BBC Persian

صفحه نخست > ايران

مشایی: مردم بدانند دولت در خصوص سلامت انتخابات کوتاه نمی‌آید

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  18:29 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392
احمدی نژاد و مشایی

اسفندیار رحیم مشایی، مشاور رئیس جمهور ایران گفت: "مردم باید بدانند که دولت خدمتگزار ذره‌ای در برابر هر تلاشی، ولو مذبوحانه، برای ایجاد خدشه به سلامت انتخابات کوتاه نخواهد آمد".

آقای رحیم مشایی امروز یکشنبه ۴ فروردین (۲۴ مارس) در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا تاکید کرد: "رئیس جمهور تاکید جدی بر این امر دارد و حتی بیان کرده است که اگر احساس کنم به طور پنهان و آشکار شائبه‌ای به تامین سلامت انتخابات وجود داشته باشد، با جدیت با آن برخورد خواهم کرد."

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، در ماه بهمن، در سه سخنرانی جداگانه علیه "دخالت" در انتخابات هشدار داد و حتی در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب ایران با ذکر اینکه "شنیده شده است کسانی می‌خواهند انتخابات را مدیریت و مهندسی کنند" گفت: "کسی خود را جای مردم نپندارد و با کوته‌بینی تصور نکند که می‌تواند به جای مردم تصمیم بگیرد."

این سخنان، واکنشی به سخنان علی سعیدی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه پاسداران تلقی شد که گفته بود "وظیفه ذاتی سپاه مهندسی معقول و منطقی انتخابات است"، هرچند افزوده بود که این کار به معنای "دخالت" در انتخابات نیست.

آقای خامنه ای پیشتر، از افرادی که "مکرر می گویند انتخابات باید آزاد برگزار شود" انتقاد کرده و ادامه داده بود که انتقادها از سلامت انتخابات، "به تحقق اهداف دولت های مستکبر کمک می کند".

اسفندیار رحیم مشایی در مصاحبه امروز خود گفته است: "میزان تبعیت دولت دکتر احمدی نژاد از رهبر معظم انقلاب با هیچ یک از دولت های پیشین قابل مقایسه نیست".

'عزل افراد برای دولت آسان است'

آقای رحیم مشایی با تاکید بر اینکه "رئیس جمهور، وزیر کشور و سایر دستگاه‌ها در دولت هر جا به تناسب نیاز، نسبت به تضمین سلامت انتخابات، بسیار کوشا خواهند بود" گفته: "اعتماد سازی در مردم در قبل و در بعد از انتخابات، موجب شکوه این حماسه ملی خواهد شد."

رهبر جمهوری اسلامی در پیام نوروزی خود به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۲، با تاکید بر اهمیت حضور مردم در انتخابات، سال جدید را "سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" نامگذاری کرده است.

اسفندیار رحیم مشایی اعلام کرده که آقای احمدی نژاد در جلسه هیات دولت و همچنین در نشست با استانداران، به اعضای دولت دستور داده به گونه‌ای عمل نکنند که "شائبه جانبداری از نامزدی ایجاد شود".

وی با ذکر اینکه آقای احمدی نژاد نشان داده است که "عزل و نصب افراد در بالاترین سطوح برای این دولت کار آسانی است"، اظهار داشته: "رئیس جمهور حتی یک روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز ممکن است تغییراتی را انجام دهد."

آقای مشایی در جای دیگر، ضمن تشکر از برنامه های رادیو – تلویزیون ایران در مورد "خدمات رسانی دولت های نهم و دهم" ، عملکرد این رسانه در مورد انتخابات را مورد انتقاد قرار داده است.

مشاور رئیس جمهور ایران با متهم کردن رادیو – تلویزیون به اینکه "در آستانه انتخابات از لحاظ جانبداری از نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوری خوب عمل نکرده"، گفته است: "این سابقه، خوبی برای آن نیست."

او بدون توضیح بیشتر افزوده است: "مردم عملکرد رسانه ملی را در انتخابات دوره های گذشته به خوبی به یاد دارند و بر این اساس صدا و سیما باید کاملا مراقبت کند و مشی معتدل تری را در این عرصه دنبال کند."

رادیو – تلویزیون ایران زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و مدیر عامل آن، توسط آیت الله خامنه ای منصوب می شود.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter