BBC Persian

صفحه نخست > ايران

اعتراض انجمن حمایت از حیوانات ایران به اعزام میمون فضایی

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  17:46 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391
میمون پیشگام

انجمن حمایت از حیوانات در ایران از فرستادن میمون به فضا انتقاد کرده و آن را عملی "غیر اخلاقی" توصیف کرده است.

رئیس انجمن حمایت از حیوانات در نامه‌ای به سرپرست سازمان فضایی ایران نوشته است پرتاب موشک موضوعی تخصصی است که به سازمان فضایی ایران مربوط است؛ اما این نهاد "می‌تواند کارهای پژوهشی خود را بدون موجودات زنده هم انجام دهد."

جاوید آل‌داود، رئیس انجمن حمایت از حیوانات گفته اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد تجربه‌های قبلی سازمان فضایی ایران "ناموفق" بوده و جان حیوان‌ها به خطر افتاده است.

رئیس انجمن حمایت از حیوانات در نامه‌اش گفته درباره این موضوع پیش‌تر هم به سازمان فضایی ایران اعتراض کرده است.

'میمون ‌خال‌دار دو سال پیش مرد'

ایران تجربه فرستادن موجودات زنده به فضا را موفقیت‎آمیز و دستاوردی ملی اعلام کرده است.

۹ بهمن ماه گزارش شد که ایران یک میمون به نام 'پیشگام' را همراه موشک کاوشگر ۵ به فضا فرستاده است. سه سال پیش هم در بهمن ۱۳۸۸ ایران تعدادی موش، لاک‎پشت و کرم همراه کاوشگر ۳ پرتاب کرد.

بعضی رسانه‌های خارج از ایران تردیدهایی درباره موفقیت این پروژه مطرح کردند. از جمله روزنامه‌های ایندیپندنت، تایمز، دیلی‌میل و دیلی‌تلگراف که نوشتند بر اساس عکس‌های منتشر شده، تصاویر میمون، قبل و بعد از سفر فضایی "تفاوت دارد."

به نوشته این روزنامه‌ها، عکس‌ها نشان می‌دهد میمونی که به فضا رفته یک خال روی صورتش داشته اما میمونی که از فضا برگشته بدون خال بوده و رنگ موهای سرش تفاوت داشته است.

اما محمد ابراهیمی، رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی با رد این موضوع به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است، "برای هر سفر بین ۳ تا ۵ میمون آماده می‌شوند؛ اما در روز اعزام به فضا، میمونی که در شرایط بهتر است به فضا فرستاده شود."

به گفته آقای ابراهیمی، تفاوت تصاویر منتشر شده به این دلیل است که یکی از خبرگزاری‌ها، تصاویر قدیمی میمونی را منتشر کرده که در تمرین‌های آمادگی بوده اما روز سفر به فضا فرستاده نشده است.

جاناتان مک‌دال، از کارشناسان فضایی هاروارد هم تأیید می‌کند که "سفر کاوشگر ۵ ایران در بهمن ماه با موفقیت انجام شده است." اما او توضیح دیگری برای تفاوت عکس میمون‌ها دارد.

آقای مک‌دال که درباره سفرهای فضایی و پرتاب موشک‌ها تحقیق می‌کند، در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته است که "میمون خال‌دار در پرتاب ناموفق موشک ایران در سال ۱۳۸۹ کشته شد و عکس‌های او ارتباطی با پرتاب موفقیت‌آمیز امسال ایران ندارد."دانشمندان فضایی ایران هیچ‌گاه خبری درباره پرتاب ناموفق موشک یا مرگ میمون در آزمایش‌های فضایی منتشر نکرده‌اند.

تأسف حامیان حیوان‌ها

انجمن حامی حیوانات در ایران تنها نهاد دوستدار موجودات زنده نیست که به این موضوع اعتراض کرده است. پتا، انجمن حامی حیوانات در بریتانیا هم به فرستادن میمون ایرانی به فضا اعتراض کرده و گفته بود عکس‌های سازمان فضایی ایران نشان می‌دهد "این میمون چه قدر ترسیده است."

در بیانیه پتا گفته شده بود که "ایران اشتباه‌های بی‌رحمانه و بی‌ثمر سالهای سیاه رقابت فضایی" در جهان را تکرار می‌کند.

دلیل جاوید آل‌داود، رئیس انجمن حمایت از حیوانات ایران هم برای مخالفت با اعزام موجودات زنده این است که نتیجه آزمایش‌های فرستادن حیوانات به فضا و اثر آن بر انسان از سال‌ها پیش در دسترس است و بنابر این "به تجربه مجدد آن با به خطر انداختن جان موجودی دیگر نیازی نیست."

در راه پیشرفت فضایی

پیش از آزمایش ایران، در نیم قرن گذشته بارها جانوران زنده به فضا فرستاده شده‌اند.

اولین بار خردادماه ۱۳۲۷ در ایالت نیومکزیکوی آمریکا، میمونی به نام 'آلبرت اول' به فضا رفت. اما در غیاب هیاهوی رسانه‌ای، آلبرت اول به شهرتی که شایسته آن بود نرسید.

سال بعد در‌‌ همان ماه، آلبرت دوم به فضا فرستاده شد اما این میمون زنده باز نگشت.

هدف از فرستادن میمون به فضا این بود که تاثیر بی‌وزنی و فشار جو در مدت زمانی طولانی بر بدن موجود زنده آزمایش شود.

شوروی سابق هم که قبلا در سفرهای یک‌طرفه فضایی، موش و خرگوش فرستاده بود، تصمیم گرفت از سگ به جای میمون استفاده کند. فضانوردان روسی در سال‌های ۱۳۲۹ و ۱۳۳۰ در مجموع ۹ سگ به فضا فرستادند.

مهرماه ۱۳۴۲ فرانسه هم با فرستادن یک گربه به جمع کشورهایی پیوست که موجود زنده‌ای جز موش و حشرات به فضا فرستاده‌اند.

در طول بیش از نیم قرن آزمایش‌های فضایی میمون، سگ، گربه و موجودات زنده زیادی جانشان را در راه پیشرفت فضایی بشر فدا کرده‌اند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter