BBC Persian

صفحه نخست > افغانستان

مجلس افغانستان ۱۱ وزیر کابینه را استیضاح می‌کند

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  14:21 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

مجلس نمایندگان افغانستان هفته آینده ۱۱ وزیر کابینه حامد کرزی را به دلیل ناتوانی در مصرف بودجه توسعه‌ای استیضاح می‌کند.

این وزرا کمتر از پنجاه درصد بودجه توسعه‌ای سال ۱۳۹۰ وزارت‌شان را مصرف کرده‌اند. نبود ظرفیت لازم در وزارتخانه‌ها و فساد اداری از دلایل اصلی مصرف نشدن بودجه توسعه‌ای وزارتخانه‌ها دانسته می‌شود.

روسای کمیسیون‌های مجلس نمایندگان در نشست دوشنبه ۵ حمل/فروردین فیصله کردند که این وزرا هفته آینده استیضاح شوند.

این جلسه پشت درهای بسته برگزار شد، اما اکرام الدین اکرام، منشی مجلس به خبرنگاران گفت که استیضاح این وزرا در سه روز هفته آینده انجام خواهد شد.

شماری از نمایندگان استیضاح این وزیران را ناشی از خواسته‌های شخصی نمایندگان خوانده و آن را نقض صریح قانون می‌دانند.

مجلس نمایندگان افغانستان تصمیم به استیضاح این وزرا را در ۲۲ قوس/آذر سال گذشته تصویب کرد، اما این کار به دلیل اختلاف بین نمایندگان جنجالی شد.

به تاریخ ۲۵ جدی/دی سال گذشته، عدم حضور چهار عضو از این یازده عضو کابینه در مجلس باعث چند دستگی اعضای مجلس شد و استیضاح وزرا به تعویق افتاد.

سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ، انوارالحق احدی وزیر تجارت، ضرار احمد مقبل وزیر مبارزه با مواد مخدر، وحیدالله شهرانی وزیر معادن، عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد، غلام فاروق وردک وزیر معارف (آموزش و پرورش) و محمداسماعیل خان وزیر انرژی و آب در این روز برای استیضاح حاضر شده بودند.

اما بسم‎الله محمدی وزیر دفاع، مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور، عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی و حسن عبداللهی وزیر شهرسازی که در سال ۱۳۹۰در مقام‌های کنونی خود نبودند، در این جلسه حاضر نشدند زیرا حکومت گفته بود که آنها پاسخگوی کارهای پیش از مسئولیت خود نیستند.

اکنون منشی مجلس نمایندگان می‌گوید که این چهار وزیر در مجلس برای استیضاح حاضر خواهند شد، اما برای آنان صندوق رای اعتماد یا عدم اعتماد گذاشته نخواهد شد.

پیش از این نیز مجلس نمایندگان شماری از وزرا را استیضاح کرده بودند که عده‌ای از آنان سلب اعتماد شدند.

حالا برخی به این باورند که استیضاح یکباره یازده وزیر، حکومت را با چالش جدی رو‌به‌رو خواهد کرد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter