحانی گفت "امروز دیگر آمریکا به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد".