BBC Persian

صفحه نخست > افغانستان

مهاجم افغانستان: دوست دارم به رئال مادرید گل بزنم

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  11:50 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

مصدق پارسا

روزنامه‌نگار


یک بازی حساس در نیمه‌نهایی جام ملت‌های جنوب آسیا. افغانستان و نپال؛ کمتر کسی تصور می‌کند که افغانستان بتواند در این بازی از سد نپال بگذرد. بازی در وقت‌های معمولی به تساوی می‌رسد و دو تیم برای سی دقیقۀ دیگر وارد میدان می‌شوند.

نفس‌ها در سینه حبس است و اتفاقات مربوط به این بازی شبکه‌های اجتماعی را فرا گرفته است؛ دقیقۀ ۱۰۰ بازی‌ است که بلال آرزو با هوشیاری و دقت توپ را در کنج دروازۀ نپال جای می‌دهد و افغانستان غرق در شادی می‌شود؛ افغانستان این‌گونه به فینال بازی‌ها راه می‌یابد؛ این برد آن‌قدر شیرین است که بازیکنان تیم ملی افغانستان پس از پایان بازی در برابر دوربین‌های تلویزیونی، از خوشحالی اشک می‌ریزند.

بلال آرزو، بازیکن نامدار و توانای تیم ملی فوتبال افغانستان است؛ او بیست و سه‌ سال پیش در کابل به‌دنیا آمد، سه‌ساله بود که با خانواده‌اش به پاکستان و سپس به ایران مهاجر شد؛ پس از ۹ سال زندگی در این دوکشور، راهی نروژ شد و یازده سال است دور از دیار مادری، در این کشور زندگی می‌کند. چهار سال پیش بازیکن باشگاه اسکر نروژ شد.

شهرت بلال از آن‌جا شروع شد که برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ به تیم ملی زیر ۲۳ساله‌ها برای حضور در رقابت‌های جنوب آسیا دعوت شد؛ بلال در آن‌بازی‌ها که افغانستان نایب قهرمان شد خوب درخشید. او به‌تنهایی هر شش گل افغانستان در این بازی‌ها را (دوگل به پاکستان، دو گل به سریلانکا، یک گل به هند و یک گل به مالدیو) زد و یک‌تنه تیم ملی افغانستان را تا فینال این بازی‌ها پیش برد.

همین درخشش سبب شد تا رسانه‌ها و اهالی فوتبال در افغانستان، به بلال آرزو لقب «آرزوی فوتبال افغانستان» را بدهند؛ خودش می‌گوید: "این‌که چنین لقبی را برایم داده اند، لطف و مهربانی مردم کشورم است، فکر می‌کنم نه‌تنها من، بلکه همۀ بازیکنان فوتبال افغانستان "آرزوی فوتبال افغانستان" اند و با همت همین جوانان ورزش کشور روز به روز پیشرفت می‌کند."

به‌باور او تنها خوب بازی‌کردن نمی‌تواند معیار باشد:"بازی خوب مهم است، اما مهمترین چیز برای یک ورزشکار، داشتن اخلاق خوب است؛ نباید مغرور بود و باید همیشه برای انجام بهترین کار ممکن، تلاش کرد."

حضور در تیم ملی

پس از درخشش در تیم ملی جوانان، بلال آرزو فرصت یافت تا به تیم ملی بزرگسالان افغانستان نیز دعوت شود، نخستین بازی او برای تیم ملی در برابر فلسطین بود، او از آن‌روز می‌گوید: "احساس خوبی داشتم، احساس خیلی خوب. وقتی پیراهن تیم ملی را بر تن کردم، احساس غرور کردم، حس کردم این‌جا می‌توانم برای کشورم و مردم عزیزم که سال‌هاست از آن‌ها دورم، خدمت کنم. خیلی خوشحالم که در همان نخستین بازی‌ام برای تیم ملی یک گل زدم. آن احساس بیان ناشدنی است. روزهای حضور در تیم ملی خیلی خوب می‌گذرند، همه بچه‌های تیم ملی را دوست دارم و با سلیم کوهستانی، اسلام امیری، حمید یوسفزی و صدیق ولیزاده دوستی نزدیکی دارم."

بلال آرزو در بازی‌های قهرمانی جنوب آسیا در سال ۲۰۱۱ نیز به میدان رفت؛ او در این بازی‌ها چهارگل به ثمر رساند تا بهترین گلزن افغانستان و دومین گلزن این بازی‌ها شود.

آرزو می‌گوید:"در آن بازی‌ها بهترین گل دوران فوتبالم را زدم، گلی که به نپال زدم هرگز از یادم نمی رود، آن گل یک گل تاریخی برای من بود؛ چون هم در بازی حساسی زده شده بود و هم مطمئن بودم که چون بازیها در افغانستان مستقیم پخش می‌شوند، مردمم نیز همزمان با من خوشحال شده اند. آن لحظه بهترین لحظۀ عمرم بود."

روزهای سخت

بلال می‌گوید روزهای مهاجرت در ایران و پاکستان، روزهای سخت زندگی او بوده است:"من از کودکی علاقمند فوتبال بودم، اما در ایران و پاکستان امکاناتی برای فوتبال کردن نداشتم؛ وقتی به نروژ آمدم توانستم فوتبال را دوباره آغاز کنم، از پانزده ساله‌گی فوتبال را به صورت حرفه ای ادامه داده ام."

بلال آرزو از طرفداران فوتبال اسپانیا و طرفدار تیم بارسلونا است او می‌گوید: "فوتبال اسپانیا را بیشتر دوست دارم و چهارده سال می‌شود، هوادار تیم بارسلونا هستم،بازیکنانی چون لیونل مسی، ژاوی، اینیستا و ابراهیمویچ بازیکنان مورد علاقه و الگوهای من در فوتبال اند."

آرزوهای آرزو

" آرزو دارم روزی افغانستان کشوری بدون جنگ و ناامنی باشد و من بتوانم به‌کشورم بازگردم و برای کودکان سرزمینم، یک مکتب فوتبال بسازم. این بیشتر از آرزو، یک وعده است. وعده می‌کنم; روزی به افغانستان بازگردم و یک مکتب فوتبال می‌سازم تا فوتبال افغانستان رشد کند.

برای مردمم آرزوی سلامتی و خوشی دارم، امیدوارم جوانان سرزمینم ورزش را دوست داشته باشند و از راه ورزش، با اعتیاد و انحراف‌های اجتماعی مبارزه کنند."

از او در باره آرزویش در میدان فوتبال می‌پرسم؛ با لبخند پاسخ می‌دهد: "شاید آرزوی عجیبی باشد اما دوست دارم به ایکر کاسیاس دروازه‌بان رئال مادرید گل بزنم؛ چون من بارسایی هستم و کاسیاس دروازه‌بان تیم رقیب ما."

بهترین فوتبالیست افغانستان؟

شمار زیادی از کارشناسان و فوتبالیست های افغانستان او را بهترین بازیکن افغانستان در حال حاضر می‌دانند.

بلال آرزوی بیشترین گل را برای تیم ملی افغانستان زده است. سیزده گل در دوازده بازی ملی.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter