زباله‎دان آزادی : رسانه‌های اجتماعی

در شمال و غرب اروپا، به طور میانگین از هر ۱۰ نفر بیشر از ۹ نفر حداقل از یکی از این شبکه‎ها استفاده می‎کنند.

اما دنبال کردن دوستان و شخصیت‎های مشهور در شبکه‎های مجازی و مقایسه کردن زندگی خود با آن‎ها ، می‏تواند در ما حس شوربختی ایجاد کند.

تحقیقات نشان داده افرادی که به شدت درگیر رسانه‎های اجتماعی هستند، بیشتر در معرض مشکلات روانی از جمله اضطراب و افسردگی قرار دارند.

عده‎ای از زنان جوان گفته‎اند رسانه‎های اجتماعی باعث می‌شود آن‎ها توجه بیشتری به ظاهر خود بکنند. طبق نظرسنجی خیریه "گرل گایدینگ" (Girlguiding) که در جهت فراهم کردن دنیایی بهتر برای دختران و زنان فعالیت می‎کند، یک سوم دختران ۷ تا ۱۰ سال معتقدند در شبکه‎های مجازی، ظاهر بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد. این نظرسنجی می‎گوید حدود یک چهارم این دختران نیاز داشتن ظاهری بی‌عیب و نقص را در خود حس می‎کنند.

از این فهرست شیئی را انتخاب کنید و ببینید چگونه ممکن است به ابزار سرکوب تبدیل شود.

به اعتقاد بسیاری، شبکه‎های اجتماعی جنبه‎های مثبت هم دارند، از جمله این که به فرد این امکان را می‎دهند تا خودش را بیان کند و علاوه بر این راهی است برای افراد گوشه‎گیر تا از حمایت احساسی دیگران برخورددار شوند.

جنبش "من هم" ( Me Too) که به زنان فرصت صحبت کردن در مورد تجربیاتشان از تعرض جنسی را داده، اعتراضی بود که در شبکه‎های اجتماعی شکل گرفت و وقتی زنان ماجراهایشان را در اینترنت منتشر کردند، به یک بحث جهانی تبدیل شد. امروزه نزدیک به نیمی از مردم دنیا از رسانه‎های اجتماعی استفاده می‎کنند؛ از فیسبوک، توییتر و اینستاگرام گرفته تا ویبو، وی‎چت و کاکائواستوری که در آسیا طرفدار دارند.