جهان خودرو؛ توافقی که برای فرانسوی‌ها دردسرساز شد

این هفته در جهان خودرو؛ نگرانی خودروسازان فرانسوی از توافق تجاری بین اروپا و آمریکا؛ بهت بازار از مرگ ناگهانی مدیر فیات-کرایسلر، معرفی کوچک‌ترین سدان مرسدس-بنز و رونمایی از نسل جدید شاسی بلند کوچک آئودی.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خودروسازان فرانسوی در بازار آمریکا حضور ندارند و کاهش تعرفه صادرات به آمریکا سودی برایشان ندارد

دردسرهای ترامپ برای خودروسازان فرانسوی‌

به نظر می‌رسد دردسرهای دونالد ترامپ برای خودروسازان فرانسوی تمامی ندارد. خروج آمریکا از برجام و وضع دوباره تحریم‌ها، آنها را ناگزیر کرد بازار پرسود ایران را ترک کنند و حالا احتمال کاهش تعرفه واردات خودروهای آمریکایی به اروپا، خودروسازان فرانسوی را نگران کرده است.

هفته گذشته پس از دیدار ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا و دونالد ترامپ، دو طرف برنامه‌ای برای کاهش تنش تجاری اعلام کردند و قرار شد تا برای برداشتن تعرفه‌ها و موانع تجاری تلاش کنند.

خودروسازان آلمانی با اعلام این توافق نفس راحتی کشیدند. پیش از این دیدار، آقای ترامپ تهدید کرده بود عوارض واردات خودروهای اروپایی به آمریکا را از ۲.۵ درصد به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. در صورت اجرا شدن این تهدید، آلمان،‌ که بزرگترین صادرکننده خودرو در اروپا است، به شدت ضرر می‌کرد. اما فرانسه در بازار خودروی آمریکا حضور ندارد و افزایش تعرفه اثر چندانی بر کسب و کار خودروسازان فرانسوی نداشت.

با اعلام آتش بس در نبرد تجاری اروپا و آمریکا، اگرچه ارزش سهام خودروسازان فرانسوی هم همراه با خودروسازان آلمانی افزایش یافت، اما دورنمای تجارت بدون تعرفه آنها را نگران کرده است.

در توافق کنونی، تعرفه‌ها در بخش‌هایی به غیر از خودروسازی برداشته شده یا کم می‌شود. اما دو طرف قرار است درباره کاهش تعرفه واردات خودروهای آمریکایی به اروپا گفت‌وگو کنند.

حق نشر عکس Getty Images

براساس قوانین سازمان تجارت جهانی، اگر تعرفه واردات خودروهای آمریکایی به اروپا برداشته یا کم شود، کشورهای دیگر نظیر چین، ژاپن و کره جنوبی هم باید با تعرفه‌ای مشابه به اروپا خودرو صادر کنند.

به این ترتیب خودروسازان فرانسوی که بیشتر سودشان را از بازار اروپا کسب می‌کنند، باید در بازار خانگی با ماشین‌های ژاپنی و کره‌ای رقابت کنند که با برداشته شدن تعرفه‌ها قیمتشان کمتر می‌شود.

همین باعث شد تا پس از اعلام توافق دونالد ترامپ و ژان کلود یونکر، محافل نزدیک به خودروسازان فرانسوی انتقادهایی را مطرح کنند. لوک شاتل مدیر موسسه‌ PFA در گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ ایده کاهش تعرفه‌ها را خطرناک خوانده و آن را به خلع سلاح خودروسازان فرانسوی تشبیه کرده است. آقای شاتل که شرکتش برای خودروسازان فرانسوی لابی می‌کند می‌گوید کم کردن تعرفه‌ها قوانین و وضعیت موجود را برهم می‌زند و اگر کمک کند تا چینی‌ها، ژاپنی‌ها و کره‌ای ها به این رقابت بپیوندند، خودروسازی فرانسه یک شبه با خطر بزرگی روبرو خواهد شد.

یک سخنگوی وزارت اقتصاد فرانسه هم به بلومبرگ گفته به همین دلیل این کشور مایل به کاهش تعرفه‌ها نیست.


جهان خودرو در هفته‌های گذشته:

آرشیو جهان خودرو؛ گزارش هفتگی از مهم‌ترین اخبار صنعت خودرو


حق نشر عکس Getty Images
Image caption فیات-کرایسلر اعلام کرد از بیماری سرجیو مارکیونه بی‌خبر بود

بهت بازار از مرگ سرجیو مارکیونه

تنها یک هفته پس از اعلام بیماری و وخامت حال سرجیو مارکیونه، مدیر گروه خودروسازی فیات-کرایسلر، او از دنیا رفت.

هفته گذشته فیات-کرایسلر اعلام کرد حال آقای مارکیونه بعد از یک عمل جراحی در سویس بد شده و به سرعت مدیر جیپ را جایگزین او کرد.

مرگ ناگهانی این مدیر ۶۶ ساله، صنعت خودرو را بهت‌زده کرد. مقام‌های بیمارستان بعد از مرگش تایید کردند که سرجیو مارکیونه بیش از یک سال تحت درمان بود. اما فیات-کرایسلر در واکنش به این خبر اعلام کرد تا هفته پیش هیچ اطلاعی از بیماری مدیرعاملش نداشته است.

این بی‌خبری به بحث‌هایی در رسانه‌ها دامن زد و این سوال مطرح شد که مرز بین حریم خصوصی و مسئولیت‌های حرفه‌ای کجا است؟ و آیا درست است که وضعیت سلامت مدیر موسسه‌ای که پنجاه میلیارد دلار ارزش دارد از سهامداران مخفی بماند؟

ماندن دو نام فیات و کرایسلر در صنعت خودرو مدیون مدیریت سرجیو مارکیونه است. او در سال ۲۰۰۴ مدیریت فیات را برعهده گرفت و این شرکت را متحول کرد. مارکیونه در سال ۲۰۰۹ کرایسلر را که در آستانه ورشکستگی بود خرید.

با مدیریت او گروه خودروسازی فیات-کرایسلر به هفتمین خودروساز بزرگ جهان تبدیل شد. سرجیو مارکیونه کارخانه فراری را از این گروه مستقل کرد و با عرضه سهام آن در بورس، سود هنگفتی نصیب سهام‌داران کرد. تحت مدیریت او فیات-کرایسلر توانست نزدیک به سیزده میلیارد دلار وام را تسویه کند.

با اعلام کنار گذاشتن او از مدیریت فیات-کرایسلر ارزش سهام این شرکت کاهش یافت و با مرگش سهام به شدت سقوط کرد.

هم‌زمان با خبر مرگ سرجیو مارکیونه، فیات-کرایسلر اعلام کرد به خاطر مشکلات شرکت در بازار چین، در سه ماهه دوم سال کمتر از پیش‌بینی سود کرده است.

این کاهش سهام نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران مطمئن نیستند مدیر جدید بتواند جای خالی سرجیو مارکیونه را پر کند.

حق نشر عکس Daimler
Image caption با قیمت پایه حدود سی‌هزار دلار، کلاس A ارزان‌ترین سدان مرسدس-بنز است

کوچکترین سدان مرسدس بنز معرفی شد

مرسدس-بنز عضو جدیدی از خانواده خودروهای کوچک خود را معرفی کرد. قرار است کلاس A سدان در نمایشگاه خودروی پاریس رونمایی شود و تا زمستان به بازار عرضه خواهد شد. این ماشین براساس نسل جدید کلاس A هچ‌بک ساخته شده که تولیدش از بهار امسال آغاز شده است.

کلاس A سدان با ماشین‌هایی نظیر ب‌ام‌و سری ۱ و آئودی A3 رقابت می‌کند. با قیمت پایه حدود سی هزار دلار،‌ این ماشین ارزان‌ترین سدان بنز خواهد بود.

چین یکی از بازارهای مهم این ماشین است. ماشین‌های چهار در هنوز در چین محبوب است و چون مشتریان این ماشین اکثرا راننده دارند، صندلی‌های عقب باید راحت‌تر باشد. برای همین بنز پیش‌تر نمونه‌‌ای ویژه‌ از کلاس A سدان، که از مدل معمولی کشیده‌تر است، را برای بازار چین طراحی کرده است.

بازار مهم دیگر برای این ماشین آمریکا است. کلاس A بیش از بیست سال است که بیشتر در فرم هچ‌بک در اروپا فروخته می‌شود. اما فرم هچ‌بک در آمریکا محبوب نیست و به همین دلیل این ماشین هرگز به آمریکا فرستاده نشد.

مرسدس-بنز در سال ۲۰۱۳ یک مدل چهار در کوپه به نام CLA را که براساس نسل دوم این ماشین ساخته بود در آمریکا عرضه کرد. استقبال از این ماشین خوب بود. بیش از نیمی از مشتریان این ماشین برای اولین بار بنز می‌خریدند و میانگین سنی آنها یازده سال از میانگین سنی خریداران بنز کمتر بود.

حق نشر عکس Daimler

کارخانه آلمانی امیدوار است سدان جدید که از مدل CLA کاربردی‌تر است، با مشتریان جوان بیشتری ارتباط برقرار کند. بنز انتظار دارد نیمی از کسانی که کلاس A می‌خرند، همیشه با این کارخانه بمانند. برای همین تلاش کرده تجربه‌ای مشابه با لوکس‌ترین مدل‌های بنز را برای راننده فراهم کند.

برخلاف رسم معمول در خودروسازان لوکس، بنز به جای عرضه فن‌آوری‌های جدید خود در مدل‌های لوکس‌تر، آنها را ابتدا در کلاس A معرفی کرده است. از جمله سیستم مدیریت خودرو به نام MBUX که شامل دو نمایشگر است که اطلاعات خودرو را در اختیار راننده قرار می‌دهد و راننده می‌تواند با حرف زدن با این سیستم، بخش‌های مختلف ماشین را کنترل کند. این سیستم تا حدی هوشمند است که مثلا اگر راننده بگوید که هوا سرد است، بخاری‌ را روشن می‌کند.

کلاس A سدان علاوه بر آلمان در کارخانه بنز در مکزیک هم تولید خواهد شد.

حق نشر عکس AUDI
Image caption Q3 سومین مدل پرفروش آئودی است

آئودی Q3 شاسی‌بلندتر شد

آئودی هفته گذشته نسل جدید مدل Q3 را رونمایی کرد. برخلاف نسل اول این ماشین، Q3 دیگر کوچکترین شاسی‌بلند آئودی نیست. این کارخانه پارسال مدل جدید Q2 را به بازار عرضه کرده است. برای اینکه جا برای این عضو جدید خانواده بازتر شود، آئودی ابعاد Q3 جدید را کمی بزرگتر کرده است و شباهتش به یک شاسی‌بلند بیشتر شده است.

ظاهر ماشین شبیه به آئودی Q8، بزرگترین و لوکس‌ترین شاسی‌بلند آئودی است. با بزرگ‌تر شدن ماشین، یکی از اشکال‌های مهم نسل اول برطرف شده و جای سرنشینان عقب بیشتر شده است.

Q3 به سیستم جدید مدیریت خودروی آئودی مجهز شده است که یک نمایشگر ده اینچی لمسی دارد. خریداران می‌توانند به جای کیلومتر‌شمار معمولی، یک نمایشگر دیجیتال سفارش دهند. از امکانات جدید دیگر، سیستم رانندگی خودران در ترافیک است که با آن ماشین برای حرکت تقریبا نیازی به راننده ندارد.

موفقیت Q3 برای آئودی بسیار مهم است. پس از شاسی‌بلند Q5 و سدان A4، این ماشین پرفروش‌ترین مدل آئودی است و ده درصد کل تولید کارخانه را شامل می‌شود. نسل جدید این ماشین رقیبان سختی را پیش رو دارد و باید با ماشین‌هایی نظیر ب‌ام‌و X1، ولوو XC40، جگوار ئی-پیس (E-Pace) و رنج‌روور ایووک رقابت کند.

موضوعات مرتبط