BBC Persian

صفحه نخست > ايران

باهنر: احمدی‌نژاد نباید از امکانات دولتی برای تبلیغ مشایی استفاده کند

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  11:50 گرينويچ - شنبه 23 مارس 2013 - 03 فروردین 1392

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس و دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین، از احزاب عمده محافظه‌کار ایران، در گفتگو با خبرگزاری مهر از حمایت احتمالی محمود احمدی‌نژاد از اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی انتقاد کرده است.

آقای باهنر گفته: "این که دولت هم یک کاندیدا داشته باشد، حقش است، اما استفاده از امکانات دولتی در این زمینه هم خلاف شرعی است و هم خلاف قانونی."

او افزوده: "مثلا آقای احمدی‌نژاد در جشن نوروزی اخیر سه بار به مشایی گفت بهاری بهاری بهاری و در سخنرانی ۲۲ بهمن نیز سه بار گفت زنده باد بهار؛ خب اینها حتما خلاف قانون است و تخلف انتخاباتی است."

"اشکال ندارد رئیس جمهور کاندیدا داشته باشد اما نمی‌تواند از امکانات دولتی برای تبلیغ آن استفاده کند. مگراینکه ایشان بگوید کاندیدای من مشایی نیست و آن یک بحث دیگر است. بگوید شما اشتباه می‌کنید مشایی کاندیدا نیست. اما اگر اگر قرار باشد مشایی یکی از کاندیداها باشد و احمدی‌نژاد از اکنون برای او تبلیغ می‌کند این خلاف قانون است."

محافظه‌کاران منتقد رئیس‌جمهور ایران می‌گویند نزدیکان او "جریانی انحرافی" به محوریت اسفندیار رحیم مشایی تشکیل داده‌اند و برای باقی ماندن در قدرت دست به توطئه می‌زنند.

'دم خروس'

آنان همچنین می‌گویند شعار "زنده باد بهار" که آقای احمدی‌نژاد به دفعات از آن استفاده کرده شعار تبلیغاتی آقای مشایی خواهد بود و به همین دلیل به تندی از آن انتقاد می‌کنند.

آقای باهنر به خبرگزاری مهر گفته: " هر چقدر هم احمدی‌نژاد بگوید در انتخابات دخالت نمی‌کنند؛ به قول معروف آدم دُم خروس را می‌بیند و قسم و آیه فایده ندارد و معلوم است بطور آشکار از کسی حمایت می‌‎کنند."

او پیش‌بینی کرده در انتخابات آینده، که ٢٤ خرداد برگزار می‌شود، سه جریان محافظه‌کاران، طرفداران آقای احمدی‌نژاد و اصلاح‌طلبان با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

او همچنین پیش‌بینی کرده که "جبهه پایداری" در انتخابات آینده به دو دسته تقسیم می‌شود و گروهی از آنان با طرفداران دولت و گروهی دیگر با سایر محافظه‌کاران همکاری می‌کنند.

جبهه پایداری ائتلافی از محافظه‌کاران تندرو است که سابقه حمایت جدی از آقای احمدی‌نژاد را دارند و محمدتقی مصباح یزدی، روحانی تندرو حامی معنوی آنان به شمار می‌رود. گفته می‌شد که این جریان قصد دارد از سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در پرونده هسته‌ای، حمایت کند.

آقای باهنر به خبرگزاری مهر گفته است که آقای جلیلی چندین بار گفته قصد نامزد شدن در انتخابات را ندارد.

'خاتمی فکر نکند ٢٠ میلیون رای دارد'

آقای باهنر همچنین در مصاحبه به وبسایت خبرآنلاین گفته که بنا به شنیده‌های او، محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران و از رهبران جریان اصلاح‌طلب، برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری بی‌علاقه است.

آقای باهنر به خبرگزاری مهر گفته: "بالاخره خاتمی رای دارد. اما اگر بعضی از اصلاح‌طلبان و خود خاتمی فکر کنند که هنوز آن سونامی سال ۷۶ و ۸۰ راه می‌افتد، من به جد می‌گویم که چنین اتفاقی نمی‌افتد. رای خاتمی بد نیست، اما اینکه فکر کند ۲۰ میلیون رای می‌آورد، خیر؛ اینطور نیست."

او گفته که هرچند نظرهای مثبتی درباره محمد خاتمی وجود دارد، اما نظر منفی هم درباره او سنگین است.

حضور محمد خاتمی در انتخابات مساله‌ای بحث برانگیز است.

از طرفی اغلب طرفداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، استقبال چندانی از حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات نمی‌کنند. از طرف دیگر برخی هواداران جنبش سبز نیز با توجه به اعتقاد به وقوع تقلب در انتخابات پیشین و بازداشت خانگی نامزدهای انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری منتقد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهور پیش رو هستند.

'ائتلاف نباید یک کاندیدا داشته باشد'

محمدرضا باهنر همچنین به ائتلاف‌های مختلف محافظه‌کاران اشاره کرده و اظهار امیدواری کرده که محافظه‌کاران به ساز و کاری برای رسیدن به "وحدت" دست یابند.

آقای باهنر، که عضو جبهه پیروان خط امام و رهبر است، گفته: "البته ممکن است به یک کاندیدا نرسیم و شاید در این انتخابات شرایط اقتضا کند که دو تا یا سه تا کاندیدا داشته باشیم. لزوما حتما نباید ائتلاف به یک کاندیدا منجر شود."

امروز علی‌اکبر ولایتی، غلامعلی حداد عادل و محمدباقر قالیباف، که یکی از ائتلاف‌های انتخاباتی دیگر محافظه‌کاران را تشکیل داده‌اند و اعلام کرده‌اند از میانشان یک نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی خواهد کرد، در پیامی گفته‌اند: "با هدف کاستن از دامنه اختلاف­‌ها و افتراق­‌ها، مقدمات اتحادی را میان دلسوزان و علاقمندان جمهوری اسلامی" فراهم آورده‌اند.

آنان خود را "ائتلاف پیشرفت" نامیده و درباره فعالیت انتخاباتی جریان‌های "فتنه" و "انحراف"، که به ترتیب به اعتراضات ۸۸ و نزدیکان احمدی‌نژاد اطلاق می‌شود، هشدار داده‌اند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter