BBC Persian

صفحه نخست > افغانستان

جزئیات بودجه ملی افغانستان، سال ۱۳۹۲

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  13:33 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

احمد شفایی

بی‌بی‌سی


بودجه ملی سال ۱۳۹۲ افغانستان که شامل دوبخش عادی و توسعه ای می باشد، بالغ بر ۶.۸ میلیارد دلار آمریکایی است. از این مقدار حدود سه میلیارد و ۷۷۵ میلیون دلار بودجه عادی است و حدود سه میلیارد و ۳۳ میلیون دلار بودجه توسعه ای.

بودجه ملی افغانستان پس از آن که دوبار از سوی مجلس نمایندگان به دلیل "عدم توازن" رد شده بود، روز یکشنبه، اول دلو/بهمن به تصویب رسید.

این بودجه بعد از تصویب پارلمان توسط حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، توشیح و روزشنبه ۱۴دلو/ بهمن روند تطبیق آن از سوی وزارت مالیه/ دارایی افغانستان رسما به وزارت خانه ها اعلام شد.

منابع تامین بودجه ملی افغانستان کدامند؟

بودجه افغانستان از دو منبع مهم یعنی کمک های خارجی و درآمد های داخلی این کشور است که از طریق مالیات بر تجارت، عواید گمرکی، مالیات بر فروش، مالیات بر مفاد و معادن تامین می گردد.

از مجموع ۳.۷ میلیارد دلار در بودجه عادی که بیشتر صرف پرداخت حقوق کارمندان و مصارف اداری می شود، ۲.۹ میلیارد دلار آن از درآمد داخلی و ۱.۶ میلیارد دلار دیگر از کمک های خارجی تامین می شود.

۳۹۰ میلیون دلار بودجه توسعه ای نیز از درآمد داخلی و ۲.۳۹ میلیارد دلار دیگر از کمک های جهانی تامین می شود.

بودجه ملی افغانستان چند درصد در آمد ناخالصی ملی افغانستان را تشکیل می دهد؟

وزارت مالیه افغانستان پیش بینی کرده است که بودجه تصویب شده ۳۰ درصد درآمد ناخالص افغانستان را تشکیل خواهد داد. در سال مالی جدید درآمد ناخالص ملی افغانستان با رشد ۱۱ درصدی به ۲۲.۳ میلیارد دلار می رسد.

این وزارت در سند بودجه نرخ تورم را ۶.۷ درصد و درآمد سرانه هر افغان را در سال ۱۳۹۱، ۶۴۰ دلار اعلام کرده است.

سهم بودجه توسعه ای افغانستان ۱۴ درصد از تولیدات ناخالص ملی افغانستان را تشکیل خواهد داد که براساس پیش بینی بودجه ۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت.

بودجه جاری نیز سهم ۱۶ درصدی را در تولید ناخالص ملی خواهد داشت.

تقسیمات بودجه افغانستان چگونه است؟

در بودجه جدید بخشهای امنیت ۲.۹ میلیارد دلار، معارف/ آموزش و پروش ۱.۲ میلیارد دلار، زیربنا و منابع طبیعی ۹۶۳ میلیون دلار، زراعت و توسعه روستاها ۵۴۳ میلیون دلار، حکومتداری و حاکمیت قانون ۲۸۹ میلیون دلار، صحت/ بهداشت ۲۵۲ میلیون دلار، اداره اقتصادی و توسعه بخش خصوصی ۱۷۵ میلیون دلار، مصونیت اجتماعی ۶۶ میلیون دلار و بودجه احتیاطی نیز ۵۶۰ میلیون دلار تصویب شده است.

همچنین در بودجه افغانستان برای ۱۱ ولایت توسعه نیافته، غور، دایکندی، بامیان، نمیروز، بدخشان، پکتیا، نورستان، پکتیکا، کنر، بادغیس و نیمروز ۳۳ میلیون دلار و برای کوچی ها/عشایر۳ میلیون دلار و برای مناطق پامیر در مرز چین و افغانستان، یک میلیون دلار در نظر گرفته شده است.

اولویت بندی بودجه توسعه ای افغانستان چگونه است؟

در بودجه توسعه ای افغانستان به ساخت جاده ها، احداث سدهای آب، کشاورزی، آموزش عالی، بهداشت، معارف، مخابرات، توسعه روستا ها، ساخت فرودگاها، شهرسازی و توسعه ولایت‌های فقیر اولویت داده شده است.

افغانستان از کدام کشورها و نهادهای بین المللی مقروض است؟

بانک جهانی به ارزش ۴۳۲ میلیون دلار قرضه به افغانستان تعهد کرده که تاکنون ۴۱۵ میلیون دلار به افغانستان پرداخته است.

۷۵۸.۶۲ میلیون دلار نیز توسط بانک توسعه آسیایی و عده داده شده که تاکنون ۶۸۱ میلیون دلار به خزانه افغانستان واریز شده است.

بانک توسعه اسلامی نیز ۶۸ میلیون دلار، صندوق توسعه سعودی ۸۰ میلیون و صندوق بین المللی پول ۲۴۸ میلیون دلار به افغانستان تعهد کرده اند که به ترتیب ۲۴، ۴۶ و ۱۳۱ میلیون دلار به دولت افغانستان پرداخته اند.

دولت افغانستان تاکنون هیج یک از قرضه های دریافت شده را نپرداخته است.

چه مقدار از وامهای افغانستان بخشیده شده است؟

از سال ۱۳۸۱ تا نیمه سال ۱۳۹۱ بالغ بر ۱۲.۳۸۱ میلیارد دلار قرضه های افغانستان بخشیده شده است.

چین ۱۸.۸ میلیون دلار، دانمارک ۹۰۰ هزار دلار، اسلواکی ۲۹.۳۴ میلیون دلار، آلمان ۱۱۴.۱۱ میلیون دلار، روسیه ۱۰.۳ میلیون دلار، عربستان سعودی ۱۲.۸ میلیون دلار، کرواسی ۴۱۰ هزار دلار، بانک جهانی ۶۹.۸ میلیون دلار و آمریکا ۱۰۸.۵ میلیون دلار قرضه خود را به افغانستان بخشیده است.

آغاز سال مالی افغانستان کدام ماه است؟

باتوجه به اینکه تقویم رسمی افغانستان هجری- خورشیدی است، به دلیل وضعیت اقلیمی ویژه افغانستان، سال مالی افغانستان سال گذشته از خورشیدی به میلادی تغییر کرد.

آغاز سال مالی افغانستان از اول برج جدی/ دی و پایان آن نیز آخر ماه قوس آذر سال بعد خواهد بود.

تغییر سال مالی زمانی توسط وزارت مالیه در نظر گرفته شد که با توجه به اقلیم کوهستانی، سرد و برف گیر این کشور، سه ماه زمستان فعالیت بازسازی در این کشور متوقف می شود.

از طرف دیگر وقتی بودجه در اول سال خورشیدی برای تصویب به شورای ملی افغانستان فرستاده می شد، سه ماه بهار که بهترین فصل برای انجام فعالیت های توسعه ای در این کشور حساب می شد را در بر می گرفت و امکان استفاده از بودجه در این مدت نبود. اکنون دولتی افغانستان فصل خزان/ پائیز بودجه را برای تصویب به پارلمان ارسال و در صورت تغییرات و رد آن از سوی مجلس نمایندگان سه ماه زمستان فرصت کافی برای اصلاحات در بودجه می باشد.

چه مقدار از بودجه افغانستان به پرداخت حقوق کارمندان اختصاص داده شده است؟

از ۳.۷ میلیارد دلار بودجه عادی افغانستان بیش از ۲.۷ میلیارد به حقوق کارمندان دولتی اختصاص داده شده است.

تمام کارمندان دولت افغانستان در سند بودجه سال آینده ۸۳۷ هزار نفر اعلام شده، بر این اساس پیش بینی شده که ۲۷ هزار کارمند جدید استخدام خواهند شد.

وزارتخانه های معارف، داخله/ کشور و دفاع به ترتیب با داشتن ۲۴۷، ۲۰۲ و ۲۰۴ هزار کارمند بیشترین کارمند را دارند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter