BBC Persian

صفحه نخست > ايران

هفتاد و هشت ایرانی در سواحل شمال شرق سومالی بازداشت شدند

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  12:29 گرينويچ - پنج شنبه 25 آوريل 2013 - 05 اردیبهشت 1392
قایق ماهیگیری ایران

چند شهروند ایرانی در سواحل شمال شرق سومالی بازداشت شده اند.

به گزارش رادیو بار-کولان در سومالی، ماموران گارد ساحلی منطقه خودمختار پانتلند، در شمال شرق این کشور، هفتاد و هشت ایرانی را به دلیل "ماهیگیری غیرقانونی" در آبهای ساحلی آن منطقه بازداشت کرده اند.

رادیو مهمترین وسیله ارتباط جمعی در سومالی محسوب می شود و رادیو بار-کولان از جمله ایستگاه‌های رادیویی مستقر در پایتخت آن کشور است.

این ایستگاه رادیویی در وبسایت خود، گزارشی از بازداشت ماهیگیران ایرانی را همراه با تصاویری از بازداشت شدگان و ماموران و مقامات پانتلند منتشر کرده است.

براساس این گزارش، بازداشت شدگان ایرانی سرنشینان پنج قایق ماهیگیری بودند و به گفته مقامات محلی، "در حین عملیات" دستگیر شدند.

قایق های متعلق به بازداشت شدگان توقیف به بندرگاه بوساسو، در شمال شرق سومالی، منتقل شده است.

به گفته فرمانده پلیس دریایی پانتلند، همراه با این افراد، دوازده مرد مسلح سومالیایی هم که حفاظت از آنان را برعهده داشتند بازداشت شده اند.

این مقام نظامی افزوده است که در جریان دستگیری این افراد، تیراندازی روی نداد و به کسی آسیبی نرسید.

براساس گزارش رادیو بار-کولان، فرمانده نیروی دریایی پانتلند گفته است که ماهیگیران ایرانی به "ارعاب" ماهیگیران محلی مبادرت کرده بودند.

وی متعهد شده است که "با ماهیگیران غیرقانونی" در آب های پانتلند به شدت برخورد کند.

در پی بازداشت این افراد، رئیس اتحادیه صنفی ماهیگیران محلی از این اقدام پلیس دریایی قدردانی کرد و گفت که ایرانیان باید به ماهیگیران محلی غرامت بپردازند.

برخورد با ماهیگیران غیربومی در آب های ساحلی پانتلند بدون سابقه نبوده است.

پانتلند منطقه ای در شمال شرق سومالی است که در پانزده سال گذشته، توسط دولت محلی و به صورت منطقه ای خودمختار اداره شده است.

پانتلند در منطقه شاخ آفریقا واقع شده و دارای سواحلی در خلیج عدن و اقیانوس هند است و با جمعیتی حدود چهار میلیون نفر، حدود یک سوم مساحت سومالی و بیش از یک سوم کل جمعیت آن کشور را تشکیل می دهد.

فروپاشی حکومت مرکزی سومالی و بروز جنگ داخلی در سال ١٩٩١، باعث بروز خلاء سیاسی در پانتلند شد و در سال ١٩٩٨، رهبران محلی این سرزمین را یکی از مناطق خودمختار دولت فدرال سومالی اعلام کردند.

هنوز مقامات ایرانی در مورد خبر بازداشت ماهیگیران این کشور اظهار نظری نکرده اند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter