جهان خودرو؛ نمایش لوکس‌ترین مدل بنز در پکن

این هفته در جهان خودرو: نمایش کانسپت جدید مرسدس-مایباخ مطابق با سلیقه چینی، رونمایی از کوچکترین سدان مرسدس-بنز، هجوم خودروسازان تازه چینی برای گرفتن سهم از بازار خودروهای الکتریکی و رونمایی از جدیدترین مدل الکتریکی ب‌ام‌و در نمایشگاه خوردوی پکن.

حق نشر عکس EPA
Image caption کانسپت جدید مرسدس-مایباخ ترکیبی از یک شاسی‌بلند و یک لیموزین است

تعریف تازه خودروی لوکس به سلیقه چینی

بازار محصولات و لوازم لوکس به لطف خریداران چینی در چند سال اخیر رونق گرفته است. چینی‌ها سال گذشته میلادی یک سوم کل محصولات لوکس جهان را خریدند و همین باعث شده تولیدکنندگان مارک‌های لوکس محصولات خود را بیشتر به سلیقه آنها نزدیک کنند. مرسدس-بنز با این هدف تازه‌ترین کانسپت خود را هفته پیش در نمایشگاه خودروی پکن رونمایی کرد.

کانسپت 'ویژن مرسدس-مایباخ آلتیمت لاکشری' ترکیبی از یک شاسی‌بلند و یک سدان است که به لوکس‌ترین امکانات رفاهی مجهز شده و از آمدن مدل جدید شاسی‌بلند مایباخ خبر می‌دهد که قرار است دو سال دیگر به بازار عرضه شود، اگرچه مدل جدید مایباخ براساس نسل بعدی شاسی‌بلند مرسدس-بنز GLS ساخته خواهد شد و بعید است ظاهر ماشین به این کانسپت شبیه باشد.

بدنه غیرعادی ماشین،‌ تجربه‌ای متهورانه برای درک بهتر سلیقه ثروتمندان چینی است. در حالی که محبوبیت شاسی‌بلندها به ویژه در بین جوانان محبوبیت بیشتری دارد، ثروتمندان مسن‌تر چینی هنوز ترجیح می‌دهند لیموزین سوار شوند. مرسدس-بنز با این کانسپت می‌خواهد دل هر دو گروه را به دست آورد.

حق نشر عکس DAIMLER
Image caption داخل ماشین با الهام از نقاشی‌های سنتی چینی طراحی شده است

ماشین با این پیش‌فرض طراحی شده که مالکانش راننده شخصی دارند و تمرکز بیشتر بر آسایش سرنشینان عقب است. سرویس چای‌خوری که در سینی با چوب آبنوس و با الهام از نقاشی‌های سنتی چین ساخته شده، از دیگر نشانه‌ها برای نزدیک‌تر کردن این ماشین به سلیقه مشتریان چینی است.

قوای محرکه ماشین، الکتریکی است. هر چرخ ماشین یک موتور الکتریکی دارد که در مجموع ۷۵۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. به گفته مرسدس-بنز ماشین با هر بار شارژ می‌تواند تا ۵۰۰ کیلومتر حرکت کند.

دایملر با هدف رقابت با رولزوریس و بنتلی در سال ۲۰۰۲ مارک قدیمی مایباخ را احیا کرد، اما بعد از یک دهه و به دلیل فروش بسیار کم، تولید مایباخ متوقف شد. مایباخ اکنون به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های مرسدس-بنز محصولات این شرکت را با امکانات لوکس بیشتر به مشتریان عرضه می‌کند.

از مجموعه جهان خودرو بخوانید:

حق نشر عکس Daimler
Image caption یک سوم خریداران مرسدس-بنز کلاس A در چین زیر سی سال دارند

کوچک‌ترین سدان مرسدس-بنز برای جوانان چینی

مرسدس-بنز توانسته در سه ماه اول امسال با کنار زدن آئودی، پرفروش‌ترین خودروساز لوکس در بازار چین باشد، البته رقابت بین این دو خودروساز بسیار نزدیک است. در ماه مارس، مرسدس-بنز با ۱۷ درصد افزایش، ۵۸ هزار و ۴۷۱ ماشین فروخت و فروش آئودی با ۳۱ درصد افزایش ۵۴ هزار و ۳۱ دستگاه بود.

بنز امیدوار است با عرضه مدل سدان کلاس A بتواند این برتری را حفظ کند. سن حدود یک سوم خریداران چینی مرسدس-بنز کلاس A زیر سی سال است و نیمی از خریداران این ماشین در چین را زنان تشکیل می‌دهند.

مدلی که در چین فروخته می‌شود از ماشینی که قرار است سال آینده در آمریکا عرضه شود کشیده‌تر است و عقب ماشین جای بیشتری دارد. از نظر فنی و امکانات، بین این ماشین و مدل هچ‌بک که قرار است از ماه آینده در اروپا فروخته شود تفاوتی وجود ندارد.

برخلاف مرسدس-بنز، آئودی امسال مدل جدید در پکن نداشت اما با وعده آینده‌ای درخشان به نمایشگاه آمد. روپرت استادلر، مدیر آئودی در حاشیه نمایشگاه به خبرنگاران گفت این شرکت تا پنج سال آینده تولید خود در چین را دو برابر خواهد کرد و ده شاسی‌بلند جدید به بازار چین عرضه خواهد کرد. او همچنین پیش‌بینی کرد تا سال ۲۰۲۵ یک سوم محصولات آئودی در بازار چین الکتریکی باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از مدل‌های کانسپت شرکت نوپای کیانتو موتورز

جهش چین برای برتری در بازار خودروهای الکتریکی

مشوق‌های دولت چین باعث شده این کشور بزرگترین بازار خودروهای الکتریکی در جهان باشد. سال گذشته میلادی نیمی از خودروهای الکتریکی جهان در چین فروخته شد و در نمایشگاه پکن، خودروسازی نبود که در غرفه‌اش ماشین الکتریکی برای نمایش نداشته باشد.

دولت چین می‌خواهد وابستگی کشور به سوخت‌های فسیلی را کم کند و آلودگی هوا در شهرها را کاهش دهد. خودروهای الکتریکی نقش مهمی در رسیدن به این دو هدف استراتژیک دارند و به همین دلیل دولت از خودروسازان چینی برای ساخت این ماشین‌ها حمایت می‌کند. در سندی به نام "ساخت چین ۲۰۲۵" که توسط شی جین پینگ، رییس جمهوری چین ابلاغ شده، خودروسازان چینی باید تا سال ۲۰۲۵ هشتاد درصد بازار خودروهای الکتریکی را در اختیار داشته باشند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیو با نمایش کانسپت ایو Eve در پکن ایده خود از آینده ماشین‌های الکتریکی خودران را نمایش داد

همین باعث شده که سه چهارم ماشین‌های الکتریکی در نمایشگاه امسال را خودروسازان چینی نمایش دادند. در کنار خودروسازان قدیمی، بسیاری از خودروسازن حاضر در نمایشگاه، شرکت‌های نوپا هستند که امیدوارند بتوانند از این بازار تازه سهمی ببرند. تعدادی از این خودروسازان جدید با سرمایه‌گذاری شرکت‌های فن‌آوری پا به میدان گذاشته‌اند.

نیو (NIO) یکی از این شرکت‌ها است که توسط دو شرکت فن‌آوری تنسنت (Tencent) و لنوو (Lenovo) حمایت می‌شود. این شرکت به زودی اولین مدل الکتریکی خود را به بازار عرضه می‌کند و کانسپتی از شاسی‌بلند آینده خود را در پکن نمایش داد. جک چن، مدیر این شرکت به خبرگزاری فرانسه گفت که حدود دویست شرکت در حال رقابت در این بازار هستند و رقابت بسیار سخت است: "به ویژه تا سال ۲۰۲۰ که خودروسازان بزرگ چینی و خارجی از خواب بیدار می‌شوند و ممکن است سهم بزرگی از بازار را بگیرند."

حق نشر عکس EPA
Image caption تولید شاسی‌بلند الکتریکی ب‌ام‌و از سال ۲۰۲۰ در چین آغاز خواهد شد

معرفی سومین مدل الکتریکی ب‌ام‌و

ب‌ام‌و یکی از پیشگامان ساخت خودروهای الکتریکی بود. این شرکت پنج سال پش اولین مدل الکتریکی خود را به بازار عرضه کرد. با وجود موفقیت این مدل، تعداد محصولات الکتریکی ب‌ام‌و به دو ماشین محدود شد. ب‌ام‌و هفته پیش با رونمایی از یک کانسپت در پکن از عرضه سومین مدل خود خبر داد.

ب ام و iX3 اولین مدل الکتریکی ب‌ام‌و است که با ظاهری شبیه به ماشین‌های معمولی به بازار عرضه می‌شود. موتور الکتریکی این ماشین ۲۷۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و با شارژ کامل می‌تواند تا ۴۰۰ کیلومتر حرکت کند. به گفته ب‌ام‌و با شارژر‌های قوی می‌توان باتری‌ها را ظرف سی دقیقه شارژ کرد.

از نظر ظاهری ماشین به شاسی‌بلند‌های غیرالکتریکی ب‌ام‌و شبیه است. مهمترین تغییر در نشان ب‌ام‌و در جلوی خودرو داده شده که برای اولین بار دو بخش جلوپنجره مشهور ب‌ام‌و به یکدیگر وصل شده است.

تولید این ماشین از سال ۲۰۲۰ در چین آغاز خواهد شد و از آنجا به بازارهای دیگر از جمله آمریکا صادر می‌شود. به نظر می‌رسد دعوای اخیر تجاری آمریکا و چین که به گذاشتن تعرفه‌ برای محصولات چینی منجر شد، باعث نشده ب‌ام‌و در برنامه‌های خود تجدید نظر کند.

بازار شاسی‌بلندهای الکتریکی به سرعت در حال گسترش است. جگوار به تازگی مدل i-Pace را معرفی کرده و آئودی خود را برای رونمایی از مدل Q6 E-Tron آماده می‌کند. مدل EQ C مرسدس-بنز هم قرار است در سال ۲۰۱۹ به بازار بیاید.

ب‌ام‌و که مدل‌های الکتریکی‌اش را با پیشوند i از دیگر مدل‌هایش متمایز می‌کند، در حال حاضر دو مدل الکتریکی i3 و هیبرید-الکتریکی i8 را در بازار دارد. اما این شرکت نام‌های i1 تا i9 و iX1 تا iX9 را به نام خود ثبت کرده که نشان می‌دهد. مدل‌های الکتریکی بیشتری از این کارخانه در راه است.

آرشیو جهان خودرو:

موضوعات مرتبط