سال ۲۰۱۷ به روایت ارقام

یک راه توضیح رویدادهای سال گذشته میلادی، کاوش در میان اعدادی است که شاید کمتر کسی از آنها آگاه باشد. به همین خاطر ما مجموعه‌ای از این اعداد شگفت‌آور را گرد آورده‌ایم.

۳۷۹۳۳

تعداد بمب‌ها و موشک‌هایی که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از ژانویه تا اکتبر بر عراق و سوریه ریخته است.

روسیه نیز حملات متعددی داشته اما رقم آنها هنوز معلوم نشده است. ادعا می‌شود رقم تلفات غیرنظامی بسیار بیشتر از ارقامی است که واشنگتن و مسکو گزارش دادند. هر چند مجموعه حملات علیه گروه موسوم به دولت اسلامی، باعث شد که آنها از اغلب مناطق خاک سوریه و عراق بیرون رانده شوند.

۱۲۷

تعداد آتشفشان‌های فعال در اندونزی، کشوری با بیشترین آتشفشان در جهان. در نوامبر، فعالیت یکی از کوه‌های آتشفشانی به‌ نام مونت آگونگ، ده‌ها هزار نفر را مجبور به ترک محل سکونت‌شان کرد.

۱.۷ میلیون نفر

این عدد مربوط به دفعات استفاده از هشتگ "می‌تو" (من هم) در توییتر است که سوءاستفاده جنسی را در هالیوود تقبیح می‌کرد. پس از آنکه مطابق گزارش‌هایی، هاروی واینستین تهیه کننده هالیوود متهم به سوءاستفاده جنسی از بازیگران هالیوودی شد، هشتگ #من‌هم در توتیتر شکل گرفت. زنان و مردان از ۸۵ کشور در این حرکت شرکت کردند.

صفر

تعداد دفعاتی که آنگ سن سو چی ، برنده جایزه صلح نوبل و رهبر میانمار، خشونت علیه مردم مسلمانان روهینگیا در میانمار را محکوم کرد، این با وجود آن بود که بسیاری در جامعه بین‌المللی از جمله برندگان جایزه نوبل این خشونت‌ها را محکوم کردند.

بنا به گزارش پزشکان بدون مرز حداقل ۶۰۰۰ نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا در سال ۲۰۱۷ کشته شده‌اند، از جمله ۷۳۰ کودک زیر پنج سال. خانم سو چی در سپتامبر این بحران را "خبر کذب" نامید و "نوک کوه یخیِ از اطلاعات نادرست" را تقبیح کرد.

۸۱۲ بازی

کوه یخی A۶۸ که در ژوئیه از یخچال طبیعی لارسون سی در قطب جنوب جدا شد، آنقدر بزرگ است که میتواند میزبان همه بازی‌های فوتبال در دوازدهمین جام جهانی شود. طبق گفته دانشمندان با گرم شدن زمین این روند شتاب خواهد گرفت.

۴۴ نخ سیگار در یک روز

بنا به گفته کارشناسان بهداشت، اهالی دهلی‌نو با تنفس هوای آلوده این شهر در نوامبر گویی که ۴۴ نخ سیگار در روز کشیده باشند. ده شهر هند در فهرست ۲۰ شهر آلوده جهان است.

۱۶۰۰ درصد

ارزش بیت‌کوین (واحد پول دیجیتالی) در دسامبر ۲۰۱۷ نزدیک به ۲۰۰۰۰ دلار شد و به‌ عنوان میانگین رشد سالانه تقریبا ۱۶۰۰ درصد در قیاس با ۲۰۱۶ ثبت شد.

۶۰ میلیون استخر شنای المپیک

توفان هاروی، در اوت ۱۵۰ تریلیون لیتر آب در شهر هیوستون، در ایالت تگزاس آمریکا ریخت. با توجه به اندازه رسمی استخرهای المپیک که ۵۰ متر طول، ۲۵ متر عرض و ۲ متر عمق دارند، این مقدار آب، ۶۰ میلیون استخر شنای المپیک را پر می‌کند.

۱۷

تعداد ستاره‌های سرشناس بین‌المللی که در سال ۲۰۱۷ (تا ۲۲ دسامبر) درگذشتند. این سال، سال پرتلفاتی برای چهره‌های مشهور بوده است، دستکم بر طبق وبگاه Deathlist.net، که به مطالبی درباره درگذشتگان مشهور اختصاص دارد. هیو هفنر بنیانگذار مجله پلی‌بوی، جری لوئیس کمدین، دیوید راکفلر میلیاردر و تام پتی اسطوره موسیقی از جمله این چهره‌ها بودند.

۳ درصد

طبق یک نظرسنجی بین‌المللی منتشرشده از طرف موسسه نظرسنجی و مشاوره ریسک اوراسیا، میشل تامر، رئیس‌جمهوری برزیل نرخ پایین ۳ درصد مقبولیت را دارد که کمترین میزان در میان کشورهایی است که چنین نظرسنجی می‌شود.