BBC Persian

صفحه نخست > جهان

هیئتی از پلیس تاجیکستان به قرقیزستان می‌رود

به روز شده:  11:37 گرينويچ - چهارشنبه 21 ژوئيه 2010 - 30 تیر 1389

وزارت کشور تاجیکستان می‌گوید، که گروهی از کارمندان این وزارت برای ارائه کمک به همتایان قرقیز خود در تحقیق حوادث اوش و جلال‌‌آباد به آن کشور اعزام خواهند شد.

همچنین، عبدالرحیم قهاراف، وزیر کشور تاجیکستان گفت که تا حال شرکت افراد تاجیکستانی در حوادث ماه ژوئن در قرقیزستان ثابت نشده است. ولی وی همزمان حضور اتباع تاجیک در حوادث جنوب قرغیزیستان را بعید ندانست.

آقای قهاراف روز سه‌شنبه‌ 21 ژوئن در نشست مطبوعاتی این وزارتخانه گفت که بعد از نشر خبرها در باره شرکت تاجیکان در درگیریهای جنوب قرقیزستان و واکنش دولت تاجیکستان به این ادعاها "مقامات قرقیز شرکت تاجیکان در ناآرامیهای کشورشان را ثابت کرده نتوانستند."

آقای قهاراف افزود: "آن زمان رازا آتونبایوا گفت که امروز ما یگان دولت همسایه را به شرکت در قضیه کشورمان متهم کرده نمی‌توانیم، زیرا در میان گروههای تروریستی که در ناآرامیهای جنوب دست داشتند، احتمال شرکت افغانها، پاکستانیها، تاجیکها، ازبکها و داغستانیهایی وجود داشت که توسط افغانستان به قلمرو کشور وارد شده و به جنایتکاران ما کمک کردند."

آقای قهاراف با اشاره‌ به این سخنان خانم آتونبایوا گفت که زبان دری و تاجیکی یک هستند و قرقیزها ممکن است در تفاوت گذاشتن میان این زبانها اشتباه کرده باشند.

به گفته وزیر کشور تاجیکستان، در آینده نزدیک چند نفر از کارمندان این وزارت در هیئت گروهی از کارمندان انتظامی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی به قرقیزستان خواهند رفت، تا به همتایان قرقیز خود برای تحقیق جنایات مربوط به حوادث ماه ژوئن کمک کنند.

به گفته وی، این تصمیم پس از برگزاری جلسه نهادهای مبارزه با مواد مخدر کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی در دوشنبه که اوایل این ماه برگزار شده بود، گرفته شده است. اما وی شمار دقیق مأمورانی را که ا قرقیزستان اعزام می‌شوند، نگفت.

در همین حال، مقامات قرقیزستان پیشتر اعلام کرده بودند که هیئتی از کارشناسان بین‌المللی به رهبری یک مسئول سازمان امنیت و همکاری اروپا به تحقیق حوادث فاجعه بار در جنوب این کشور، که منجر به کُشته شدن دهها نفر از ساکنان شد، خواهد پرداخت.

فعالیت نیم‌ساله پلیس

عبدالرحیم قهاراف، وزیر کشور تاجیکستان، در این نشست مطبوعاتی که به فعالیت این وزارتخانه در شش ماه گذشته بخشیده شده بود، گفت که در این مدت در قلمرو کشورهای خارجی 44 نفر از اتباع تاجیک که مورد پیگرد قانونی بودند، بازداشت شده‌اند.

وی افزود که کارمندان وزارت کشور تاجیکستان نیز در این مدت 51 نفر از متهمان به جنایات مختلف از جمله اتباع خارجی را که مورد پیگرد قانونی قرار داشتند، بازداشت کرده‌اند.

به گفته وزیر کشور تاجیکستان، در یک سال اخیر آنها برای تأمین آرامی و ثبات در شهر دوشنبه و تحت نظارت همیشگی قرار دادن وضعیت ارتکاب جرایم در این شهر گروه ویژه‌ای را از جمله کارمندان پلیس تأسیس داده‌اند.

آقای قهاراف افزود: "بعد از آغاز کار این گروه میزان ارتکاب جرایم در مکان تجمع مردم در شهر 38 در صد و در خیابانها 58 در صد کاهش یافت."اما آقای قهاراف با اظهار تأسف افزود، که مأموران پلیس تا حال عاملان سه انفجاری را که در آساتانه تجلیل از "روز وحدت" در شهر دوشنبه رخ داد، نتوانسته‌اند پیدا کنند.

وزیر امور داخله تاجیکستان می‌گوید که در شش ماه اول سال جاری دو نفر از کارمندان وزارت کشور به هنگام ایفای وظیفه کُشته شده‌اند و یک مأمور پلیس در جریان عملیات نجات آسیب‌دیدگان سیل در کولاب جراحت برداشته و معلول شده است.

همچنین، کارمندان وزارت امور داخلی تاجیکستان به ساکنان پیشنهاد کرده‌اند که به منظور نظارت بر نظم و ترتیبات در خیابانهای شهرها و نواحی این کشور گروههای متشکل از ساکنان داوطلب را تأسیس دهند. هرچند به گفته آنها، تا حال این ابتکار پلیس در میان ساکنان جانبداران زیادی پیدا نکرده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter