BBC Persian

صفحه نخست > اقتصاد

اختلاف وزارت نفت و خودروسازان بر سر بنزین حاوی متانول

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  19:10 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391
پمپ بنزین در ایران

انجمن خودروسازان در نامه‌ای به معاون سازمان محیط زیست هشدار داده است که استفاده از مخلوط متانول ۳۵ درصدی در بنزین برای جان و سلامت انسان‌ها خطرناک است.

وزارت نفت ایران پیشتر از قصد خود برای استفاده از سوخت متانول ۳۵ درصدی در بنزین خبر داده بود.

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در نامه‌ای به سازمان محیط زیست با انتقاد از وزارت نفت، استفاده از سوخت متانول را خطرناک توصیف کرده و گفته ممکن است حتی "بخار متانول باعث کوری چشم شود".

به گفته دبیر انجمن خودروسازان ایران، بخارهای متصاعد شده از متانول "به شدت سمی است" و به "ریه صدمه می‌زند". علاوه بر این، آن‌طور که آقای نعمت بخش در نامه‌اش گفته، متانول در ترکیب بنزین می‌تواند "سیستم سوخت‌رسانی، باک، لوله‌های فلزی، واشر‌ها و قطعات پلاستیکی خودرو را دچار خوردگی شدید کند که نتیجه‌اش نشت بنزین و تشدید آتش سوزی است".

آقای نعمت‌بخش در نامه به معاون محیط زیست نوشته است "در حالی که در بیشتر کشورهای جهان برای ارتقای کیفیت سوخت، از ۵ تا ۱۵ درصد اتانول استفاده می‌کنند، متأسفانه به دنبال استفاده از متانول آن هم با ترکیب ۳۵ درصدی هستیم".

اتانول یا متانول؟

متانول یکی از مشتقات الکل است که معمولا در ترکیبات سوختی با گازوئیل ترکیب و به صورت محدود در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می‌شود.

برای حدود یک دهه در ایالت کالیفرنیای آمریکا از سوخت متانول استفاده می‌شد اما علی فرنود کارشناس محیط زیست در سوخت‌های دیزلی، به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید "در حال حاضر در آمریکا بیشتر از سوخت حاوی اتانول تا ترکیب ۱۵ درصد استفاده می‌کنند".

سوخت اتانول از انرژی‌های تجدیدپذیر است که از منابع گیاهی مانند ذرت و نیشکر به دست می‌آید و در ایالات متحده و برزیل استفاده می‌شود. به گفته آقای فرنود به دلیل گران تمام شدن سوخت اتانول در آمریکا، دولت برای استفاده از این ترکیب یارانه می‌دهد. کارشناس محیط زیست در زمینه سوخت‌های دیزلی می‌گوید هدف استفاده از ترکیب متانول این است که سوخت در خودرو بهتر بسوزد؛ اما درصد و نوع ترکیب متانول نیاز به تحقیق دقیق دارد.

چین در بین کشورهای جهان بیشترین میزان تولید سوخت حاوی متانول را دارد. در اروپا هم در بعضی از کشور‌ها از متانول استفاده می‌شود؛ اما طبق استاندارد اروپا میزان متانول ترکیبی ۳ درصد است.

'دردسرساز برای خودروسازان'

پیش از آن‌که در ایران درباره سوخت‌های متانول ابراز نگرانی شود، عسگر جلالیان، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران، بنزین تولید شده در پالایشگاه‌ها را سرطان‌زا خوانده و خواهان توقف تولید آن شده بود.

به جز سلامت، به نظر می‌آید دلیل دیگر نگرانی خودروسازان از احتمال جایگزین شدن سوخت متانول، تغییراتی باشد که لازم است در خودرو‌ها اجرا شود.

احمد نعمت‌بخش به معاون سازمان محیط زیست گفته است که بنزین مخلوط با متانول مصرف سوخت را بالا می‌برد و بر این اساس باک خودرو‌ها باید عوض شود. همچنین بخشی از "سیستم کنترلی موتور و کاتالیست حدود ۱۰ میلیون خودروی در حال تردد ایران باید طبق ترکیب جدید جایگزین شود".

دبیر انجمن خودروسازان از سازمان محیط زیست خواسته که مانع اجرای طرح تولید بنزین مخلوط با متانول شود.

تاکید بر کاهش واردات بنزین

وزارت نفت ایران چند روز پیش از تولید بنزین با ترکیب متانول ۳۵ درصد خبر داد. رستم قاسمی، وزیر نفت ایران هم از طرح‌های وزارت نفت برای تولید "بنزین سالم" گفته بود و این‌ که "بنزین حاوی ۳۵ درصد متانول در پژوهشگاه صنعت نفت مسیر آزمایشی را طی می‌کند".

ایران در تیرماه ۱۳۸۹ اعلام کرد برای مقابله با تحریم‌ها تا دو سال در تولید بنزین به خودکفایی می‌رسد. مصرف روزانه بنزین در آن زمان روزانه ۶۷ میلیون لیتر بود که یک سوم آن از کشورهای دیگر مانند امارات، هند و ترکیه وارد می‌شد. در حال حاضر طبق تازه‌ترین آمار شرکت پخش فرآورده‌های نفتی که در سایت این سازمان منتشر شده، آبان ماه امسال به طور متوسط روزانه ۶۳ میلیون لیتر بنزین مصرف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد افزایش داشته است.

با وجود تاکید مقام‌های ایران بر خودکفایی بنزین، علیرضا ضیغمی، معاون وزیر نفت ایران تابستان امسال از واردات روزانه ۲ میلیون لیتر بنزین خبر داد. وارداتی که در بحبوحه تحریم‌های شدید علیه ایران و محدودیت‌های وارداتی، نیاز ایران را به حرکت پرشتاب به سمت تولید بنزین بیشتر می‌کند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter