BBC Persian

صفحه نخست > جهان

قانون اساسی جدید زیمبابوه به همه‌پرسی گذاشته شد

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  13:05 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

قانون اساسی جدید زیمبابوه امروز، شنبه، ۱۶ مارس، در یک همه‌پرسی به رأی مردم گذاشته شده است. این درحالی است که تنش‌های سیاسی در این کشور افزایش پیدا کرده است .

احزاب اصلی زیمبابوه خواستار حمایت مردم از قانون اساسی جدید این کشور شده‌اند. با تصویب قانون اساسی جدید، راه برای برگزاری انتخابات آخر سال جاری میلادی هموار خواهد شد.

این دو حزب، ائتلاف متزلزلی با هم تشکیل داده‌اند .

قبل از برگزاری این رفراندم، افزایش تنش‌ها در زیمبابوه، به برخوردهای خشونت‌بار منجر شد.

در پیش‌نویس قانون اساسی جدید، مدت ریاست‌جمهوری به دو دوره پنج‌ساله کاهش پیدا کرده است، اما شامل دوره‌های ریاست‌جمهوری سال‌های گذشته نمی‌شود. به این ترتیب، رابرت موگابه ۸۹ ساله که از زمان استقلال زیمبابوه در سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون رهبری زیمبابوه را در دست داشته است، می‌تواند در انتخابات آینده شرکت کند.

هر دو حزب اصلی زیمبابوه یعنی زانو پی‌اف رابرت موگابه و حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک به رهبری مورگان چانگیرای، نخست‌وزیر، با تغییر در قانون اساسی موافقند و به همین دلیل، انتظار زیادی می‌رود که مورد پذیرش مردم قرار گیرد.

در سال ۲۰۰۸ میلادی و در پی خشونت‌هایی که بر سر نتیجه انتخابات گذشته روی داد، دو حزب اصلی تصمیم گرفتند تا قدرت را تقسیم کنند.

انتظار می‌رود که آقای موگابه و مورگان چانگیرای ۶۱ ساله، هر دو بار دیگر نامزدهای اصلی این انتخابات باشند.

حزب زانو پی‌اف در مبارزات انتخاباتی خود بار دیگر بر انجام اصلاحات ارضی تاکید می‌کند.

در چارچوب این اصلاحات تاکنون ۴۵۰۰ مزرعه که عمدتا به کشاورزان سفیدپوست تعلق داشت، ضبط شده و اقدامات دیگری هم انجام گرفته است تا قدرت اقتصادی بیشتر در دست سیاه‌پوستان باشد.

به ناظران آمریکایی و اروپایی اجازه نظارت بر این رفراندم داده نشده، اما گزارش شده است که حدود ۲۰۰۰ ناظر محلی و ناظرانی از کشورهای غیراروپایی و آمریکایی، می‌توانند بر این انتخابات نظارت داشته باشند.

شبکه حامی انتخابات زیمبابوه نیز که شامل ۳۱ سازمان غیردولتی است ۶۰۰ ناظر به حوزه‌ها فرستاده است. دفتر اصلی این شبکه در ماه فوریه مورد هجوم پلیس قرار گرفت.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter