BBC Persian

صفحه نخست > جهان

بلغارستان: انفجار اتوبوس گردشگران اسرائیلی کار حزب‌الله لبنان بود

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  16:22 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

مقام‌های بلغارستان، انفجار انتحاری در یک اتوبوس حامل گردشگران اسرائیلی را به گروه پیکارجوی حزب‌الله لبنان نسبت داده‌اند.

بمبگذاری در این اتوبوس در ژوئیه سال ۲۰۱۲ در بورگاس، چهارمین شهر بزرگ بلغارستان در حاشیه دریای سیاه منجر به مرگ پنج اسرائیلی و راننده اتوبوس شد. دهها نفر هم در این انفجار زخمی شدند.

این انفجار توسط بمبگذاری انجام شد که خود در این انفجار کشته شد.

مقام‌های بلغارستان گفته‌اند این فرد از حمایت حزب‌الله برخوردار بود و شبکه مرتبط با آنها، شامل دو مظنونی بوده که با گذرنامه‌های استرالیایی و کانادایی، دست به سفر می‌زدند.

وزیر کشور بلغارستان گفته است که این دو نفر، عضو شاخه نظامی حزب الله بودند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از او گفته که این افراد هر یک از سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ در لبنان به سر می‌بردند.

مقام‌های رسمی بلغارستان و پلیس این کشور گفته‌اند که این افراد یک ماه پیش از این انفجار، به شهر بورگاس سفر کرده بودند.

پس از انفجار این اتوبوس، بنیامین نتانیاهو، ایران را مقصر دانست و گروهی از مقام‌های اسرائیلی گفتند که خصوصیات این حمله، حاکی از ارتباط عوامل آن با حکومت ایران و یا گروه های وابسته به این حکومت، مانند حزب الله لبنان است.

ایران این اتهام را رد کرد و در مقابل، نماینده این کشور در سازمان ملل، دولت اسرائیل را به کشتن گردشگران اسرائیلی در بلغارستان متهم کرد.

سالانه عده زیادی از اسرائیلی‌ها برای تفریح و گردش به بلغارستان سفر می‌کنند.

پس از این انفجار، نخست‌وزیر بلغارستان گفته بود که کشورش، "هیچ شانسی" برای شناسایی فعالیت‌های گروه بمبگذار پیش از این حمله نداشت.

جان برنان، مشاور ضد تروریسم باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال انتشار نتایج تحقیقات دولت بلغارستان، از اروپا خواست تا علیه "تهدید رو به رشد" حزب الله لبنان، اقدام کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز گفته است که حمله در شهر بورگاس، حمله علیه یک عضو اتحادیه اروپا بود. آقای نتانیاهو گفته است که این تحقیقات، نشان می‌دهد که حزب الله لبنان، یک "شبکه جهانی تروریستی" است.

اسرائیل و آمریکا، حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی می‌دانند اما اتحادیه اروپا، این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار نداده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter