BBC Persian

صفحه نخست > جهان

کرسی سوریه در اتحادیه عرب به مخالفان بشار اسد واگذار می‌شود

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  08:27 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391
کرسی سوریه در اتحادیه عرب

همزمان با هشدار درباره بروز یک فاجعه انسانی در سوریه، اتحادیه عرب کرسی این کشور را به مخالفان حکومت پیشنهاد کرده و تلویحا ارسال کمک تسلیحاتی به مخالفان را به تشخیص کشورهای اعطا کننده واگذار کرده است.

اجلاس وزیران خارجه کشورهای عرب که در قاهره، پایتخت مصر، برگزار شد، از ائتلاف ملی سوریه، متشکل از مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری آن کشور، خواسته است با تشکیل "شورای اجرایی"، نمایندگی رسمی مردم سوریه در اتحادیه را برعهده بگیرد.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه مصر، با اعلام مصوبه اتحادیه در این زمینه، اظهار داشت: "ما از ائتلاف ملی انقلابی و مخالفان رژیم سوریه دعوت می کنیم تا زمان برگزاری انتخابات آزاد و تشکیل دولت تام الاختیار در آن کشور، کرسی سوریه در این اتحادیه را در اختیار بگیرند."

اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۱ به دلیل اینکه دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، از همکاری با طرح پیشنهادی اتحادیه برای پایان دادن به بحران سیاسی آن کشور خودداری می ورزید، سوریه را از اتحادیه اخراج کرد.

طرح پیشنهادی سال ۲۰۱۱ اتحادیه عرب شامل برقراری آتش بس بین ارتش سوریه و مخالفان مسلح زیر نظارت صلح بانان اعزامی اتحادیه، آزادی تظاهرات و انجام اصلاحات به منظور برگزاری انتخابات آزاد در سوریه بود اما به گفته اتحادیه، حکومت سوریه هرگز در پذیرش و اجرای این طرح جدی نبود.

بیست و دو کشور عرب عضو اتحادیه عرب هستند و در جریان مذاکره پیرامون دعوت از مخالفان برای نمایندگی مردم سوریه، وزیران خارجه عراق و الجزیره نسبت به مناسب بودن این پیشنهاد ابراز تردید کردند و لبنان نیز اعلام داشت که با این تصمیم "ارتباطی" ندارد. به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - وزیر خارجه لبنان در سخنانی در این اجلاس گفت که اتحادیه عرب نتوانسته است راهی برای حل مساله سوریه پیدا کند و تنها کاری که صورت داده، تعلیق عضویت این کشور بوده است.

لبنان توسط یک دولت ائتلافی اداره می شود که برخی از شرکت کنندگان و حامیان آن، از جمله جنبش حزب الله، از طرفداران بشار اسد هستند و از سیاست دولت او برای پایان دادن به بحران سیاسی کنونی پشتیبانی می کنند.

در مقابل، نخست وزیر قطر که در اجلاس قاهره شرکت داشت، گفت که "فردی که سوریه را در دریای خون غرقه کرده، بشار اسد است زیرا این شخص از پذیرش طرح اتحادیه عرب و همکاری با این اتحادیه خودداری ورزیده است."

تا کنون شماری از کشورهای جهان، از جمله چند کشور غربی، ائتلاف ملی سوریه را به عنوان نماینده مشروع مردم آن کشور شناسایی کرده اند. سخنگوی ائتلاف ضمن استقبال از تصمیم اتحادیه عرب، ابراز امیدواری کرد که سایر کشورهای جهان و سازمان های بین المللی نیز از این تصمیم پیروی کنند.

در واکنش به تصمیم اتحادیه عرب، وزارت خارجه سوریه گفته است که با توجه به "موضع منفی اتحادیه" دولت سوریه با هیچ طرحی که از سوی این نهاد ارائه شود همکاری نخواهد کرد.

تجهیز نظامی مخالفان

در نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب، موضوع حمایت نظامی از نیروهای مخالف حکومت بشار اسد نیز مطرح شد اما ظاهرا وزیران خارجه از تصمیم گیری مشترک در این زمینه خودداری کردند.

در این مورد، دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که موضع رسمی و مشترک این سازمان همچنان ادامه حمایت دیپلماتیک از مخالفان و کمک های بشردوستانه به مردم سوریه از جمله میلیون ها آواره در داخل و خارج آن کشور است اما کشورهای عضو می توانند در مورد انواع دیگر کمک‌ها، خود تصمیم گیری کنند.

به گفته ناظران، اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب به معنی آن است که کشورهای عضو در صورت تمایل می توانند از نیروهای مسلح مخالف دولت سوریه حمایت مستقیم تسلیحاتی به عمل آورند هر چند در حال حاضر هم، گفته می شود که برخی از کشورهای عرب، و احتمالا چند کشور غیر عرب، کمک های تسلیحاتی در اختیار مخالفان حکومت سوریه قرار می دهند یا دست کم، هزینه مسلح شدن آنان را تامین می کنند.

روز گذشته، ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه - تشکل مسلح مخالف حکومت - از اتحادیه اروپا خواست تا تحریم تسلیحاتی علیه سوریه را برای ارسال اسلحه برای مخالفان حکومت لغو کند و تاکید کرد که ارتش بشار اسد از اسلحه ارسالی متحدان خود برخوردار می شود، و تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا عمدتا بر توانمندی نظامی مخالفان تاثیر می گذارد.

فرمانده ارتش آزاد سوریه افزود که این تشکل و شخص او، تضمین می کنند که کمک های تسلیحاتی دریافتی در اختیار افراد و گروه هایی قرار نگیرد که ممکن است از آنها برای مقاصد دیگر سوء استفاده کنند.

اشاره ژنرال ادریس به نگرانی برخی از کشورها به خصوص ایالات متحده در این باره است که کمک های تسلیحاتی برای مخالفان حکومت سوریه سرانجام در اختیار گروه های اسلامگرای تندرو قرار گیرد و، به گفته ناظران، به بروز وضعیتی مشابه ظهور طالبان در افغانستان پس از خروج نیروهای شوروی منجر شود.

در همین مورد، روز گذشته ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، گفت که دولت او در نظر دارد "به منظور حفظ جان" مخالفان حکومت سوریه، خودروهای زرهی و جلیقه ضدگلوله در اختیار آنان قرار دهد. وی توضیح داد که خودروهای زرهی اعطایی، به مخالفان کمک می کند با امنیت بیشتری بتوانند حرکت کنند.

آقای هیگ با اعلام اعطای "کمک بشردوستانه و تدارکاتی" به ارزش سیزده میلیون پوند به مخالفان حکومت سوریه، گفت که این کمک ها شامل اقلام "غیرمرگبار" خواهد بود. این اصطلاحی است که کشورهای غربی برای تعریف اقلامی مانند تجهیزات مخابراتی یا حفاظتی به کار برده اند که اگرچه دارای کاربرد در عملیات نظامی است، اما اسلحه تلقی نمی شود.

تصمیم آقای هیگ در حالی اعلام شد که نهادهای بین المللی نسبت به بروز یک فاجعه انسانی گسترده در سوریه هشدار داده اند.

گفته می شود که شمار قربانیان درگیری نظامی در سوریه تا کنون به حدود هفتاد هزار نفر رسیده که اکثر آنان غیرنظامیانی بوده اند که در جریان عملیات نظامی، به خصوص در نتیجه حملات نیروهای دولتی به مناطق مسکونی، جان خود را از دست داده اند. تا کنون چند میلیون شهروند سوریه هم در داخل و خارج آن کشور آواره شده اند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter