BBC Persian

صفحه نخست > ايران

'کنیا دو ایرانی دستگیر شده را متهم به برنامه ریزی حمله به منافع آمریکا و اسرائیل کرد'

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  19:54 گرينويچ - دوشنبه 02 ژوئيه 2012 - 12 تیر 1391

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقام های رسمی در کنیا می گوید دو ایرانی که چندی پیش در ارتباط با حمل مواد منفجره در این کشور دستگیر شده اند، متهم به "برنامه ریزی حمله به منافع آمریکا و اسرائیل" شده اند و یک مقام رسمی هم این دو را از اعضای سپاه قدس ایران، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خوانده است.

به اساس گزارش ها، مقام های کنیایی این دو ایرانی را متهم کرده اند که قصد داشته حمله به منافع اسرائیل، آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی را در خاک کنیا داشته اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقام های رسمی کنیا می گوید به نظر می رسد که طرح این حمله یا حملات از یک الگوی مشترک توسط ماموران ایرانی پیروی می کند که "عمدتا علیه منافع اسرائیل" در نقاط مختلف جهان بوده است.

در ماه های اخیر حملاتی در چند کشور جهان از جمله جمهوری آذربایجان، هند و تایلند صورت گرفت یا خنثی شد که مظنونان ایرانی و مرتبط با ایران در ارتباط با آنها بازداشت شدند یا تحت تعقیب قرار گرفتند. هدف اکثر این حملات شهروندان یا منافع اسرائیل اعلام شده است.

بر اساس کیفرخواست صادر شده توسط دادستانی در کنیا، احمد ابوالفتحی و منصور موسوی حدود دو هفته پیش در شهر بندری مومباسا با ۱۵ کیلوگرم مواد منفجره بازداشت شدند.

دادستانی در کنیا به فاصله اندکی پس از بازداشت این دو اعلام کرد که متهمان قصد داشته اند حمله‌ای سازمان دهند که می توانست آسیب های جانی شدیدی به بار آورد.

این دو مرد اتهامات علیه خود را رد می کنند و وزارت امور خارجه ایران هم می گوید موضوع را در دست بررسی دارد.

در پی تصمیم دولت کنیا برای ارسال نیرو به کشور سومالی برای مبارزه با نیروهای شورشی الشباب از ماه اکتبر، این کشور در ماه های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است.

بسیاری از مراکز تفریحی در بنادر کنیا متعلق به اسرائیلی‌ها است. نیروهای شبه نظامی در سال ۲۰۰۲ هتلی نزدیک مومباسا را که صاحب آن اسرائیلی بود، مورد حمله قرار دادند و ۱۳ نفر را کشتند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter