BBC Persian

صفحه نخست > ايران

ابراهیم نوروزی و مجید سعیدی در بین بهترین عکاسان ۲۰۱۲

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  19:11 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391

ابراهیم نوروزی برای دومین سال پیاپی در میان برندگان مسابقه عکاسی ورلد پرس فوتو ۲۰۱۳ قرار گرفت و برنده دو جایزه شد. مجید سعیدی هم در میان برندگان امسال بود، به این ترتیب برای اولین بار در ۲۳ سال گذشته دو ایرانی در میان برندگان این جایزه قرار گرفتند که آن را معتبرترین جایزه عکاسی خبری دنیا می دانند.

پیش از این، در سال ۱۹۹۰ محمد فرنود و سیف الله صمدیان در میان برندگان بودند.

ابراهیم نوروزی عکاس ۳۳ ساله ایرانی امسال با مجموعه عکس "قربانیان عشق اجباری" برنده جایزه اول بخش پرتره محیطی شد. او در این مجموعه عکس نوروزی زندگی سمیه مهری ۲۹ ساله و دختر ۳ ساله اش رعنا ساکنان روستای برات آباد بم را به تصویر کشیده که قربانی اسید پاشی شوهر معتادش شده اند.

نوروزی در بخش پرتره صحنه ارایی شده با مجموعه عکسی از زنان سوگوار در مراسم سنتی چهل منبر در خرم آباد با عنوان "عزادار" برنده جایزه دوم شد.

نوروزی که ۹ سال پیش با کار در خبرگزاری فارس به عکاسی حرفه ای روی آورد در ایران، افغانستان و هند عکاسی کرده و عکسهایش در بسیاری از خبرگزاریها و نشریات بین المللی منتشر شده است.

پیش از این هیچ عکاس ایرانی در دو دوره متوالی برنده این جایزه نشده بود. نوروزی به این ترتیب در کنار رضا دقتی قرار گرفت که او هم سه بار بنده این جایزه شده است.

اما دیگر عکاس ایرانی که امسال برنده جایزه شد مجید سعیدی است که در بخش مسائل معاصر با مجموعه عکس "زندگی در جنگ" شرکت کرده بود و برنده جایزه دوم شد.

مجید سعیدی در دو دهه گذشته به عکاسی در خاورمیانه مشغول بوده است. او سابقه کار برای بسیاری از نشریات و خبرگزاریهای داخلی و خارجی را دارد و از میان جوایزی که تاکنون برده می توان به جایزه یونیسف در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد.

سعیدی بعد از ناآرامیهای انتخابات ۱۳۸۸ بازداشت و به سه سال زندان محکوم شد اما بعد با وثیقه آزاد شد. از آن به بعد سعیدی به عنوان عکاس آژانس آمریکایی "گتی ایمجز" در افغانستان کار می کند و معمولا در عکسهایش به بی عدالتی اجتماعی می پردازد.

در مسابقه امسال عکسی از پل هانسن عکاس سوئدی برنده جایزه بهترین عکس سال شد. موضوع این عکس تشییع جنازه دو کودک فلسطینی در غزه است که در حمله هوایی اسراییل کشته شده بودند. در مسابقه امسال صد هزار عکس در ۹ بخش با هم رقابت داشتند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter