BBC Persian

صفحه نخست > ايران

مقام آمریکایی: گزارش ها درباره کمبود دارو در ایران بزرگنمایی است

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  05:29 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391

محمد منظرپور

بی‌بی‌سی، واشنگتن


گسترش تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران تبعات زیادی را برای اقتصاد این کشور به همراه داشته است. کمبود داروهای خاص از جمله این مشکلات است. ایالات متحده اعلام کرده است که دارو، تجهیزات پزشکی و مواد خوراکی از تحریم ها مستثنی هستند ولی به گفته کارشناسان محدودیت های ایجاد شده برای نظام مالی ایران، امکان صادرات این گونه کالا را به این کشور به شدت کاهش داده است.

در گفت و گو با دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی از او درباره تبعات تحریم ها بر بازار دارو در ایران پرسیدم. وزارت دارایی آمریکا مسوول اجرای تحریم های ایالات متحده علیه ایران است.

متن این مصاحبه را می خوانید:

سوال: علی رغم تاکید وزارت دارایی آمریکا و سایر مقامهای شما، ما مکتوباتی از برخی بانکهای بین المللی دریافت کرده ایم به این معنی که، هر چند آنها از عدم ممنوعیت این نقل و انتقالها آگاهند، با این حال، به خاطر پیچیدگی فزاینده ارتباط مالی با ایران آنها راغب به مشارکت در هیچ نوع معامله ارزی با ایران نیستند. و این نه تنها برای بخش دولتی ایران مشکل ساز شده، بلکه بخش خصوصی ایران هم برای گشایش اعتباری برای وارد کردن مواد اولیه تولید دارو و یا محصول نهایی برای مصرف داخلی دچار مشکل اساسی است – آیا شما وجود این مشکل را تائید می کنید؟

دیوید کوهن: من هم این گزارشهایی که شما به آن اشاره می کنید را دیده ام و ما داریم این موضوع را از نزدیک تعقیب می کنیم. فکر می کنم ارزیابی ما این است که خبرهایی که درباره کمبود جدی و گسترده دارو منتشر شده، بزرگنمایی شده است و دولت ایران خصوصا تلاش دارد که تا یک وضعیت – به اعتقاد من – قابل مدیریت را، بزرگ تر از آنچه که واقعا هست جلوه دهد.

سوال: اما صرف نظر از هر تلاشی که دولت ایران بخواهد برای وخیم جلوه دادن وضعیت نشان دهد – واقعیت این است که ما می بینیم شمار فزاینده ای از ایرانیان مقیم خارج، از جمله آمریکایی ها و بریتانیایی های ایرانی تبار، به مجرای تامین داروهای تخصصی مورد نیاز بستگانشان در ایران تبدیل شده اند، داروهایی که برای بیماران سرطانی و سایر بیماری های حیاتی محسوب می شوند. آیا وزارت خزانه داری آمریکا اعتقاد دارد تقاص تصمیهای دولت ایران که ممکن است مطلوب دولت آمریکا نبوده باید از بیماران در ایران گرفته شود؟

دیوید کوهن: بگذارید که بگویم آمارهایی که من دیده ام، واردات مواد غذایی به ایران ظرف سال گذشته 22 درصد افزایش داشته است، من همچنین فکر می کنم که واردات دارو مقداری کاهش یافته است، و شکی نیست که بخشی از این کاهش از بی رغبتی بنیادهای مالی خارج از ایران برای انجام دادن هر نوع مبادله ای با بنیادهای مالی ایران ناشی شده است. این تبعات اقدامات دولت ایران است. ارزیابی ما این است که هنوز کانالهای قابل اتکایی برای تجارت مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی با ایران وجود دارند. شاید این فضا برای این نوع معاملات نسبت به 5 سال پیش تنگ تر شده باشد، اما این کانالها هنوز باز هستند.

سوال: اما آقای معاون وزیر، شما اذعان کردید که تحریمها بر بخش دارو و درمان ایران اثر گذاشته اند اما می گوئید سازوکارهای فعلی را کافی می دانید. مسلما ً برای بیمار ایرانی این سازوکارها کافی به نظر نمی رسند، مردمی که برای فرزندانشان یا والدینشان دنبال دارو هستند، آنها آنقدر نسبت به موثر بودن تضمین های شما اطمینان ندارند، آیا فکر نمی کنید راه دیگری باشد برای اینکه ایالات متحده به آنهایی که بیشترین نیاز را به داروهای تخصصی دارند کمک کند؟

دیوید کوهن: من فکر می کنم راه حل این وضعیت، حل و فصل کلیه تحریمها است. من فکر می کنم بینندگان شما باید درک کنند که هدف تحریمها خود تحریمها نیستند. هدف آنها تشویق دولت ایران به برداشتن گامهایی است که بتواند نگرانی های خیلی جدی جامعه جهانی را درباره برنامه هسته ای اش برطرف کند و فکر می کنم تمرکز باید بر این موضوع باشد. علت وجود این تحریمها، تصمیماتی است که دولت ایران اتخاذ کرده و خودداری دولت ایران از پاسخ دادن به نگرانی های جامعه جهانی.

سوال: آقای کوهن، بر فرض هر نقصی هم که دولت ایران داشته باشد، مطمئنا ً مردم ایران یا آن بیمار سرطانی ایرانی نباید به خاطر مشی سیاسی دولت ایران مجازات شود، و حداقل در اظهارات خود شما و سایر مقامهای آمریکایی، این هدف اعلام شده تحریمهای وضع شده علیه ایران هم نبوده است. چه اقدام مشخصی باید انجام شود که از مجازات شدن مردم عادی ایران جلوگیری شود؟ پس آیا شما دارید می گوئید که تا هر زمانی که پرونده هسته ای ایران حل و فصل نشود، مرگ و میر مردم به خاطر کمبود دارو یک واقعیت خواهد بود و اشکالی هم ندارد؟

دیوید کوهن: خیر، من نمی گویم که ما نسبت به نگرانی هایی که درباره تبعات جانبی تحریمها ابراز می شوند بی تفاوت هستیم و همانطور که قبلا گفتم، هدف ما تحمیل هزینه به مردم ایران نیست، این تحریمها برای تمرکز بر دولت ایران طراحی شده اند. من فکر می کنم نکته کلیدی این است که ما این تحریم ها را به نوعی طراحی کرده ایم که از ضربه زدن به مردم ایران، از آن گونه ای که شما به آن اشاره کردید، اجتناب کنیم. ما هر روز با نهادهای مالی خودمان و سایر نهادهای مالی بین المللی در تماس هستیم تا آنها مرزهای تحریمها را درک کنند، آنچه که مجاز است و آنچه که مجاز نیست. ما به گفتگو با عرضه کنندگان غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران و نهادهای مالی که نقل و انتقالات مالی مرتبط با این اقلام مشارکت دارند، ادامه خواهیم داد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter