BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:13 گرينويچ - يکشنبه 31 دسامبر 2006 - 10 دی 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
خبرسازان جهان سياست در سال 2006
 

بدون شک صدام حسين، رئيس جمهور سابق عراق، خبرسازترين چهره جهان سياست در سال 2006 بود. محاکمه او که از سال 2005 آغاز شده بود در طول سال بعد نيز ادامه داشت. در ماه نوامبر دادگاه نهايتا او را به جرم جنايت عليه بشريت به اعدام با طناب دار محکوم کرد که اين حکم در 30 دسامبر اجرا شد. او که نزديک به 25 سال در راس نظام ديکتاتوری عراق حکومت کرد، هنگام مرگ 69 سال داشت.

در نخستين روزهای سال 2006 آريل شارون، نخست وزير وقت اسرائيل در پی سکته مغزی به کما فرو رفت که هنوز تغييری در وضعيت جسمی او رخ نداده است. با وخامت حال آقای شارون، اهود اولمرت معاون وی، اداره امور اسرائيل و همچنين رهبری حزب تازه تاسيس کديما را که آقای شارون چندی پيش از آن بنياد گذاشته بود، در دست گرفت. چند ماه بعد اهود اولمرت در انتخابات سراسری اسرائيل به مقام نخست وزيری اسرائيل دست يافت.

انتخابات پارلمانی فلسطينيان که در ماه فوريه برگزار شد، به پيروزی غير منتظره گروه حماس و شکست حزب حاکم فتح انجاميد. اسماعيل هنيه، از رهبران گروه حماس به عنوان نخست وزير جديد حکومت خود گردان فلسطينی معرفی شد. سياستهای ضد اسرائيلی حماس، بارها منجر به درگيری ميان اين گروه و نيروهای اسرائيلی شد. در ماه دسامبر آقای هنيه هدف سوء قصد قرار گرفت که از اين حمله جان سالم بدر برد.

در ماه مارس اسلوبودان ميلوشويچ، رئيس جمهور سابق يوگوسلاوی در زندان دادگاه لاهه در هلند، جان سپرد. آقای ميلوشويچ هنگام مرگ ۶۴ سال سن داشت و از سال ۲۰۰۱ به اتهام نسل کشی و ديگر جرايم جنگی در دادگاه جنايات جنگی سازمان ملل محاکمه می شد. بسياری معتقدند که سياستهای ميلوشويچ عامل اصلی فروپاشی و تجزيه يوگسلاوی و جنگ در منطقه بالکان بود. علت مرگ او سکته قلبی اعلام شد.

پس از آغاز جنگ عراق و سقوط حکومت صدام، اين کشور بارها هدف حملات مرگبار شورشيهای داخل کشور بود. يکی کسانی که نقش مهمی در نا آراميهای عراق داشت، ابو مصعب زرقاوی، رهبر اردنی شبکه القاعده در عراق بود که در پی حمله نيروهای آمريکايی به خانه ای که در آن اقامت داشت در ماه ژوئن کشته شد. در سال 2005 ايالات متحده مبلغ 25 ميليون دلار جايزه برای سر زرقاوی تعيين کرده بود.

اظهارات پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليکهای جهان درباره اسلام خشم مسلمانان جهان را برانگيخت. او در ماه سپتامبر در يک سخنرانی در آلمان با استناد به متنی قرون وسطايی، اسلام را با خشونت همراه خواند که اعتراض رهبران مسلمان جهان را در پی داشت. او چندی بعد از گفته های خود اظهار تاسف و از مسلمانان عذرخواهی کرد. پاپ در ماه نوامبر به ترکيه سفر کرد که نخستين ديدار او از يک کشور عمدتا مسلمان بود.

مهمترين رخداد سال 2006 در خاور ميانه جنگ 34 روزه بين نيروهای اسرائيلی و گروه حزب الله لبنان بود که خسارات سنگينی برای هر دو طرف درگيری در پی داشت. اين درگيری نام شيخ حسن نصرالله، رهبر شيعه حزب الله را بيش از پيش بر سر زبانها انداخت. او که از مخالفان سر سخت دولت فعلی لبنان است، بارها فواد سنیوره، نخست وزير لبنان را به طور مستقیم به همدستی با اسراييل و آمريکا متهم و تهديد به سرنگونی کرده است.

پس از پايان جنگ اسرائيل و حزب الله، لبنان بازهم روی آرامش به خود نديد. در ماه نوامبر پی ير جميل، وزير صنايع لبنان و از سياستمداران ضد سوری اين کشور، هدف رگبار گلوله های مردان مسلح در بيروت قرار گرفت و به قتل رسيد. او که از رهبران مسيحيان مارونی لبنان بود، هنگام مرگ 35 سال داشت. وی فرزند امين جميل رئيس جمهور سابق و نوه پی ير جميل بنيانگذار حزب فالانژ لبنان بود

در ماه اوت فيدل کاسترو، رهبر کوبا به دليل بيماری به طور موقت از حکومت کناره گيری کرد و اداره کشور را به برادرش رائول که عملا در 47 سال گذشته شخص دوم کوبا بوده، واگذار کرد. فیدل کاسترو که از سال 1959 بر اين کشور واقع در آمریکای مرکزی حکومت می کند، پرسابقه ترين رهبر سياسی زنده جهان محسوب می شود. چندی پيش به مناسبت هشتادمین سالروز تولد او جشنهای مفصلی در کوبا برگزار شد.

با پايان دوره کوفی عنان (راست) در مقام هفتمين دبير کل سازمان ملل متحد، بان کی مون، وزير خارجه سابق کره جنوبی با کسب بيشترين آرا به عنوان دبير کل جديد سازمان ملل برگزيده شد. آقای بان کی مون که 62 سال دارد کارش را رسما از روز اول ژانويه 2007 آغاز خواهد کرد. آقای کی مون دومين آسيايی است که دبير کلی سازمان ملل به عهده می گيرد. در سازمان ملل يک توافق گسترده در اين مورد که دبير کل بعدی آسيايی باشد وجود داشت.

در ماه دسامبر ژنرال آگوستو پینوشه، رهبر نظامی پیشین شیلی در 91 سالگی در بیمارستانی در سانتیاگو پایتخت این کشور در گذشت. آگوستو پینوشه در سال 1973 طی کودتايی عليه دولت منتخب سالوادور آلنده، رییس جمهور چپگرای شیلی به قدرت رسید و تا سال 1990 در راس قدرت بود. هنگامی که در سال 2001 دادگاهی اعلام کرد که او توانايی جسمی برای حضور در دادگاه را ندارد، تلاش برای محاکمه ژنرال پينوشه به اتهام نقض حقوق بشر با شکست مواجه شد.

در يکی از آخرين روزهای سال ميلادی صفرمراد نيازاف، رييس جمهور ترکمنستان به طور ناگهانی درگذشت. آقای نيازاف که بیش از بيست سال حکمرانی کرد خود را ترکمن باشی يا پدر ترکمن ها ناميده بود. وی در سال 1985 رهبر حزب کمونيست ترکمنستان و در سال 1991 به عنوان اولين رييس جمهور ترکمنستان مستقل انتخاب شد. در سال 1999 نهاد عالی قانونگذاری ترکمنستان، آقای نيازاف را رييس جمهور مادام العمر اين کشور کرد.

 
 
پانداويديو
تصاوير و اتفاقات جالب در سال 2006
 
 
سريلانکاعکس
وقايع مهم سال 2006 از نگاه دوربين
 
 
مدوناعکس
چهره های خبرساز موسيقی در سال 2006
 
 
کيدمنخبرسازان 2006
ده چهره سينمايی خبرساز
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران