BBC Persian

صفحه نخست > جهان

محکومیت مجدد بازیگر هندی در ارتباط با انفجارهای مومبای

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  12:15 گرينويچ - پنج شنبه 21 مارس 2013 - 01 فروردین 1392

دادگاه عالی هند با رد درخواست فرجام سانجی دات، هنرپیشه هندی که در ارتباط با انفجارهای سال ۱۹۹۳ در مومبای (بمبئی) به زندان محکوم شده بود، حکم بازگشت او به زندان را صادر کرد.

دادگاه عالی هند روز پنجشنبه ۲۱ مارس،(اول فروردین) با رد اعتراض آقای دات، فقط حکم حبس او را یک سال کاهش داد.

پیش‌تر دادگاه جنایی شهر مومبای در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) آقای دات را به اتهام خرید اسلحه از گروه‌هایی که در بمبگذاری‌های شهر مومبای (بمبئی) دست داشتند، به شش سال حبس محکوم کرده بود.

بازیگر سرشناس بالیوود پس از سپری کردن ۲۰ ماه از محکومیتش در زندان به قید ضمانت آزاد شد و نسبت به رای دادگاه درخواست تجدید نظر کرد.

در اثر یک سری بمبگذاری‌ها در سال ۱۹۹۳ در شهر مومبای، مهمترین مرکز تجاری و سینمایی هند، ۲۵۷ نفر کشته و ۷۱۳ نفر زخمی شدند.

یک دادگاه ضد تروریستی در سال ۲۰۰۶ صد نفر را در رابطه با این بمبگذاری‌ها مجرم شناخت که از میان آنها ۱۲ نفر به اعدام و ۲۰ نفر به حبس ابد محکوم شدند.

دادگاه عالی هند همچنین حکم اعدام "یعقوب ممون" یکی از متهمان اصلی این پرونده را تایید کرد اما حکم اعدام ده نفر دیگر را به حبس ابد کاهش داد.

این در حالی است که محمد اقبال، یکی دیگر از محکومان به اعدام در این پرونده در زندان درگذشته است.

داوود ابراهیم، که پلیس او را سازماندهنده اصلی این انفجارها می‌داند، هنوز بازداشت نشده است.

'مرد سرسخت'

وکیل آقای دات در واکنش به رای امروز دادگاه عالی هند به خبرگزاری رویترز گفت: "او باید سه سال و نیم دیگر از دوره محکومیتش را سپری کند. ما او را برای چنین حکمی آماده کرده بودیم."

او با اشاره به اینکه منتظر دریافت نسخه‌ای از متن حکم امروز هستند تا بر اساس آن اقدام کنند، تاکید کرد که موکلش "مرد سرسختی است و تسلیم نخواهد شد."

سانجی دات، که از پدر هندو و مادر مسلمان متولد شده، در مراحل اول بازجویی اقرار کرده بود که سلاح های غیر مجاز را به منظور حفاظت از جان خود و خانواده اش تهیه کرده است.

دات شهرتش را مدیون بازی در نقش گانگستر محبوب در مجموعه فیلم‌های گانگستری (Munnabhai) در سینمای هند بوده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter