BBC Persian

صفحه نخست > ايران

فائزه هاشمی برای 'تنبیه' به زندان انفرادی فرستاده شد

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  18:55 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران خبر انتقال فائزه هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی به زندان انفرادی را تایید کرده و گفته که این اقدام برای تنبیه خانم هاشمی به دلیل تخلف از قوانین زندان است.

آقای محسنی اژه‌ای، روز دوشنبه یازدهم دی (۳۱ دسامبر) در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در تهران گفته است "بر اساس آن چیزی که من شنیده‌ام، ایشان اقداماتی داشتند که به لحاظ مسائل تنبیهی طبق اختیارات سازمان زندان‌ها، از سه روز پیش به انفرادی فرستاده شده است."

در انتخابات مجلس پنجم در ایران خانم هاشمی نفر دوم تهران شد و برای چهار سال نماینده مجلس بود. او همچنین مدیر روزنامه توقیف شده زن است که یکی از رسانه‌های پیشرو در زمینه احیای حقوق زنان ایرانی بود.

فائزه هاشمی پس از مصاحبه با سایت اینترنتی روزآنلاین به "تبلیغ علیه نظام" متهم شد و دادگاهی در تهران او را به ۶ ماه زندان و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی محکوم کرد.

همزمان با اعلام بازگشت برادر خانم هاشمی از بریتانیا به ایران، ماموران دولتی با مراجعه به منزل خانم هاشمی در ساعت یازده شب به وقت تهران او را برای اجرای حکم با خود به زندان بردند.

به این ترتیب خانم هاشمی از دوم مهر (۲۳ سپتامبر) دوره شش ماه محکومیت زندان خود را سپری می‌کند. او اعلام کرده از حق خود برای استفاده از مرخصی هم استفاده نخواهد کرد.

او در مصاحبه‌ای که به واسطه آن به زندان محکوم شده به شدت از نقض آزادی‌ها و حقوق بشر در ایران، مدیریت اقتصادی این کشور و وضعیت روابط آن با سایر کشورها انتقاد کرده بود.

او همچنین حمله و فحاشی گروهی لباس شخصی علیه خود و اطرافیانش در شهر ری را "سازماندهی شده" توصیف کرد و گفت که محکومیت این حمله توسط مقامات ارشد حکومتی "ظاهری" و غیر صادقانه بوده است.

خانم هاشمی در این مصاحبه گفته بود: "اداره مملکت الآن با همین رجاله‌ها و اراذل و اوباش است."

این اظهارات به شکایت مدعی العموم از خانم هاشمی و محکومیت او توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران انجامید.

خانم هاشمی در جریان حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ ایران از معترضان انتخاباتی حمایت می‌کرد و چند بار در جریان اعتراضات بازداشت شد.

برادر او، مهدی هاشمی هم توسط مقامات ایران به زمینه سازی برای اعتراضات ضد حکومتی در آن سال متهم شده و یک روز پس از بازگشت به ایران بازداشت شد. او به تازگی با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته که پس از صدور کیفرخواست، دادگاه رسیدگی به شکایت از مهدی هاشمی برگزار خواهد شد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter