BBC Persian

صفحه نخست > جهان

تاکید اوباما بر ارزیابی مشابه آمریکا و اسرائیل از برنامه اتمی ایران

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  12:44 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت ارزیابی ایالات متحده و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران "تفاوت زیادی ندارد."

آقای اوباما گفت: "درباره تصمیم خطیری همچون دست زدن به اقدام نظامی هر کشوری تصمیمات خود را می‌گیرد و اسرائیل در موقعیتی متفاوت از ایالات متحده است."

بنیامین نتانیاهو هم گفت "کاملا مجاب شده" که آقای اوباما مصمم است مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

باراک اوباما که برای اولین بار در زمان ریاست‌جمهوری خود به اسرائیل سفر کرده است، به هنگام ورود به تل‌آویو گفت: "آمریکا همیشه در کنار اسرائیل باقی خواهد ماند زیرا این از ارکان اصلی امنیت ماست . اتحاد ما ابدی است. برای همیشه است."

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و شیمون پرز، رئیس‌جمهوری اسرائیل در فرودگاه تل‌آویو به استقبال آقای اوباما رفته بودند.

آقای اوباما قرار است در این سفر سه روزه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در باره موضوعات مورد علاقه دو کشور مذاکره کند.

روابط میان آقای اوباما و آقای نتانیاهو در چند سال گذشته چندان گرم نبوده است.

باراک اوباما به دلیل عدم سفر به اسرائیل در اولین دوره ریاست‌جمهوری‌اش مورد انتقاد قرار گرفته بود. آمریکا همواره تاکید کرده است که امنیت اسرائیل را در اولویت قرارمی دهد.

'صلح در سرزمین مقدس'

بعد از معرفی وزرا و مقامات بلند پایه اسرائیلی به رئیس جمهوری آمریکا ، آقای اوباما در اشاره به روند صلح خاورمیانه گفت که "صلح باید به سرزمین مقدس بازگردد" و افزود: "ما لحظه ای از این موضوع غافل نمی‌شویم که اسرائیل باید درکمال صلح با همسایگانش زندگی کند."

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم در پاسخ گفت: "از اینکه از حق انکار ناپذیر اسرائیل برای دفاع از موجودیت خود دفاع کردید متشکرم ."

انتظار می‌رود در جریان این سفر، برنامه هسته‌ای ایران از مهم‌ترین مسایل مورد بحث میان رهبران دو کشور باشد.

بحران سوریه و روند صلح خاورمیانه نیز از دیگر مسایلی هستند که رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل در باره آن مذاکره خواهند کرد.

انتظار نمی‌رود که در زمینه روند صلح خاورمیانه پیشرفتی حاصل شود.

آقای اوباما قرار است در کرانه غربی با رهبران فلسطینی نیز دیدار کند.

هزاران تن از نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینان در بیت المقدس و کرانه غربی مستقر شده‌اند.

به گفته خبرنگاران، اسرائیلی ها بیشتر درگیر بی ثباتی درکل منطقه خاورمیانه هستند و تمایل زیادی ندارند که به روند صلح خاورمیانه که از سال ۲۰۱۰ تاکنون راکد مانده است نفس تازه‌ای دمیده شود.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter