BBC Persian

صفحه نخست > جهان

روسیه ادعای جاسوسی در آمریکا را بی اساس خواند

به روز شده:  16:23 گرينويچ - سه شنبه 29 ژوئن 2010 - 08 تیر 1389
محل سکونت متهمان

روسیه ادعای جاسوس بودن گروهی از شهروندان این کشور در آمریکا را بی اساس و نامناسب خوانده است.

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه (28 ژوئن)، اعلام کرد حلقه ای از "عوامل غیرقانونی روسیه" در ایالات متحده شناسایی و اکثر اعضای آن بازداشت شده اند.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه امروز (29 ژوئن)، گفت که در پی دریافت توضیحی از سوی دولت آمریکاست.

مقام های آمریکا روز گذشته اعلام کردند 10 نفر به ظن آن که مامور اطلاعاتی روسیه در این کشور بوده اند، بازداشت شده اند.

اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، می گوید این افراد را سال ها تحت نظر داشته است.

وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت آمریکا زمان آشکار کردن ادعاهای خود را با دقت انتخاب کرده است.

در همین حال، بنا به گزارش خبرگزاری ها، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه روز سه شنبه ابراز امیدواری کرد رسوایی که بر سر ادعای جاسوسی این کشور در آمریکا برپا شده به روابط دو طرف که اخیرا بهبود یافته است، آسیب نرساند.

یکی از گزارشگران بی بی سی می گوید این گفته آقای لاورف این منظور را القا می کند که فردی درون ساختار قدرت در آمریکا احتمالا تلاش دارد روابط آمریکا و روسیه را که به تازگی رو به گرمی گذاشته است، تضعیف کند.

گفته شده است که گروهی که تحت نظر اف بی آی بوده، یازده نفر عضو داشته است. هشت تن از این افراد که یکشنبه توسط پلیس فدرال آمریکا بازداشت شدند، برای ماموریت های جاسوسی "بلندمدت" به آمریکا اعزام شده بودند و دو متهم نیز با این گروه همکاری داشته اند.

پیشتر یک مقام ارشد آمریکا که از بی بی سی خواسته است نامش فاش نشود، دستگیری ها را تاسف آور دانسته و تاکید کرده است که بازداشت این افراد نباید بر روند رو به گسترش روابط آمریکا و روسیه اثر منفی بگذارد.