زباله‎دان آزادی : جایزه

پروژه "زباله‎دان آزادی" یک نسخه دیجیتال از جنبش اعتراضی است که سال ۱۹۷۸ توسط فمنیست‎های آمریکایی شکل گرفت.

ما از زنان سراسر جهان می‎پرسیم به نظرشان چه چیزهایی جلوی آزادی‎شان را گرفته و نمی‎گذارد آن‎ها هر طور دلشان می‏خواهد زندگی کنند. پوشش‎های مذهبی، لباس‏های بچه‎گانه مختص به یک جنسیت خاص و فیش حقوقی- که نشانه‎ای است از اختلاف دستمزد مردان و زنان- از جمله پاسخ‎های است که تا حالا بیشتر از بقیه دریافت شده‌اند.

البته چند مورد دیگر هم وجود دارد که از این قرار است:

تکنیک ایربراش

این یکی از جنجالی‏ترین جنبه‏های تبلیغات و رسانه‎های اجتماعی است؛ یک تکنیک ویرایش عکس که برای لاغرتر نشان دادن و پوشاندن ایرادهای فرد استفاده می‎شود.

برخی هنرپیشگان از جمله جمیله جمیل که یکی از چهره‎های ۱۰۰ زن بی‌بی‌سی است، از مجلات خواسته‌‎اند عکس‎هایشان را با این روش ویرایش نکنند. آن‎ها نگرانند هوادارانشان توقعاتی غیرواقعی نسبت به بدن خود پیدا کنند.

اما آمار و ارقام مربوط به سال ۲۰۱۵ نشان می‎دهد بیش از نیمی از کاربران رسانه‎های اجتماعی روی عکس‎هایشان فیلتر می‎گذارند، پس ما هم به بدی مجله‎ها هستیم؟

دفتر برنامه‎‎های خانواده

تقویم‎هایی که در آن‎ها برای هر کدام از افراد خانواده یک ستون در نظر گرفته شده یا دفترهای روزانه که مادرها را موظف می‏کند حواس‏شان به همه قرارهای اعضای خانواده باشد، معمولا فقط برای زنان تولید می‏شوند.

این‎ها نشانه‏ای هستد از آنچه فمنیست‏ها " کار پرحجم روانی" (The Mental Load) می‎نامند، وظیفه‎ خسته‎کننده فکر کردن به کارها و به یاد آوردن همه آنچه باید انجام شود.

اما عده زیادی از مادرها معتقدند این تقویم‎ها و دفترهای روزانه به آن‎ها در مدیریت وظایف مادری‎شان کمک می‎کند.

فمنیسم

در ابتدا عده‎ای با ایده زباله‎دان آزادی موافق نبودند و برخی دیگر هم به طور کل با فمنیسم مخالفت داشتند.

برخی معتقدند فمنیسم از حد خود فراتر رفته و با اعمال فشار روی زنان برای کار کردن بیرون از خانه و تنها گذاشتن بچه‎های‌شان به آن‎ها صدمی می‎زند.

کروات، دکمه سردست و کت و شلوار

فقط زن‎ها نبودند که به سوال ما پاسخ دادند. عده زیادی از مردان هم به ما گفتند چه چیزهایی را در زباله‎دان آزادی خواهند انداخت. یکی از آن‎ها از کروات، دکمه سردست و کت و شلوار نام برد و گفت: " این‎ها محدودیت‎های فیزیکی به حساب می‎آیند، درست مثل لباس زیر زنان" .

از این فهرست شیئی را انتخاب کنید و ببینید چگونه ممکن است به ابزار سرکوب تبدیل شود.