Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نخست وزیر سوسیالیست فرانسه: در انتخابات ریاست جمهوری نامزد می شوم

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه از حزب سوسیالیست اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور نامزد خواهد شد.

آقای والس گفت که می خواهد "هرچه دارد را برای فرانسه بدهد". اعلام کاندیداتوری نخست وزیر سوسیالیست فرانسه، در حالی اعلام شده که به تازگی، فرانسوا اولاند رئیس جمهور این کشور گفته است که در انتخابات نامزد نخواهد شد.

در صورتی که حزب سوسیالیست فرانسه مانوئل والس رابه عنوان کاندیدای خود اعلام کند، وی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ با فرانسوا فیون کاندیدای حزب راست میانه "جمهوری خواهان" و مارین لوپن نامزد حزب راست افراطی "جبهه ملی" رقابت خواهد کرد.

این انتخابات، در ماه آوریل (اردیبهشت) سال آینده برگزار می شود.

بنا العابد سالم است

بی‌بی‌سی دریافته است که بنا العابد، دختر سوری که در حلب با توییت‌هایش در شبکه های مجازی معروف شده بود، سالم است. 

اکانت توییتر او جریان بمباران‌های شدید حلب پاک شده بود.  

بنا العابد
BBC

تکواندوکا ایرانی به تابعیت جمهوری آذربایجان درآمد

گزارشها از ایران حاکی است محمد باقر معتمد، تکواندوکا ایرانی، به تابعیت جمهوری آذربایجان درآمد. 

آقای معتمد از این به بعد در مسابقات جهانی به عنوان عضوی از تیم ملی تکواندو آذربایجان شرکت می‌کند.

محمدباقر معتمد
MEHR

سخنرانی جعفر توفیقی در دانشگاه اراک لغو شد

سخنرانی جعفر توفیقی، که قرار بود فردا ۱۶ آذر به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه صنعتی اراک برگزار شود، لغو شد.

به گزارش تسنیم، فرزین وفایی نژاد، مدیر روابط عمومی دانشگاه صنعتی اراک اعلام کرد سخنرانی آقای توفیقی به دلیل کسالت لغو شده است.

جعفر توفیقی که در دولت محمد خاتمی مدتی وزیر علوم بود، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ ریاست ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف را به عهده داشت.

پس از آنکه مجلس به جعفر میلی منفرد، نخستین وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم رأی اعتماد نداد، آقای توفیقی به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد و نام او به عنوان نامزد احتمالی تصدی وزارت علوم مطرح بود.

اما علی مطهری، نماینده مجلس ایران در ۳۰ مهرماه سال گذشته اعلام کرد که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران با معرفی او مخالفت کرده است.

جعفر توفیقی
ANA

یادگاری‌های حلب

توییت ویسکه برما٬ تهیه‌کننده خبر٬ که به همراه تیم بی‌بی‌سی به حلب رفته است: "جعبه عکسی بر دیوار یکی از خانه‌های محله هنانو. یادگاری از روزهای خوب گذشته".

محله هنانو در شرق حلب بعد از چهار سال از کنترل شورشیان مخالف دولت اسد خارج شد.

View more on twitter

اعتراض رانندگان شرکت واحد: چراغ روشن و ۳۰ کیلومتر سرعت

رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، در اعتراض به ضرب و شتم هم صنفی‌هایشان در تجمع روز گذشته، امروز با چراغ روشن و سرعت ۳۰ کیلومتر در تهران رانندگی کردند.

گزارشها از ایران حاکی است، ماموران حراست شرکت واحد با حضور در برخی مناطق تهران، رانندگان را مجبور به خاموش کردن چراغهایشان می‌کردند. 

روز گذشته رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی در تجمعی خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. این تجمع با حمله نیروهای امنیتی مواجه شد. در این حمله تعدادی از رانندگان نیز مجروح و گروهی بازداشت شدند.

اعتراض رانندگان
SANDIKAOTOBUSRANI

شهیندخت مولاوردی از یک خبرگزاری و دو فرد به قوه قضاییه شکایت کرد

روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرد: "این معاونت از معاون شورای فرهنگی زنان و مسول بسیج جامعه زنان و یکی از خبرگزرای‌ها به اتهام نشر اکاذیب شکایت کرده است." 

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده و ریاست جمهوری با انتقاد از گزارش یکی از خبرگزاری‌های داخلی با عنوان "قوه قضائیه جهت رسیدگی به تخلفات معاونت زنان ورود کند/ چرا سازمان ملل میلیون‌ها دلار پول به معاونت زنان پرداخت کرده؟" گفت: "با مطالعه متن خبر، آدم از اینکه چطور برخی مثل آب‌خوردن - آن هم تحت لوای دین- دروغ می‌گویند، انگشت به دهان و متحیر می‌ماند." 

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه چنین گزارشی صحت ندارد، توضیح داد که کمک‌های سازمان ملل به کشورها براساس میزان درآمد صورت می‌گیرد که بر این اساس کشورها در طبقات درآمد پایین، درآمد متوسط پایین، درآمد متوسط بالا و درآمد بالا قرار می‌گیرند. تا سال ۲۰۱۰ کشور ایران در مجموع کشورهای با درآمد متوسط پایین تلقی می‌شد و در نتیجه برای تحقق برنامه‌های توسعه‌ای، سازمان ملل کمک‌های مستقیم از منبع کمک‌های خارجی به ایران تخصیص می‌داد.

 خانم مولاوردی همچنین عنوان کرد که از سال ۲۰۱۰ با بالا رفتن درآمد ایران، دیگر از نظر سازمان ملل برای تحقق برنامه‌ها ضرورتی به کمک مالی نبود و نقش سازمان ملل در برنامه های توسعه در ایران نقش مشورتی و ترویجی است. بودجه‌ای هم که در قالب برنامه کشوری مثل صندوق جمعیت ملل متحد به بخش‌های مختلف داده می‌شود بسیار محدود و بر اساس حق عضویت است. 

خانم مولاوردی تاکید کرد: "آنچه این معاونت در چارچوب پنجمین برنامه کشوری در برونداد پنجم دریافت کرد حدود پانصد میلیون تومان بود که اسناد هزینه کرد آن شفاف موجود است." 

شهیندخت مولاوردی
ILNA

زلزله‌ای به بزرگی ۴.۹ سیستان و بلوچستان را لرزاند

 غلامرضا اربابی، مدیر کل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: "زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۹ جنوب این استان در ۳۰ کیلومتری گلمورتی مرکز شهرستان دلگان را لرزاند." 

به گزارش ایرنا، آقای اربابی گفته این زمین لرزه خسارت چندانی در پی نداشته است.

قوه قضاییه ایران از کنیا خواست تا دو وکیل بازداشتی را آزاد کند

عبدالرضا مومنی، رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در نامه‌ای به سفارت کنیا نسبت به بازداشت دو وکیل ایرانی در این کشور اعتراض و خواستار آزادی فوری آنان شد. 

 به گزارش ایرنا، آقای مومنی در بخشی از این نامه آورده است: "بنابراطلاع واصله سیدنصراله ابراهیمی و عبدالحسین صفایی از اساتید حقوق دانشگاه تهران و وکلای مرکز و کانون در پی عزیمت به کشور کنیا برای کسب اطلاع و آگاهی از وضعیت دو متهم ایرانی بازداشت شده در آن کشور به اتهام واهی تصویربرداری از سفارت اسرائیل بازداشت شده‌اند." 

رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی و کلا و کارشناسان قوه قضاییه همچنین ابراز امیدواری کرد تا اتحادیه بین‌المللی وکلا نیز اقدامات لازم را برای پیگیری موضوع و آزادی فوری وکلای مذکور به کار گیرد.

بیشتر بخوانید

واکنش‌ها به بازداشت پناهجوی افغان به اتهام تجاوز و قتل یک دختر آلمانی

تصویری از گل گزاری به یادبود از دختر آلمانی کشته شده در فرایبورگ
AP

زگمار گابریل، معاون صدراعظم آلمان گفته است که بازداشت یک پسر نوجوان پناهجوی افغان به اتهام تجاوز جنسی و قتل یک دختر آلمانی نباید برای "تحریک عمومی و تبلیغ تئوری‌های توطئه" استفاده شود.

پلیس آلمان اعلام کرده که یک پسر نوجوان افغان به ظن تجاوز جنسی و قتل یک دختر دانشجوی ۱۹ ساله آلمانی در شهر فرایبورگ آلمان بازداشت شده است.

مقامات شهر فرایبورگ در جنوب غرب آلمان اعلام کردند که این پسر ۱۷ ساله پس از آن بازداشت شد که دی‌ان‌ای (ِِ DNA) او در محل جرم پیدا شده و او را از طریق دوربین مداربسته شناسایی کرده‌اند.

جزییات بیشتر را اینجا بخوانید

هرس درختان آمار بیماران تنفسی در اهواز را کاهش داد

 غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان با اشاره به کاهش مشکلات تنفسی شهروندان خوزستانی در نخستین بارش در این منطقه گفت: هرس درختان کنوکارپوس در اهواز نقش موثری در کاهش مراجعه بیماران تنفسی به بیمارستان‌ها در اولین بارندگی داشت. 

  به گزارش میزان، به گفته استاندار خوزستان۱۵۰ هزار اصله درخت کنوکارپوس پیش از بارندگی هفته گذشته هرس شده بود.

 براساس آمار دو هزار و ۵۰۰ نفر در اولین بارندگی دچار مشکل تنفسی شدند، در حالی که این آمار در سال گذشته حدود ۱۳ هزار نفر بود. 

 در چند سال اخیر پس از نخستین بارندگی در خوزستان، برای شهروندان این استان مشکلات تنفسی ایجاد می‌شود، به همین دلیل امسال ستاد بحران استان خوزستان اعلام کرده بود که تمام افرادی که در نخستین بارندگی این استان دچار مشکل تنفسی شوند، به رایگان درمان می‌شوند.

تنگی نفس، اهواز
salamatnews.ir

درخواست کمک ۲۲ میلیارد دلاری سازمان ملل برای مقابله با بحران انسانی در جهان

سازمان ملل برای مقابله با بحران انسانی در سال آینده میلادی (۲۰۱۷) از افراد ونهادهای خیر تقاضای کمک "بیست و دو میلیارد دلاری" کرده است.

 این سازمان در گزارشی گفته که میلیونها نفر در مناطق جنگ زده جهان نظیر سوریه و یمن زندگی می‌کنند که دسترسی به آنها سخت است چون کارمندان سازمان ملل نمی‌توانند به این مناطق وارد شوند. 

گزارش اخیر سازمان ملل دسترسی به مناطقی مانند سوریه، یمن، عراق و سودان جنوبی را "بسیار محدود" توصیف کرده است، مناطقی که بگفته این سازمان ساکنان آنها از امکانات اولیه زندگی محرومند. خشکسالی و سایر بلایای طبیعی در این گزارش از جمله عواملی برشمرده شده که زندگی بسیاری دیگر از مردم آسیب پذیرجهان را به مخاطره انداخته است. 

آوارگان سوری
AFP

یک شهروند خارجی در ایران بازداشت شد

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفت: "اخیرا خانمی به نام "آنکه لوکه" وارد کشور شده و پس از ارتباط‌ گیری با برخی محکومان فتنه، با به همراه داشتن بیش از شصت فیلم زیرزمینی و غیرمجاز قصد خروج از کشور را داشت که حین خروج دستگیر شد."  

پیشتر گفته شده بود که خانم لوکه به عنوان نماینده جشنواره برلین به ایران رفته بود و پس از ضبط پاسپورت مترجم خود حاضر به خروج از ایران نشده بود. 

بیژن زنگنه در نشست مشترک اوپک و غیر اوپک شرکت می‌کند

نرگس کلباسی به یک سال زندان و ۳۰۰ هزار روپیه جریمه محکوم شد

 دادگاه رایاگادا در شرق هند امروز نرگس کلباسی اشتری را به یک سال زندان و ۳۰۰ هزار روپیه جریمه نقدی محکوم کرد. 

به گزارش ایرنا، حسن نوریان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد گفت: وکیل و کارمند کنسولگری ایران در حیدرآباد بلافاصله پس از اعلام این رای ،با ارائه دادخواستی به این رای اعتراض کرده اند.

 وی عنوان کرد که  نرگس کلباسی اشتری پس از صدور رای بازداشت شد که با سپردن وثیقه ملکی تا برگزاری دادگاه تجدید نظر آزاد شد. 

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، صدور این رای را غیر منتظره دانست. 

نرگس کلباسی اشتری که برای کودکان یتیم و معلول در شرق هند پرورشگاه ساخت، درسال ۲۰۱۴ به دلیل ناپدید شدن یکی از کودکان به قتل غیر عمد متهم شده است .

'۱۶ خانوار به صورت غیرقانونی در کاخ موزه سعدآباد ساکن هستند'

 عزت الله خانمحمدی ،فرماندار شهرستان شمیرانات در این خصوص گفت: "مجموعه به عنوان کاخ‌موزه ثبت شده و سند آن به نام دولت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان نماینده دولت است." 

 به گزارش فارس، فرماندار شهرستان شمیرانات درباره سکونت این افراد عنوان کرد: " از مجموع ۱۱۰ هکتاری این مجموعه ۳ هکتار آن در تصرف این افراد است. در این مجموعه تاریخی ۲۲ واحد بوده است که ۶ واحد آن توسط ساکنین تخلیه شده و در حال حاضر ۱۶ خانوار هنوز سکونت دارند."

 آقای خانمحمدی تاکید کرد که فارغ از این که مسئولان وقت که اجازه دادند این افراد در این مجموعه تاریخی سکونت داشته باشند، آیا این اختیار را داشته‌اند یا خیر، امروز همان نهادها اصرار دارند که این تخلف غیرمجاز باید هر چه سریع‌تر رفع تصرف شود. 

خانمحمدی گفت: "ما به دنبال آن هستیم که منازلی سازمانی که موقت در اختیار این افراد بوده است، با توجه به اینکه این افراد در حال حاضر بازنشسته نیز شده‌اند، هر چه سریع‌تر تخلیه شود."

 به گفته فرماندار شمیرانات این پرونده در دستگاه قضایی آخرین مراحل را طی می‌کند و بزودی رای قطعی آن صادر می‌شود.

کاخ موزه سعدآباد
MEHR

نخست وزیر ژاپن با اوباما به پرل هاربر می‌رود

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که در آخر ماه دسامبر با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به پرل هاربر ‌می‌رود.

نخست وزیر ژاپن
GETTY

احکام متهمان پرونده مدلینگ شیراز: حبس، ممنوعیت خروج و منع اشتغال در برخی مشاغل

 شعبه ۱۱۷ دادگاه کیفری دو شیراز، ۱۲ متهم پرونده مدلینگ شیراز را جمعا به ۳۷۹ ماه حبس، ممنوعیت خروج از کشور و اشتغال به برخی مشاغل محکوم کرد. 

 به گزارش ایلنا، محمود طراوت‌روی، در مورد پرونده متهمان مدلینگ شیراز گفت که هشت نفر از متهمان خانم و ۴ نفر آقا هستند.

 اتهام آنها "فراهم کردن موجبات فساد و فحشا از طریق انتشار تصاویر مبتذل و مستهجن در فضای مجازی، تشویق و ترغیب مردم جامعه اسلامی به فساد و فحشا، برگزاری نمایشگاه لباس از طریق ارائه مدل‌های غربی، مانکن شدن و تبلیغ فرهنگ برهنگی غرب" بوده است.

 به گفته وکیل این پرونده، متهمان به حبس‌هایی از ۵ ماه تا ۶ سال محکوم شده اند. این افراد به منع اشتغال در کار تولید، طراحی لباس، برگزاری نمایشگاه لباس، حرفه خبرنگاری محکوم شدند.

یاشار سلطانی اجازه حضور در مراسم دانشگاه امیرکبیر را نیافت

 مراسم "جنبش دانشجویی و گره کور مبارزه با مفاسد اقتصادی" قرار بود امروز  با حضور  محمود صادقی، احمد توکلی و یاشار سلطانی در دانشگاه امیرکبیر برگزار شود. 

اما آقای سلطانی در توییتر خود اعلام کرد: "بنابر ملاحظاتی که کم و بیش با آن آشنا هستیم، این توفیق از بنده سلب شد."                                            

View more on twitter

شهردار بناب دستگیر شد

 ایرنا گزارش داده که در ادامه دستگیری‌های پرونده شهرداری و شورای شهر بناب، شهردار این شهر به همراه دو کارمند دیگر دستگیر شدند.

 براساس این گزارش در میان بازداشت شدگان یکی از معاونان شهردار، یک عضو شورای اسلامی شهر و ۱۰ نفر از کارکنان شهرداری وجود دارند. 

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بناب که نخواست نامش فاش شود در گفت وگو با ایرنا، ضمن تائید خبر دستگیری شهردار این شهر گفت: "برای انتخاب سرپرست جدید شهرداری بناب منتظر نظر و پاسخ مسئولان استانداری هستیم." 

شهردار بناب در ۱۶ اسنفند سال ۱۳۹۳ با رأی اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر بناب به این سمت انتخاب و در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ به طور رسمی به عنوان شهردار بناب معرفی شد.

هر ۳۱ دقیقه، یک ایرانی به دلیل حوادث ترافیکی می‌میرد

ایراج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: "آمار مرگ و میرهای ناشی از حوادث به ویژه تصادفات در کشور از مجموع آمار مرگ‌های ناشی از سه بیماری ایدز، سل و مالاریا بیشتر است."

به گزارش ایسنا، آقای حریرچی در خصوص آخرین آمار حوادث ترافیکی گفت: "۹ درصد کل مرگ و میرها و ۱۲درصد بار بیماری‌ها به علت حوادث و به ویژه حوادث ترافیکی است. در گروه سنی ۱۵ تا ۴۴سال، بیش از ۵۰ درصد مرگ‌ها ناشی از حوادث است."

سخنگو وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد که در سال ۸۴ این آمار برابر ۲۷هزار و ۷۵۵ نفر بود  و در سال ۹۴ به ۱۶هزار و ۵۸۴ مورد رسید. 

براساس این آمار به طور متوسط هر ۳۱ دقیقه، یک ایرانی به دلیل حوادث ترافیکی از بین می رود و هر چهار دقیقه، یک خانواده از تصادفات جان سالم به در می برد.

تصادفات جاده‌ای
TASNIM

واکنش اولیه ایران به مصوبه کنگره سیاسی و حقوقی است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که اگر مصوبه اخیر کنگره آمریکا به اجرای تحریم‌هایی منجر شود که اجرای آنها متوقف شده بود، این کار "سنگ قبری روی برجام خواهد بود". او گفت که واکنش اولیه ایران به مصوبه کنگره "یک حرکت سیاسی و حقوقی" خواهد بود، ولی اگر این اقدامات به نتیجه نرسد، اقدامات دیگری را مد نظر خواهد گرفت. او گفت که برجام یک موافقتنامه چند جانبه است و اگر دیگران به آن پایبند نباشند، ایران برای مقابله "ابزارهایی از مجرای برجام و خارج از آن" در اختیار خواهد داشت.

۲۴ تا ۲۵ هزار روستا در ایران به اینترنت دسترسی دارند

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش ملی خدمات عمومی‌ اعلام کرد: "۲۴  تا ۲۵ هزار روستا متصل به اینترنت هستند و تلاش ما این است که تا پایان دولت همه روستاهای بالای ۱۵ خانوار به اینترنت متصل شوند. "

 به گزارش ایلنا، آقای واعظی گفته برای انتقال ارتباط اینترنتی به روستاها با "مقاومت‌هایی مواجه شدیم." 

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توضیح این موضوع گفت که عده ای بر این باور بودند که انتقال اینترنت موجب اشنایی روستائیان با فساد می شود در صورتی که هدفگذاری دولت این بوده است که علاوه بر انتقال اینترنت خدمات نیز به روستاها منتقل شود. در حقیقت انتقال اینترنت به روستاها بخشی از شبکه ملی ارتباطات است. 

به گفته آقای واعظی امسال حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای اینترنت روستایی بودجه در اختیار وزارت ارتباطات قرار گرفته است و این بودجه برای سال آینده ۳۵۰ میلیارد تومان است.

وزیر ارتباطات
ILNA

قیمت امروز ارز در بازار ایران

به گزارش ایلنا، امروز هر دلار آمریکا با قیمت ۳۹۱۰ تومان، هر یورو نیز به قیمت ۴۱۹۵ و هر پوند نیز با قیمت ۴۹۱۵ در بازار معالمه می‌شود.

ارز
ILNA

ارتش سوریه دو محله دیگر را در شرق حلب گرفت

نیروهای دولتی روسیه و شبه نظامیان همپیمان آنها دو محله دیگر شرق حلب را از دست مخالفان مسلح حکومت بشار اسد خارج کرده‌اند. یک سخنگوی مخالفان تأیید کرده که محله های کرم الجبل و شعار به دست نیروهای دولتی افتاده است. به این ترتیب ارتش سوریه در حال حاضر کنترل ۷۰ درصد شهر را در اختیار دارد.

چشم انداز خبری روز

  • نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان امروز اعلام می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که شوکت میرضیایف، سیاستمدار نزدیک به روسیه پیروز انتخابات باشد.
  • انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی در غنا امروز برگزار می شود.

آنچه گذشت

مروری بر خلاصه خبرهای دیروز را اینجا بخوانید: ایستگاه خبر؛ یکشنبه ۱۴ آذر