BBC Persian

صفحه نخست > افغانستان

'در طرح بودجه افغانستان به توازن و مشارکت مردم توجه شود'

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  13:35 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

دیدبان شفافیت افغانستان از دولت خواسته که در طرح بودجه ملی سال آینده به توسعه متوازن توجه کند و نیازمندی‎های مردم را در نظر بگیرد.

این موضوع پس از آن عنوان شده که اخیرا مجلس نمایندگان طرح بودجه سال ۱۳۹۲ را به دلیل "نامتوازن بودن" و "بی‎توجهی به طرح‎های زیربنایی" رد کرد.

سید اکرام افضلی از مسئولان دیدبان شفافیت روز شنبه (۱۶ جدی/دی) در همایشی در باره بودجه گفت که در طرح بودجه سال ۱۳۹۲ به اولویت‎های مردم زیاد توجه نشده است.

او تاکید کرد که مردم باید بدانند که برای بازسازی و توسعه ولایت‎هایشان چه مقدار پول اختصاص داده شده و در کدام طرح‎ها مصرف می‎شود.

آقای افضلی گفت: "پروژه‎های بزرگ تنها در چند ولایت اجرا می‎شود. امکان آن وجود دارد که طرح بودجه در مرکز یا با توافق ولایت‎ها ساخته شود. مواردی که با مردم عام ارتباط دارد، باید با مردم در میان گذاشته شود."

او تاکید کرد: "باید به مردم موقع داده شود که در تهیه طرح بودجه سهم بگیرند و زمانی که پروژه‎ها اجرا می‎شود، آنها از آن نظارت کنند که به صورت درست اجرا می‎شود یا نه. از این طریق ممکن است که شفافیت و پاسخگویی به میان بیاید و از منابع استفاده موثر شود."

مسئولان دیدبان شفافیت می‌‌گویند در طرح بودجه ۱۳۹۲ برای بخش‎های آموزشی، بهداشتی و تامین اجتماعی پول کمی اختصاص یافته، در حالی که تنها ۶۰ درصد بودجه به عرصه امنیتی اختصاص یافته است.

در همایش روز شنبه شماری از نهادها و سازمان‎های ناظر بر مسایل مالی در افغانستان، برخی از اعضای پارلمان و مسئولان وزارت مالیه/دارایی حضور داشتند و در باره چگونگی مشارکت مردم در تدوین طرح بودجه و اجرای آن سخن گفتند.

مقام‎های وزارت مالیه در پاسخ به انتقادهای مطرح شده در باره طرح بودجه ۱۳۹۲ و مساله توازن در طرح‎های عمرانی می‎گویند که در شماری از موارد در نظر گرفتن توازن "غیرممکن" است.

به گفته آنها، در اجرای پروژه‎های بزرگ مانند راهسازی و تولید انرژی غیرممکن است که همه ولایت‎ها به گونه متوازن در نظر گرفته شود. آنها تاکید کرده‎اند که در این طرح به اولویت‎های ملی بیشتر توجه شده است.

در آغاز ماه گذشته میلادی، مجلس نمایندگان افغانستان بودجه سال ۱۳۹۲ را به دلیل "عدم توازن" و "بی‌توجهی به طرح‌های زیربنایی" با اکثریت آرا رد کرد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter