BBC Persian

صفحه نخست > جهان

ایران: هویت افراد دستگیر شده در کنیا مشخص نیست

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  17:30 گرينويچ - شنبه 23 ژوئن 2012 - 03 تیر 1391
رامین مهمان‌پرست

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که هویت دو ایرانی که گفته می‌شود در رابطه با اقدامات تروریستی در کنیا دستگیر شده‌اند، مشخص نیست و ایران در حال تحقیق در این باره است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از "آگری آدولی"، رئیس پلیس ایالت ساحلی در کشور کنیا گزارش داد که دو ایرانی، یکی روز چهارشنبه و دیگری روز پنجشنبه در ارتباط با کشف مقداری مواد شیمیایی که گفته می‌شود احتمالا برای ساخت بمب به کار می‌رود، دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، آقای مهمانپرست روز شنبه ۳ تیر ماه (۲۳ ژوئن) گفت: هویت افراد ادعا شده تا کنون برای ما مشخص نیست و سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی در تلاش برای اطلاع و دسترسی کنسولی است.

آقای مهمانپرست همچنین تاکید کرده است که تا احراز هویت دستگیرشدگان نمی‌تواند اظهار نظری کند اما گفت که با توجه به روابط "بسیار خوب و دوستانه" بین ایران و کنیا به نظر می‌رسد که برخی از محافل و طرف‌های رسانه‌های خارجی در تلاش هستند تا با طرح و نشر اینگونه اخبار به "مناسبات مستحکم و احترام آمیز ایران و کنیا" خدشه وارد کند.

همزمان سفارت آمریکا در کنیا، روز شنبه به کارمندانش هشدار داد که به اطلاعاتی مبنی بر احتمال وقوع حمله تروریستی در شهر مومباسا، دومین شهر بزرگ کنیا و مرکز ایالت ساحلی این کشور دست یافته است.

مقامات آمریکا همچنین گفتند که کارمندان این کشور تا اول ژوئیه، از سفر به مومباسا خودداری کنند.

سفارت فرانسه در نایروبی نیز از شهروندان فرانسوی خواست که در شهر مومباسا و مناطق اطراف آن به شدت مراقب باشند.

از زمانی که کنیا نیروهایش را برای جنگ با گروه اسلامی الشباب به سومالی فرستاد، دو شهر مومباسا و نایروبی، پایتخت کنیا شاهد مجموعه حملاتی با نارنجک بوده‌اند.

کمتر از یک سال پیش دادگاهی در واشنگتن، ایران را به دست داشتن در بمبگذاری سال ۱۹۹۸ سفارتخانه آمریکا در کنیا متهم کرد، اتهامی که آقای مهمانپرست آن را بی‌پایه و یک سناریوی ساختگی توسط دولت آمریکا برشمرد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter