روز جهانی خوشحالی؛ چه کنیم که شادتر باشیم؟

لبخند زدن، باعث می‌شود که فرد احساس خوبی داشته باشد
Image caption لبخند زدن، باعث می‌شود که فرد احساس خوبی داشته باشد

امروز ۲۰ مارس (۲۹ اسفند) روز جهانی شادمانی یا خوشحالی است.

سازمان خدمات درمانی بریتانیا، تمریناتی را برای بالابردن احساسات مثبت مانند مهربانی و شادی پیشنهاد کرده است. این تحقیقات نشان می‌دهد که چنین ویژگی‌هایی، احتمالا محصول مهارت‌هایی است که از راه آموزش دست‌یافتنی هستند؛ درست مثل تمرین موسیقی یا ورزش.

با گذشت زمان، این تمرین‌ها به عادت‌های ماندگاری تبدیل می‌شوند که انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهند و باعث بالا رفتن سطح شادی ما می‌شوند.

خیلی راحت می‌شود در روزمرگی‌های زندگی مدرن غرق شد و فراموش کرد که خوشحالی و شاد بودن، نیازی به قانون ندارد.

ماریا سیروا، روانشناس و مدرس مثبت‌اندیشی، می‌گوید شادی چیزی است که باید برایش برنامه‌ریزی کرد. شاد بودن و خوشحالی وابسته به آینده ونداشتن مشغله فکری یا منحصر به افراد بی‌دغدغه و بدون مشکل نیست. بلکه بسیاری از شادترین مردم روی زمین، خود با جدی‌ترین چالش‌ها روبه‌رو هستند. آنها اما آموخته‌اند که چطوراز لذت‌های ساده و زمان به بهترین شکل استفاده کنند.

ماریا سیروا می‌گوید پنج دقیقه تمرین روزانه با فعالیت‌هایی که باعث خوشحالی می‌شود آنها را به عادت روزانه ما تبدیل می‌کند؛ درست مثل مسواک زدن و یا شانه کردن موها.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption با انتخاب هر تحرکی که از آن لذت می‌برید و با اضافه کردن به روزمرگی‌های زندگی می‌توان میزان خوشحالی را بالا برد

ورزش یا تحرک بدنی

تحقیقات دانشگاه میشیگان در مجله تحقیقات خوشحالی نشان می‌دهد که ورزش کردن یا هرچیزی که باعث تحرک شود -مثل راه رفتن، دوچرخه‌سواری یا فوتبال- نه‌تنها برای تندرستی بسیار مفید است بلکه باعث سلامت روان هم می‌شود.

با انتخاب هر تحرکی که از آن لذت می‌برید و با اضافه کردن به روزمرگی‌های زندگی می‌توان میزان خوشحالی را بالا برد.

تصور عمومی بر این است که ذهن و بدن از هم جدا هستند اما هر تحرکی برای بدن رابطه مستقیمی با ذهن دارد و باعث ترشح اندروفین‌ و پروتئین‌هایی می‌شود که احساس خوشحالی را در مغز بالا می‌برند.

ورزش می‌تواند توانایی مغز را افزایش دهد و حتی تصویر ذهنی انسان را از بدنش بهتر کند، حتی اگر ورزش به کم شدن وزن هم منجر نشود.

کمک کردن به دیگران

به گزارش سازمان خدمات درمانی پزشکی بریتانیا، یک کارخیرخواهانه یا عمل مهربانانه، به افزایش قابل ملاحظه‌ای از احساسات خوشایند منجر می‌شود. کمک کردن، گوش دادن به حرف دوستان و مراقبت از نزدیکان باعث حس خوشحالی می‌شود.

یادگیری تواناییهای جدید

بر اساس تحقیقات دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، یادگیری توانایی‌های جدید، به ما حس پیروزی می‌دهد و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود که تاثیر بسزایی بر سلامت روان دارد. سلامت روان یعنی داشتن حس خوب نسبت به خود و دنیای اطراف و ادامه زندگی به نحو مطلوب.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تمرین قدردانی و شمارش داشته‌ها

تمرین قدردانی و شمارش داشته‌ها

به گفته روبرت آمونوس، استاد روانشناسی از دانشگاه دیویس کالیفرنیا و نویسنده کتاب "متشکرم! چطورعلم نوین قدردانی باعث خوشحال شدن شماست" فواید تمرینات قدردانی و شمارشِ داشته‌ها، بسیار زیاد است.

همان طور که ما با باشگاه رفتن و وزنه زدن عضلات خود را قوی‌تر می‌کنیم با این استراتژی به ظاهر ساده -یعنی شمارش آگاهانه داشته‌هایمان- می‌توانیم ذهن خود را پرورش دهیم.

راه‌های زیادی برای قدردانی وجود دارد؛ از نوشتن خاطرات روزانه، شمارش داشته‌ها، نوشتن چیزهایی که به آن افتخار می‌کنیم، نوشتن سه اتفاق خوب که در روز افتاده یا حتی اتفاق خوشایندی که در آینده منتظر آن هستیم.

این تمرین باعث بالا رفتن حس خوب و رضایت از زندگی می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داده که رها کردن ذهن و رویاپردازی باعث حس غم و اندوه می‌شود در صورتی که اگر به آنچه که در حال انجام دادنش هستیم، توجه دقیق داشته باشیم، حس بهتری خواهیم داشت، حتی اگر کاری خسته‌کننده مانند ظرف شستن باشد.

تحقیقات نشان داده است که توجه به افکار و احساساتمان درلحظه باعث بالا رفتن سلامت روانی می‌شود. تمرین آگاهی و توجه به احساساتمان در لحظه کمک می‌کند که از زندگی بیشتر لذت ببریم و خودمان را بیشتر درک کنیم.

به گفته مارک ویلیامز، رئیس مرکز تمرین ذهن در دانشگاه آکسفورد، آگاهی یعنی درک مستقیم ما از احساسات لحظه به لحظه بیرونی و درونی خودمان. این تمرینات کمک می‌کند که حس توجه و قدردانی ما از داشته‌هایمان که شاید فراموش شده‌اند بیشتر شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بودن با نزدیکان و دوستانی که از معاشرت با آنها لذت می‌بریم باعث ایجاد حس خوشحالی می‌شود

بودن با دوستان و خانواده

مری جو کریتز، رئیس بخش عرفان و درمان دانشگاه مینه‌سوتا، می‌گوید بودن با نزدیکان و دوستانی که از معاشرت با آنها لذت می‌بریم باعث ایجاد حس خوشحالی می‌شود.

گذر لحظات با دوستان و نزدیکان و حمایت احساسی آنها، به بالا رفتن حس تعلق و ارزشمند بودن کمک می‌کند. همچنین بودن با افراد مثبت موجب بالا رفتن سلامت روان نیز هست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خواب به بازسازی بدن، بالارفتن تمرکز و مولدتر شدن کمک می‌کند

خواب کافی و لبخند زدن

تحقیقات آکادمی پزشکی خواب آمریکا نشان داده که خواب به بازسازی بدن، بالارفتن تمرکز و مولدتر شدن کمک می‌کند. به نظر می‌رسد خواب هم یکی از موارد مهم برای شادی است.

به گفته باربارا فردیکسون، روانشناس از دانشگاه کارولینای شمالی، لبخند زدن از راه‌های کاهش افسردگی ناشی از وضعیت ناراحت‌کننده است. روانشناسان به این فرضیه "بازخورد چهره" می‌گویند. لبخند زدن، باعث می‌شود که فرد احساس خوبی داشته باشد و انعطاف‌پذیری، توجه و توانایی فکرکردن همه‌جانبه‌اش هم بالا می‌رود.

همه ما خواهان خوشحالی هستیم، خوشحالی مثل راننده‌ای است که برای رسیدن به مقصد نهایی، تلاش می‌کند که از رانندگی و مسیر هم لذت ببرد. برای رسیدن به مقصد، هیچ مانعی برای استراحت کوتاه و لذت بردن از طبیعت و نوشیدن چای نیست. هدف، رسیدن به خوشبختی و آرامش است، اما با ایجاد فرصت‌هایی برای لذت بردن از مسیر، رسیدن به آن هدف نهایی، شاید خوشایندتر شود.

موضوعات مرتبط