جهان خودرو؛ رونمایی از رنج‌روور جدید با 'کاپوت نامرئی'

رنج‌روور ایووک حق نشر عکس LAND ROVER

این هفته در جهان خودرو: رونمایی از نسل جدید رنج‌روور ایووک؛ غرفه خالی از ماشین ولوو در نمایشگاه لس‌آنجلس و تبعات بازداشت کارلوس گون و برکناری او از ریاست نیسان.

نسل جدید رنج‌روور ایووک هفته گذشته پیش از نمایش رسمی در نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس، در مراسمی در لندن رونمایی شد.

کوچک‌ترین عضو خانواده رنج‌روور برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی به بازار عرضه شد. ترکیب اندازه کوچک، امکانات لوکس و قیمت مناسب سبب شد ایووک به سرعت به شهرت جهانی برسد و با فروش بیش از هفتصد و ۷۰ هزار دستگاه، لندروور را که سال‌ها با خطر ورشکستگی روبرو بود از سقوط نجات دهد.

حق نشر عکس LAND ROVER
Image caption رنج‌روور ایووک با کمک دوربین کاپوت ماشین را حذف کرده و نمایی کامل از زیر و جلوی خودرو را نمایش می‌دهد

رونقی که ایووک در هشت سال گذشته به بازار شاسی‌بلندهای کوچک لوکس داد سبب شد خودروسازان دیگر به سرعت برای ساخت ماشینی مشابه دست‌به کار شوند و نسل دوم این ماشین حالا باید با رقبای قدری نظیر ب‌ام‌و X2، ولوو XC40 و آئودی Q3 رقابت کند.

طراحان لندروور در ظاهر مدل جدید تغییر زیادی نداده‌اند و با حفظ فرمول موفق قبلی، ماشین را جادارتر و کیفیت سواری را بهتر کرده‌اند. بیشتر تغییرات ظاهری از مدل ولار، عضو بزرگتر خانواده رنج‌روور، اقتباس شده است.

حق نشر عکس LAND ROVER
Image caption نسل دوم رنج‌روور ایووک با قیمت پایه ۴۰ هزار و ۵۰۰ دلار از اوایل سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه می‌شود

از جمله امکانات منحصر به فرد ماشین، سیستمی است که با کمک دوربین کاپوت ماشین را حذف کرده و نمایی کامل از زیر و جلوی ماشین را در نمایشگر خودرو نشان می‌دهد. این سیستم به راننده کمک می‌کند ماشین را در مسیرهای ناهموار یا باریک به راحتی کنترل کند.

ایووک مانند قبل با پنجره‌های باریک و درهای پهن طراحی شده است. با این طراحی ظاهر ماشین اسپرت‌تر شده، اما دید عقب کم است. برای جبران این نقص، دوربینی در عقب ماشین تصاویر پشت خودرو را در آینه نشان می‌دهد. این فن‌آوری پیش از این در کادیلاک و تویوتا هم استفاده شده است.

حق نشر عکس LAND ROVER

برخلاف نسل اول، لندروور تنها مدل پنج در ایووک را می‌سازد و مدل سه به دلیل استقبال کم بازار حذف شده است.

علاوه بر سه موتور دیزل و سه موتور بنزینی، ایووک جدید با قوای محرکه هیبرید-الکتریکی هم ساخته می‌شود. این سیستم ترکیبی از یک موتور سه لیتری بنزینی و یک موتور الکتریکی است و به گفته لندروور میزان آلودگی آن تنها ۴۵ گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلومتر است. ماشین دیفرانسیل جلو است، اما می‌توان آن را با دو دیفرانسیل هم سفارش داد.

نسل دوم رنج‌روور ایووک با قیمت پایه ۴۰ هزار و ۵۰۰ دلار از اوایل سال ۲۰۱۹ در بریتانیا و اروپا به مشتریان تحویل می‌شود و کمی بعد به بازار چین و آمریکای شمالی عرضه خواهد شد.


از مجموعه جهان خودرو بخوانید:

آرشیو جهان خودرو؛ گزارش هفتگی از مهم‌ترین اخبار صنعت خودرو


حق نشر عکس VOLVO
Image caption به جای ماشین در وسط غرفه چیدمانی با جمله "این یک ماشین نیست" گذشته شده است

این یک ماشین نیست

ولوو در آستانه آغاز نمایشگاه لس‌آنجلس اعلام کرده که امسال هیچ ماشینی در غرفه‌اش نمایش نخواهد داد.

به جای ماشین در وسط غرفه چیدمانی با جمله "این یک ماشین نیست" قرار داده شده است. این جمله با الهام از اثر بسیار مشهور "این یک پیپ نیست" رنه ماگریت،‌ نقاش بلژیکی انتخاب شده است؛ اثری که مفاهیم سنتی از هنر را به چالش کشید.

به گفته کارخانه سوئدی، صنعت خودرو با تغییرات بسیار زیادی دست به گریبان است که تعریف سنتی از ماشین را به چالش کشیده و خودروسازان را ناگزیر کرده برای همراه شده با نیازهای تازه، به تعریفی نو از خودرو فکر کنند.

مارتن لونستام (Levenstam)، مسئول تعیین استراتژی ولوو می‌گوید که این شرکت با غرفه خالی در نمایشگاه لس‌آنجلس می‌خواهد از آنچه در نود سال گذشته انجام داده عبور کرده و به راه‌های تازه فکر کند.

به جای ماشین، ولوو ایده‌هایش برای آینده ماشین‌های خودران، شیوه‌های نوین اشتراک خودرو و خدماتی را نمایش می‌دهد که با همکاری با شرکت‌های دیگر برای رانندگان فراهم کرده است. از جمله سرویسی که با آن خریداران ولوو می‌توانند بسته‌هایی را که از فروشگاه اینترنتی آمازون می‌خرند در ماشین خود تحویل بگیرند.

این اولین بار است که یک خودروساز بدون هیچ ماشینی در یک نمایشگاه خودرو شرکت می‌کند.

پیش از آن که درهای نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس به روی مردم باز شود، مرکز همایش لس‌آنجلس به مدت چهار روز میزبان خبرنگاران و مدیران صنعت خودرو است. مشخص نیست آیا پس از این چهار روز هم غرفه ولوو خالی خواهد ماند یا با آغاز نمایش عمومی، محصولات ولوو در لس‌آنجلس نمایش داده خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کارلوس گون متهم است بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ برخلاف قوانین بخشی از درآمدش را اعلام نکرده است

سقوط یک قهرمان

کارلوس گون، مدیری که با نجات نیسان از ورشکستگی به قهرمان ملی در ژاپن بدل شده بود، حالا در سلولی سرد در توکیو با اتهاماتی روبرو است که در صورت اثبات ممکن است او را سال‌ها در زندان نگهدارد.

هفته گذشته دادستانی ژاپن کارلوس گون را با این اتهام که درآمدش را به طور کامل اعلام نکرده بازداشت کرد. همراه با او یکی از اعضای هیئت مدیره نیسان هم به اتهام همکاری با آقای گون بازداشت شد و چند روز بعد نیسان با تایید این تخلف کارلوس گون را از ریاست شرکت برکنار کرد.

آقای گون متهم است که بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ درآمدش را ۴۴ میلیون دلار اعلام کرده در حالی که درآمد واقعی او ۸۸ میلیون دلار بوده است. او همچنین به استفاده از امکانات شرکت برای مصارف شخصی متهم است.

کارلوس گون ۶۴ ساله یکی از پرافتخارترین مدیران خودرو در جهان است. او از سال ۲۰۰۱ تا سال گذشته مدیر اجرایی نیسان بود و تا هفته پیش رئیس این شرکت بود. او از سال ۲۰۰۵ مدیر اجرایی رنو هم بود و هم‌زمان دو شرکت را اداره می‌کرد. پس از پیوستن میتسوبیشی به این گروه خودروسازی در سال ۲۰۱۶، آقای گون به مدیریت میتسوبیشی هم منصوب شد.

گروه رنو-نیسان-میتسوبیشی ۴۷۰ هزار کارگر و کارمند دارد و سال گذشته ده میلیون و ششصد هزار دستگاه خودرو را در ۱۲۲ کارخانه در سراسر جهان تولید کرد. این گروه از نظر تعداد تولید، بزرگترین خودرو ساز جهان است.

شیوه مدیریت کارلوس گون در کاهش هزینه‌ها و ایجاد انگیزه در مدیران، باعث تحول رنو در دهه نود شد. با اینکه بسیاری به موفقیت یک مدیر غیرژاپنی بدبین بودند، او توانست نیسان را از ورشکستگی نجات داده و به یک قهرمان ملی در ژاپن تبدیل شود.

درآمد آقای گون بسیار بیشتر از مدیران شرکت‌های خودروسازی ژاپن است، اما با درآمد مدیران جنرال موتورز و فورد تفاوت چندانی ندارد. براساس اطلاعاتی که خبرگزاری رویترز منتشر کرده است مری بارا، مدیر جنرال موتورز با ۲۱ میلیون و ۹۶۰ هزار دلار در سال بیشترین درآمد را دارد. بعد از او کارلوس گون با نزدیک به ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار در رده دوم است و جیم هکت، مدیر فورد با ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار در رده سوم قرار دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانه‌ای که گفته می‌شود با هزینه شرکت برای کارلوس گون در بیروت خریده شده است

به گزارش رسانه‌های ژاپنی و فرانسوی، گروه خودروسازی رنو-نیسان-میتسوبیشی که دفتر مرکزی‌اش در هلند است بدون اعلام به مقام‌های ژاپن، حدود ۱۸ میلیون دلار صرف خرید خانه‌های لوکس برای آقای گون در برزیل و لبنان کرده است.

براساس قوانین ژاپن، مدیران شرکت‌های غیرخصوصی که حقوقشان بیش از ۱۰۰ میلیون ین (حدود ۸۸۰ هزار دلار) در سال است، باید درآمد و مزایای غیرمالی خود را به سازمان بورس اعلام کنند.

نیسان می‌گوید یکی از کارمندانش تخلفات آقای گون را افشا کرده است.

گزارش شده کارلوس گون، اکنون در زندانی در توکیو و در سلولی بازداشت است که امکان گرمایش ندارد و تنها به او دو بار در هفته اجازه حمام گرفتن داده می‌شود. به گفته خبرگزاری رسمی ژاپن او همه اتهام‌هایش را رد کرده است.

فرانسه بازداشت آقای گون را با نگرانی دنبال می‌کند. رنو هفته پیش اعلام کرد قصد ندارد او را برکنار کند و از نیسان خواست درباره اتهام‌های او جزییات بیشتری ارائه کند. دولت فرانسه هم گفته منتظر دیدن اسنادی است که اتهام آقای گون را ثابت کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمای یک سلول‌ در بازداشتگاهی که کارلوس گون در آن به سر می‌برد

بازداشت آقای گون در حالی رخ داد که رنو و نیسان درباره شیوه اداره گروه خودروسازی ژاپنی-فرانسوی با یکدیگر اختلاف دارند. این دو کارخانه بیست سال پیش به جای تشکیل یک شرکت واحد با خرید سهام یکدیگر این گروه خودروسازی را شکل دادند.

نیسان که در آستانه ورشکستگی به رنو پیوسته بود، ۱۵ درصد از سهام رنو را در اختیار دارد و در عوض، رنو مالک ۴۳ درصد از سهام نیسان است. نیسان در سال‌های اخیر عملکرد بسیار بهتری از رنو داشته و اکنون از سه خودروساز حاضر در این گروه از همه موفق‌تر است و می‌خواهد به همان اندازه در تصمیم‌گیری‌ها سهم داشته باشد.

قرار است این هفته مدیران ارشد رنو، نیسان و میتسوبیشی در آمستردام ملاقات کنند. با اینکه قرار این جلسه پیش از بازداشت آقای گون گذاشته شده بود، این ملاقات به نشستی برای تعیین سرنوشت آقای گون و آینده این گروه خودروسازی تبدیل شده است.

موضوعات مرتبط