BBC Persian

صفحه نخست > افغانستان

'کاهش قابل ملاحظه' مرگ و میر مادران افغان

به روز شده:  11:40 گرينويچ - چهارشنبه 30 نوامبر 2011 - 09 آذر 1390

یک بررسی تازه در افغانستان نشان می دهد که آمار مرگ و میر مادران در این کشور، به صورت قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

این ارزیابی که از سوی وزارت صحت افغانستان و در همکاری با اداره توسعه بین المللی آمریکا (USAID) انجام شده، نخستین بررسی سراسری در باره وضعیت صحی مادران در افغانستان است.

دکتر ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت افغانستان که نتایج این ارزیابی را به رسانه ها اعلام می کرد گفت، این ارزیابی، نشان می دهد که از هر صد هزار مادر، کمتر از ۴۰۰ نفر در هنگام زایمان می میرند.

این درحالی است که گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۵، نشان می داد که از هر صد هزار مادر، ۱۴۰۰ مادر در هنگام زایمان جان خود را از دست می دادند.

مسئولان وزارت صحت افغانستان می گویند که این ارزیابی، نشان می دهد که کیفیت خدمات صحی، به ویژه برای مادران و زنان باردار بهتر شده است.

با این حال، دریافت های این بررسی نشان می دهد که با وجود کاهش مرگ و میر مادران، مشکلات صحی ناشی از دوره بارداری و زایمان، هنوز تهدید جدی برای سلامت زنان به حساب می آید.

ارزیابی وزارت صحت افغانستان نشان می دهد که به طور اوسط، هر دو ساعت یک زن افغان به دلیل مشکلات ناشی از بارداری می میرد.

همچنین از هر ده کودک، "حدود یک کودک"، قبل از رسیدن به سن پنج سالگی می میرد. براساس ارزیابی جدید، این بلند ترین آمار تلفات کودکان در کشورهای جنوب آسیا است.

این ارزیابی، در۸۷ درصد مناطق افغانستان انجام شده است. مناطق روستایی ولایات هلمند، قندهار و زابل به دلیل نگرانی های امنیتی از پوشش این ارزیابی بازمانده اند، اما مسئولان می گویند، مناطق شهری این ولایات تحت پوشش قرار داده شده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter