BBC Persian

صفحه نخست > ايران

تلاش ایرانی‌های آمریکا برای کاستن از فشار کمبود دارو

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  20:47 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

دنیئل ناسا

بی بی سی، واشنگتن


همزمان با اعمال تحریم های شدید کشورهای غربی علیه ایران و متهم شدن دولت این کشور به سوء مدیریت اقتصادی، ایرانی ها از کمبود فزاینده دارو رنج می برند.

به همین علت، گروه رو به رشدی از ایرانی های ساکن آمریکا به ارسال دارو به خویشان و دوستان خود در داخل این کشور روی آورده اند.

سارا نام مستعار یک مهاجر ایرانی ساکن ایالت جورجیاست که برای کمک به ادامه تپش قلب برادر بیمارش در ایران، دست به اقدامی زد که در حد رمان های جاسوسی جان لاکاره پیچیده بود.

سارا از ما خواسته است برای حفاظت از اعضای خانواده اش در برابر حکومت ایران، از نام حقیقی او استفاده نکنیم.

ابراهیم، برادر سارا است و برای کمک به فعال ماندن باتری قلبش از داوری کوالاکوئین استفاده می کند.

به گفته سارا این دارو به علت وخیم شدن وضع اقتصادی در ایران موجود نیست.

سارا گفت: "این دارو را نمی توانند در ایران پیدا کنند ... برادرم ترسیده است."

سارا و دیگر خویشاوندانش در آمریکا توانسته اند پزشکی را پیدا کنند که بدون معاینه بیمار برای او نسخه بنویسد، اقدامی که برخلاف قوانین ایالتی است.

سپس یکی از دوستان خانوادگی قرص ها را به ترکیه برد و به دوست دیگری تحویل داد تا آنها را در ایران به ابراهیم برساند.

سارا گفت: "این تنها راهی بود که می توانستم این دارو را قبل از مرگ برادرم به او برسانم."

او ادامه داد: "می خواهم فریاد بزنم. چرا با مردم این گونه رفتار می کنند؟ حداقل بگذارید مردم به داروهایشان دسترسی داشته باشند. کسی گوشی همراه اپل و دیگر اجناس را نخوسته است."

وضع وخیم ایران که به گفته تحلیلگران ناشی از تحریم های فزاینده کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی و اشتباه های صورت گرفته در سیاستگذاری اقتصادی در این کشور است، باعث کمبود داروهای حیاتی شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است دارو و دیگر اقلام انسان دوستانه از تحریم ها مستثنی شده اند.

اما به گفته تحلیلگران، تحریم ها دسترسی ایران به نظام مالی جهانی را قطع کرده اند و به همین علت شرکت های ایرانی در پرداخت های مربوط به واردات دارو و مواد اولیه دچار مشکل شده اند.

آقای سهیمی، استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید: "هیچ مجرای مناسبی برای پرداخت وجود ندارد، مگر این که یک نفر را با چمدانی پر از پول به سراغ شرکت داروسازی فایزر بفرستند."

علاوه بر این، تحریم صنعت نفت ایران باعث کاهش شدید ذخایر ارزی این کشور شده است. یکی از نمایندگان شاخص مجلس ایران این هفته اعلام کرد که درآمدهای نفتی این کشور در نه ماه گذشته ۴۵ درصد کاهش داشته است.

گفته می شود ارزش ریال در برابر دلار نیز از آغاز سال ۲۰۱۲ حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

تحلیلگران آمریکایی و ایرانی و همین طور بعضی از چهره های سیاسی در ایران گفته اند که دولت منابع مالی مورد نیاز را برای مخارج دیگری مصرف کرده است.

به گفته آقای سهیمی، تحریم ها وضع بد کشور را که ناشی از فساد و سوء مدیریت بود، تشدید کرده است.

ماه گذشته، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مرضیه وحید دستجردی، تنها وزیر زن در تاریخ جمهوری اسلامی را از وزارت بهداشت برکنار کرد.

این اتفاق یک ماه پس از آن رخ داد که خانم دستجردی به طور علنی از مصرف دخایر ارزی برای ورود کالاهای لوکس به جای دارو شکایت کرد.

خانم دستجردی چند هفته پیش از برکناری از سمتش در تلویزیون دولتی ایران گفته بود که از ارز دولتی برای واردات خودرو استفاده شده ولی نمی داند چه بر سر ارز تخصیص یافته به واردات دارو آمده است.

از سوی دیگر، بنا بر اعلام وزارت دارایی آمریکا که اجرای تحریم های ایران را بر عهده دارد، حجم صادرات دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در سال های اخیر تغییری نداشته است.

جان سالیوان، سخنگوی وزارت دارایی آمریکا گفت: "اگر در ایران بعضی داروها کمیاب هستند، به خاطر تصمیم های حکومت ایران است، نه دولت آمریکا."

فاطمه هاشمی، رئیس بنیاد امور بیماری های خاص در ایران در نامه ای خطاب به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که کمبود دارو می تواند به حدود شش میلیون نفر در این کشور صدمه بزند.

یک مورد که در رسانه ها هم انعکاس زیادی داشت، مربوط به پسری ۱۵ ساله از عشایر استان خوزستان است که تابستان گذشته به خاطر عدم دسترسی به داروی بیماری هموفیلی جان خود را از دست داد.

داروخانه داران آماتور

کمبود دارو باعث شده که بیماران ایرانی برای تامین داروهای شیمی درمانی، قلب، دیابت، هموفیلی و دیگر داروهای کمیاب از ایرانی های خارج از کشور کمک بخواهند.

بر اساس آخرین سرشماری در آمریکا، حدود نیم میلیون ایرانی تبار در این کشور ساکن هستند.

بیشتر این افراد پس از بحران های سیاسی دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به آمریکا آمده اند و با خویشان و دوستان خود در این کشور ارتباط دارند.

بر اساس نظرسنجی صورت گرفته به وسیله اتحادیه روابط عمومی ایرانی های آمریکایی، پایا، حدود ۸۴ درصد از ایرانی تباران در ایالات متحده دارای خویشاوندانی در داخل این کشور هستند.

بر اساس نظرسنجی این گروه، از هر ده ایرانی، شش نفر چندین بار در طول ماه با خویشان و دوستانشان در داخل ایران تماس می گیرند.

مانند بسیاری از گروه های مهاجر در آمریکا و بریتانیا، ایرانی ها نیز سال هاست به سوغاتی بردن دارو برای عزیزانشان در این کشور عادت کرده اند.

اما این بار کمبود دارو باعث شده بسیاری از ایرانی های آمریکا نقش داروخانه ها را ایفا کنند.

مجید که در شهر واشنگتن به تدریس زبان فارسی مشغول است، پاییز امسال به فروشگاه عمده فروشی کاستکو رفته بود تا برای تامین نیاز پدر و مادرش چند کیسه پر از داروهای تقویتی و ویتامین خریداری کند.

او سپس از یک دوست پزشکش خواست تا مادرش را که به آمریکا سفر کرده بود معاینه کند و برایش وارفارین که رقیق کننده خون است و داروی دیابت تجویز کند تا بتواند این داروها را از داروخانه تهیه کند.

به گفته مجید، مادرش در ماه نوامبر با چمدانی پر از دارو به ایران بازگشت.

او گفت: "آنها ده کیف داشتند... یکی از آنها پر از دارو بود. منظورم بیشتر از ۲۰ کیلوگرم است."

اما سپیده که دانشجوی تحصیلات تکمیلی در ایالت ویرجینیاست تجربه دیگری داشته است. برای او زندگی در سرزمین فراوانی نعمت به معنی تضمین امکان کمک به بستگانش در ایران نبوده است.

زمانی که او در فصل تابستان به ایران سفر کرده بود، ذخیره داروی گلی کلازید مادرش که برای بیماری دیابت استفاده می کند، رو به پایان بود.

او برای تامین این دارو به بسیاری از داروخانه های شهر تهران مراجعه کرد ولی این دارو در هیچ جا موجود نبود.

به سپیده گفته شد که کارخانه تولیدکننده این دارو نتوانسته مواد اولیه مورد نیاز را از اروپا وارد کند.

در نهایت یک فروشنده بازار سیاه به سپیده پیشنهاد کرد تا مقدار کمی از این دارو را به چهار برابر قیمت به او بفروشد.

حال که سپیده به آمریکا برگشته، نتوانسته پزشکی را پیدا کند که حاضر شود بدون معاینه کردن مادرش که در ایران است، برای او نسخه بنویسد.

به گفته سپیده حال مادرش فعلا خوب است و مشغول مصرف قرص های باقی مانده است.

سپیده گفت: "نمی دانم پس از اتمام قرص ها چه خواهیم کرد."

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter