BBC Persian

صفحه نخست > فرهنگ و هنر

جشنواره کارلو‌وی‌ واری با فیلم جین ایر آغاز شد

به روز شده:  14:14 گرينويچ - شنبه 02 ژوئيه 2011 - 11 تیر 1390

پرویز جاهد

منتقد فیلم


چهل و ششمین دوره جشنواره فیلم کارلووی ‌واری جمعه اول ژوییه (۱۰ تیر) با نمایش فیلم جین ایر ساخته کری جولی فوکوناگا و با حضور کارگردان و جودی دنچ بازیگر این فیلم افتتاح شد.

جشنواره کارلو وی واری یکی از قدیمی ترین و معتبرترین جشنواره های سینمایی در بلوک شرق سابق است که در ماه ژوییه هر سال در شهر زیبا و تاریخی کارلو وی واری در جمهوری چک برگزار می شود.

این جشنواره که از جشنواره های سینمایی معتبر اروپا محسوب می شود، پس از سال ها همچنان اعتبار و شهرت گذشته خود را حفظ کرده و هر ساله در فصل تابستان، میزبان صدها سینماگر جوان و کهنه کار از سراسر جهان است.

کری فوکوناگا کارگردان فیلم جین ایر که پیش از این با فیلم "بی نام" Sin nombre در جشنواره ساندنس درخشیده بود، اینک از زاغه‌های مکزیک به بریتانیای قرن نوزدهم عصر ویکتوریا پریده تا داستان پر پیچ و خم رابطه تحقیر آمیز خدمتکار جوانی به نام جین ایر با اشراف زاده ای به نام روچستر را به تصویر بکشد. رابطه ای که به تدریج شکلی انسانی پیدا کرده و به عشقی پرشور اما ناکام تبدیل می شود.

فیلم جین ایر، اقتباس دیگری از درام رمانتیک قرن نوزدهمی مشهور شارلوت برونته است که پیش از این بارها دستمایه فیلمسازان مختلف از زمان سینمای صامت تا امروز بوده است.

یکی از بهترین نسخه‌های سینمایی جین ایر، اقتباس رابرت استیونسن با بازی اورسون ولز در نقش روچستر و جون فونتین در نقش جین ایر بوده است که در سال ۱۹۴۴ ساخته شد.

در نسخه جدید جین ایر، میا واسیکووسکا نقش جین ایر و مایکل فاسبیندر نقش آقای روچستر را به عهده دارند.

بخش سینمای چک جشنواره کارلووی واری، مانند بخش مسابقه سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر است و بهترین آثار سینمایی یک سال گذشته جمهوری چک در یک فضای رقابتی در آن به نمایش در می آید.

گوی کریستال (بلورین)، جایزه اصلی این جشنواره است که به فیلم ها و سینماگران برگزیده اهدا می شود.

تقدیر از جودی دنچ

در شب افتتاح جشنواره، پیش از نمایش فیلم جین ایر، جودی دنچ بازیگر برجسته سینما و تئاتر بریتانیا، گوی بلورین ویژه جشنواره کارلووی واری را از دست یری بارتوشکا مدیر این جشنواره به خاطر دستاوردهای سینمایی و تئاتری اش دریافت کرد.

این جایزه قبلا به بازیگران و سینماگران برجسته ای چون ایزابل هوپر بازیگر فرانسوی، سیبیل شفرد بازیگر آمریکایی، جان مالکوویچ، جود لا و یرژی منزل، کارگردان چک، اهدا شده بود.

جودی دنچ در سال ۱۹۹۹ برای فیلم شکسپیر عاشق،‌ برنده اسکار بهترین بازیگر زن مکمل شد و برای فیلم‌های یادداشت‌هایی بر یک رسوایی،عالیجناب براون، شکلات، آیریس (در نقش آیریس مرداک نویسنده و فیلسوف انگلیسی)، و خانم هندرسن تقدیم می‌کند، نامزد دریافت جایزه اسکار بوده است.

این بازیگر ۷۶ ساله بریتانیایی تاکنون هشت بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بوده و دو بار نیز برنده این جایزه شده است. خانم دنچ همچنین دو جایزه بفتا را هم در کارنامه خود دارد و در سال ۲۰۰۸، جایزه یک عمر دستاورد آکادمی فیلم اروپا را نیز دریافت کرد.

فیلم های بخش مسابقه

امسال در مجموع ۱۷۹ فیلم بلند از سراسر جهان در جشنواره کارلووی واری به نمایش در می آید که از میان آنها ۵۴ فیلم، نخستین ساخته کارگردان های آنها به شمار می رود.

در بخش مسابقه رسمی، ۱۲ فیلم برای دریافت جایزه گوی بلورین جشنواره رقابت می‌کنند.

همانند دوره‌های قبل، فیلم‌های ساخته فیلمسازان اروپای شرقی، حضوری غالب در بخش مسابقه رسمی و بخش های دیگر این جشنواره دارند. فیلم های همدست‌ (اولین تجربه کارگردانی مارتین دانوان بازیگر فیلم‌های هال هارتلی)، بدوین (Bedouin)، ساخته ایگور وولوشین از روسیه، فیلم لهستانی میراث (Heritage) ساخته آندره بارانسکی، کولی‌ به کارگردانی مارتین سالیک (محصول مشترک چک و اسلواکی)، جواهر ساخته آندره مولایولی از ایتالیا، اتاق ۳۰۴ ساخته سینماگر دانمارکی بریجیت استرموس، رمئو یازده ساخته ایوان گربوویچ از کانادا، نترس(Don’t Be Afraid) ساخته مونتسو آرماندریز محصول اسپانیا، از جمله فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره اند.

فیلم میراث ساخته آندره بارانسکی، داستان جوان روستایی فقیری است که بعد از مرگ پدر الکلی‌اش، سعی می‌کند از وضعیت ناگوار زندگی‌اش بگریزد اما به خاطر صدمه جسمی که می‌بیند، تلاش او برای قهرمان شدن در ورزش به جایی نمی‌رسد. آندره بارانسکی سال گذشته نیز با فیلم "زمان اندک" در جشنواره کارلو وی واری شرکت کرده و جایزه بهترین بازیگر مرد را به دست آورده بود.

فیلم بدوین (به معنی عرب بادیه نشین است) ساخته ایگور وولوشین سینماگر روس، درباره مادر جوانی است که به خاطر درمان بیماری سرطان دخترش مجبور به مهاجرت و خودفروشی می شود. مادری که برای نجات فرزندش، دست به هر کاری می زند و به خاطر نیازش مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد. این نخستین فیلم سازنده آن است که آن را فیلمی درباره دنیای واقعی امروز و مهر ومحبت معرفی کرده است.

علاوه بر فیلم های بخش مسابقه، ۱۲ فیلم هم در بخش رقابتی "شرق غرب" شرکت دارند. فیلم های این بخش همگی از تولیدات سینماگران کشورهای بلوک شرق سابق از جمله بوسنی، لهستان، کروواسی، قزاقستان، جمهوری چک، گرجستان، بلغارستان، آذربایجان و اسلواکی است.

فیلم "نسل پ" (P Generation) ساخته جنجالی ویکتور گینزبورگ از روسیه، که اقتباسی آزاد از رمان پست مدرن ویکتور پلوین درمورد روسیه بعد از فروپاشی کمونیسم است، از فیلم‌های قابل توجه این بخش است. فیلمی که برخی منتقدان سینمایی آن را "ضربه ای محکم به مغز" معرفی کرده‌اند و به خاطر درونمایه انتقادی آن، نمایش اش در سینماهای روسیه جنجال برانگیز شد.

ایشتوان ژابو در راس هیئت داوران جشنواره

امسال ایشتوان ژابو، سینماگر نامدار مجار، ریاست هیئت داوران جشنواره کارلووی ‌واری را به عهده دارد.

ایشتوان ژابو (کارگردان فیلم های کلنل ردل و هانوسن) از پیشگامان سینمای نوین مجارستان است که به رغم وجود اختناق و سانسور شدید حزب کمونیست در این کشور، توانست با استفاده از زبان سینمایی شاعرانه و رویکردی انتقادی، فضای استبدادی و غیرانسانی حاکم بر کشورش را ترسیم کند.

ژابو تا کنون بارها با فیلم‌های خود در جشنواره کارلووی‌واری شرکت داشته است که آخرین آن با فیلم "جانبداری" در سال ۲۰۰۲ بوده است.

ایشتوان ژابو تا کنون چندین بار نامزد دریافت جایزه اسکار بوده است و در سال ۱۹۸۱ جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی سال را برای فیلم "مفیستو" با بازی کلاوس ماریا براندوئر به دست آورد.

خرس نقره ای برلین سال ۱۹۸۰ برای فیلم اعتماد و جایزه ویژه هیئت داوران کن سال ۱۹۸۵ برای فیلم کلنل ردل، از جمله مهم ترین موفقیت های ایشتوان ژابو در عرصه جهانی بود.

ولادیمیر بالکو کارگردان اسلواک، میشل سیمون منتقد سرشناس فرانسوی، میشل دموپولوس منتقد فیلم یونانی، سیبل ککیلی بازیگر آلمانی و پاول اشتراند تهیه‌کننده چک، اعضای دیگر هیئت داوران جشنواره اند که در کنار ایشتوان ژابو، فیلم های بخش مسابقه را داوری می کنند.

جدایی نادر از سیمین

فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی، تنها فیلم ایرانی حاضر در جشنواره امسال کارلو وی واری است.

فیلم اصغر فرهادی تا کنون در جشنواره های متعددی به نمایش درآمد و موفق شد جوایز مهمی از جمله خرس طلایی برلین را به خود اختصاص دهد. فرهادی همچنین توانست در جشنواره سیدنی در استرالیا، رقبای بزرگی از جمله ترنس مالیک سازنده فیلم درخت زندگی (برنده نخل طلای کن امسال) را شکست دهد و جایزه نقدی شصت هزار دلاری این جشنواره را از آن خود کند.

فرهادی همچنین جایزه بهترین کارگردانی را در جشنواره فیلم فجر سال گذشته دریافت کرد.

جدایی نادر از سیمین درامی خانوادگی درباره یک زوج جوان طبقه متوسط است که به خاطر تصمیم زن برای مهاجرت از ایران، کارشان به جدایی می‌کشد.

سال گذشته فیلم های چیزهایی هست که نمی دانی ساخته فردین صاحب زمانی، تینار (فیلم مستندی از مهدی منیری) و اوریون ساخته علی عصمتی زمانی از فیلم های ایرانی حاضر در جشنواره کارلووی واری بود که جوایزی را نیز کسب کردند.

تقدیر از جان تورتورو

جشنواره کارلووی واری همچنین امسال با اهدای جایزه مدیر جشنواره به جان تورتورو، بازیگر، فیلمنامه‌نویس و کارگردان آمریکایی تقدیر خواهد کرد. این بازیگر ۵۴ ساله خلاق در فیلم‌های آه برادر کجایی، بارتون فینک، تقاطع میلر، بی باک و لبووسکی بزرگ، ساخته برادران کوئن بازی کرد است.

از سوی دیگر به همین مناسبت، فیلم جایی امشب،‌ به کارگردانی مایکل دی جیاکومو که جان تورتورو در آن بازی می‌کند، برای نخستین بار در دنیا در بخش خارج از مسابقه این جشنواره روی پرده می‌رود.

جان تورتورو در سال ۱۹۹۱ برای بازی در فیلم "بارتون فینک"‌ ساخته برادران کوئن، جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را دریافت کرد و سال بعد یعنی در ۱۹۹۲، برای کارگردانی فیلم "مک"‌، برنده جایزه دوربین طلایی این جشنواره شد.

چهل و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری روز نهم جولای (۱۸تیر) با نمایش فیلم کمدی رومانتیک "نیمه‌شب در پاریس" ساخته وودی آلن به پایان می‌رسد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter