BBC Persian

صفحه نخست > ايران

رهبر ایران: ایجاد پایگاه آمریکا در افغانستان موضوع خطرناکی است

به روز شده:  13:06 گرينويچ - شنبه 25 ژوئن 2011 - 04 تیر 1390
خامنه ای و کرزی

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در دیدار با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نسبت به طرح ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان واکنش نشان داده و گفته که "این موضوع خطرناکی است."

آقای خامنه ای گفته "تا زمانی که نظامیان آمریکایی در افغانستان حضور داشته باشند، امنیت واقعی برقرار نخواهد شد."

به گزارش خبرگزاری های ایران آقای کرزی که برای شرکت در کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم به تهران رفته بود، در دیدار با آقای خامنه ای گفت که "امیدوارم تا سه سال دیگر همه نظامیان کشورهای دیگر از افغانستان خارج شوند و اداره و حاکمیت کشور به دست مردم و جوانان افغانستان سپرده شود."

طرح خروج نیروهای خارجی از افغانستان به تازگی شروع شده است. بر اساس تصمیم آمریکا ۱۰ هزار نیروی نظامی ایالات متحده تا پایان سال جاری میلادی و ۲۳ هزار نیروی دیگر تا آخر سپتامبر سال ۲۰۱۲ افغانستان را ترک خواهند کرد.

مطابق این برنامه، نیروهای باقی مانده با آماده شدن نیروهای افغان برای به دست گرفتن امنیت این کشور تا پایان سال ۲۰۱۴ این کشور را ترک خواهند کرد.

آقای خامنه ای گفت که "مردم افغانستان از حضور نظامیان آمریکا در کشورشان رنج می برند زیرا این حضور یک نقمت برای آنان و همچنین تمام منطقه است."

این برای اولین بار است که رهبر ایران در باره طرح ایجاد پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان اظهار نظر می کند.

پیش از این احمد وحیدی وزیر دفاع ایران بعد از سفر به افغانستان از طرح ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان انتقاد کرده بود.

آقای وحیدی گفته بود که "آمریکایی ها اگر عاقل باشند نباید با تلاش برای استقرار پایگاه های دائمی در افغانستان خود را با یک دردسر بلندمدت مواجه کنند."

قرار است پیش نویس سند استراتژیک میان آمریکا و افغانستان به زودی تهیه شده و مقام های دو کشور آمریکا و افغانستان روی جزئیات آن با هم به توافق برسند.

ساخت چند پایگاه آمریکایی در افغانستان، از نکات مهم این سند است. قرار است بر سر مدت زمان حضور احتمالی آمریکا در این کشور مذاکره شود.

پیش از این، مقام های دولت افغانستان گفته بودند که آمریکا خواستار ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان است تا بتواند با نیروهای امنیتی این کشور در مبارزه با تهدیدهای داخلی و خارجی همکاری کند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter