BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service
 از رسانه ها 
از رسانه ها شکست
ديپلماسی
وقت کشی
 گفت و گو 
گفت و گو همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
ديدگاه تدبير سعودی
حلقه نجات
برای ايران؟
عينک آفتابی دوربين دار
روز هفتم
:پيوندهای ديگر


سايت رويداد

بی بی سی مسوول محتوای سايتهای ديگر نيست


:خبرهای روز


شرودر خواستار رفع اختلافات بر سر عراق شد

مايکروسافت 'گپستان ها' را مسدود می کند

گفتگوهای رابرتسون و رحمانوف

خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

' برای منع روسری مجوز قانونی وجود ندارد'

انفجار در مرکز بغداد يک کشته بر جای گذاشت

رييس هيات امنا بی بی سی شهادت می دهد

مظنون جديد در رابطه با قتل ليند

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

کاهش توليد اوپک؛ شرکت هيات عراقی در اجلاس وزيران

کرزی خواستار مقابله با حمله از کشورهای همسايه شد

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

يک مقام گوانتانامو به جاسوسی متهم شد

گروگان گيری در عربستان سعودی

پوسته يخی قطب شمال دو نيم شد

 
صفحه نخست 

گرينويچ 16:58 - 13/09/2002

مخالفت شديد مهدی کروبی با نظارت استصوابی

آقای کروبی از اينکه شورای نگهبان خود را در برابر هيچ نهادی پاسخگو نمی داند انتقاد کرده است
آقای کروبی از اينکه شورای نگهبان خود را در برابر هيچ نهادی پاسخگو نمی داند انتقاد کرده است

مهدی کروبی، رييس مجلس ايران در گزارشی که در سايت اينترنتی "رويداد"، سايت نزديک به جبهه مشارکت، منتشر شده، اعمال "نظارت استصوابی" بر انتخابات از سوی شورای نگهبان را خلاف شرع و قانون معرفی کرده و آن را به "اهرم فشار" محافظه کاران تشبيه کرده است.

مقاله آقای کروبی تازه ترين مورد در مناقشه جناحی است که از چند روز قبل و در پی ارائه لايحه ای از سوی وزارت کشور به مجلس برای کاهش حيطه اختيارات شورای نگهبان در انتخابات گوناگون شروع به اوج گرفته است.

وی شورای نگهبان را متهم کرده که نظارت بر انتخابات را به اهرمی برای حذف رقبا تبديل کرده است.

شورای نگهبان 12 عضو دارد که شش عضو آن روحانيون منتخب آيت الله خامنه ای رهبر ايران هستند و شش عضو آن نيز حقوقدان هايی هستند که توسط رييس قوه قضائيه - که او نيز منتخب رهبر است - به مجلس معرفی و با رای نمايندگان به شورا راه می يابند.

بدين ترتيب شورای نگهبان نهادی است که از لحاظ جهت گيری های سياسی با ديدگاه های رهبر جمهوری اسلامی نزديکی دارد.

مقاله آقای کروبی تازه ترين مورد در مناقشه جناحی است که از چند روز قبل و در پی ارائه لايحه ای از سوی وزارت کشور به مجلس برای کاهش حيطه اختيارات شورای نگهبان در انتخابات گوناگون شروع به اوج گيری کرده است
آقای کروبی در ادامه اين گزارش مفصل، استدلال می کند که طبق قانون اساسی رهبر جمهوری اسلامی نيز در برابر نهادی چون مجلس خبرگان پاسخگو است، چگونه است که شورای نگهبان خود را در برابر هيچ نهادی پاسخگو نمی داند؟

شورای نگهبان طبق مصوبه سال 1374 مجلس پنجم ( که اکثريت را در آن دوره محافظه کاران در اختيار داشتند) صاحب حق "نظارت استصوابی" شد و طبق تفسيری که اعضای اين شورا از قانون مذکور ارائه می دهند، اين شورا خود را به خاطر تصميماتی که می گيرد، در برابر هيچ نهادی پاسخگو نمی داند و نيازی به ارائه مدرک برای تصميم های خود ندارد.

اصلاح طلبان با استناد به موادی از قانون اساسی که همه نهادها را در برابر مردم يا نمايندگان آنها پاسخگو معرفی می کند، معتقدند شورای نگهبان از چنين حقی برخوردار نيست و بايد برای تصميمات خود، به ويژه در مواردی که صلاحيت نامزدهای انتخاباتی را رد می کند، دلايل کافی ارائه دهد.

وزارت کشور نيز برای رفع ابهام در تفسير قانون انتخابات مصوب سال 1374، چند روز پيش لايحه تغيير قانون انتخابات را به مجلس ارائه کرد که طبق آن نظارت استصوابی حذف می شود و در صورت تصويب آن، شورای نگهبان حق نخواهد داشت بدون در اختيار داشتن مدارکی از دستگاه های مسوول (مانند وزارت اطلاعات، قوه قضائيه و نيروی انتظامی) صلاحيت نامزدها را رد کند.

اين لايحه با مخالفت شديد محافظه کاران روبرو شده است.

آقای کروبی در دفاع از لزوم تغيير قانون قبلی در گزارش خود نوشته است: "اين معنی ندارد که يک جناحی بتواند رد کند و هيچ مرجعی هم نباشد و بگويد که ما تعيين شده رهبری هستيم."

آقای کروبی در اين گزارش که تندترين انتقادها از سوی يکی از مقام های مسوول جمهوری اسلامی به شورای نگهبان محسوب می شود، علنا شورای مذکور را متهم به ابطال انتخابات برخی شهرها با هدف جلوگيری از ورود برخی افراد به مجلس کرده است.

در اين گزارش آمده است: چون "يک جمعی رای نياورده اند انتخابات را باطل می کنند. بعد صريح می گويند مسوولان (وزارت کشور) هم عوض شوند تا ما بتوانيم انتخابات را انجام دهيم."

شورای نگهبان 12 عضو دارد که شش عضو آن روحانيون منتخب آيت الله خامنه ای رهبر ايران هستند و شش عضو آن نيز حقوقدان هايی هستند که توسط رييس قوه قضائيه - که او نيز منتخب رهبر است - به مجلس معرفی و با رای نمايندگان به شورا راه می يابند
رييس مجلس برای اثبات اين گفته های خود مثال هايی از دو دوره انتخابات مجلس در هفت سال اخير ارائه کرده است که انتخابات برخی شهرها باطل و برخی مسوولان محلی در استانداری ها مورد بازخواست قرارگرفتند.

وی سپس متن نامه هايی را که در چند سال اخير خطاب به احمد جنتی، دبير شورای نگهبان نوشته منتشر کرده که در آنها از دبير شورا خواسته تا در مورد نظارت استصوابی و ناصواب بودن آن با وی به مناظره بپردازد اما آقای جنتی در پاسخ نوشته که به "هيچ قيمتی" حاضر به اين کار نيست.

آقای کروبی گزارش خود را با ارائه بخش هايی از توصيه های آيت الله خمينی به اعضای شورای نگهبان که در آن از آنها خواسته بود با مردم به خوبی رفتار کنند، به پايان رسانده است.

به عقيده ناظران، با توجه به اينکه حتی در صورت تصويب لايحه حذف نظارت استصوابی در مجلس، اين لايحه در شرايطی به قانون تبديل خواهد شد که از تصويب شورای نگهبان نيز بگذرد، آقای کروبی و ياران اصلاح طلب او در تلاش هستند تا از طريق مصاحبه ها، نوشته ها و گفته های خود، در صورت رد احتمالی اين لايحه در شورای نگهبان، اين شورا را در برابر افکار عمومی مردم قرار دهند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما