BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service
 از رسانه ها 
از رسانه ها شکست
ديپلماسی
وقت کشی
 گفت و گو 
گفت و گو همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
ديدگاه تدبير سعودی
حلقه نجات
برای ايران؟
عينک آفتابی دوربين دار
روز هفتم
:خبرهای روز


شرودر خواستار رفع اختلافات بر سر عراق شد

مايکروسافت 'گپستان ها' را مسدود می کند

گفتگوهای رابرتسون و رحمانوف

خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

' برای منع روسری مجوز قانونی وجود ندارد'

انفجار در مرکز بغداد يک کشته بر جای گذاشت

رييس هيات امنا بی بی سی شهادت می دهد

مظنون جديد در رابطه با قتل ليند

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

کاهش توليد اوپک؛ شرکت هيات عراقی در اجلاس وزيران

کرزی خواستار مقابله با حمله از کشورهای همسايه شد

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

يک مقام گوانتانامو به جاسوسی متهم شد

گروگان گيری در عربستان سعودی

پوسته يخی قطب شمال دو نيم شد

 
صفحه نخست 

گرينويچ 15:55 - 02/10/2002

فرصتی ديگر برای رويای پاکستانيها

پاکستانی ها می گويند به ايران اجازه نخواهد داد در فروش گاز به هند آنها را ناديده بگيرد
پاکستانی ها می گويند به ايران اجازه نخواهد داد در فروش گاز به هند آنها را ناديده بگيرد

مهرداد فرهمند

علی لاريجانی رئيس صدا و سيمای ايران از روز دوشنبه در حال ديدار از پاکستان است و اگرچه او به عنوان مقام فرهنگی به پاکستان سفر کرده اما ظاهرا پاکستانی ها فرصت ديدار مقامی ايرانی از کشورشان را غنيمت شمرده و بار ديگر اشتياق شديد خود را برای مطرح ساختن طرح خط لوله گاز ايران - پاکستان - هند نشان داده اند.

عثمان امين الدين وزير نفت و منابع طبيعی پاکستان در ديدار رئيس صدا و سيمای ايران با او که بامداد چهارشنبه در اسلام آباد پايتخت پاکستان صورت گرفت گفته که دولت پاکستان حاضر است امنيت خط لوله ای که گاز ايران را به هند انتقال دهد و از خاک يا سواحل کم عمق پاکستان بگذرد تضمين کند.

علی لاريجانی نيز ضمن اعتراف به اينکه در زمينه روابط اقتصادی و تجاری ميان دو کشور هنوز پيشرفت لازم صورت نگرفته آمادگی دولت ايران را برای ميزبانی نشستی سه جانبه اعلام کرد که طرفهای هندی وپاکستانی در آن راه حل موانع موجود بر سر طرح احداث اين خط لوله را بررسی کنند.

ايران و پاکستان طرح مشترک ديگری نيز برای احداث پالايشگاهی در ايالت بلوچستان پاکستان دارند که از ده سال پيش مطرح شده اما هنوز هيچ اقدامی برای تحقق بخشيدن به آن صورت نگرفته است.

وزيرنفت پاکستان
دولت پاکستان حاضر است امنيت خط لوله ای که گاز ايران را به هند انتقال دهد و از خاک يا سواحل کم عمق پاکستان بگذرد تضمين کند
به گفته وزير نفت پاکستان قرار است بزودی هيأتی فنی از پاکستان رهسپار تهران شود تا در مورد هر دو طرح خط لوله گاز و احداث پالايشگاه به گفت و گو با مقامهای ايرانی بپردازد.

اينکه پاکستانی ها فرصت ديدار رئيس صدا و سيمای ايران از کشورشان را برای رساندن پيامهای اقتصادی غنيمت دانسته اند نشان دهنده شدت اشتياق آنها از عملی شدن طرح خط لوله گاز ايران به هند است.

بنابر برخی گزارشها عبور خط لوله گاز ايران به هند از طريق پاکستان برای پاکستانيها ساليانه تا يک ميليارد دلار درآمد به همراه دارد.

ايران نيز به نوبه خود علاوه بر اشتياق برای دسترسی بيشتر به بازارهای هند، از سوی ديگر برای رقابت با خط لوله باکو-جيحان که نفت و گاز آسيای ميانه را به بازارهای غربی انتقال خواهد داد به دنبال يافتن راههای بيشتر و متنوعتر برای انتقال نفت و گاز خود به بازارهای جهانی است.

پاکستان تنها کشوری نيست که برای احداث خط لوله ايران به هند تلاش می کند.

روسيه نيز که در زمينه فروش گاز به هند رقيب ايران محسوب می شود ايران را مناسبترين راه برای انتقال گاز خود به هند می داند و در طرحی 2.3 ميليارد دلاری به هند پيشنهاد داده است که با احداث خط لوله ای از زير دريای عمان و دريای عرب خط لوله داخلی ايران را به هند متصل کند.

مشکلات سياسی مداوم و پردامنه ميان هند و پاکستان که دو کشور را تا آستانه جنگ کشانده مانع از اين شده که هندی ها رغبتی به خريد گاز از طريق خط لوله ای داشته باشند که از خاک پاکستان بگذرد.


پاکستان نتوانسته است در پيشگيری از عمليات تروريستی توفيق چندانی کسب کند
نگرانی ديگری که هندی ها مطرح می کنند نا آرامی های داخلی در پاکستان است که می تواند امنيت اين خط لوله را به خطر بيندازد.

يکی از گروههای پيکارجوی پاکستانی يک بار خط لوله ای را در ايالت بلوچستان پاکستان منفجر کرده و احتمال تکرار چنين حادثه ای در آينده وجود دارد.

مقامهای پاکستانی در حالی از تضمين امنيت خط لوله گاز ايران به هند در خاک خود سخن می گويند که تاکنون نتوانسته اند در پيشگيری از عمليات تروريستی در اين کشور توفيق چندانی کسب کنند و ترديدهايی جدی نسبت به اين گونه تضمين ها وجود دارد.

در چنين شرايطی مطمئن ترين راه خريد گاز برای هنديها احداث خط لوله از بستر درياست که اگرچه هزينه بيشتری در بردارد اما می تواند حجم بيشتری از گاز را با کيفيتی بهتر انتقال دهد.

اما برای پاکستانی ها اهميت عبور خط لوله از ايران از خاک کشورشان آن چنان زياد است که تنها به تضمين امنيت خط لوله اکتفا نمی کنند و به نوعی از اعمال فشار بر ايران سخن می گويند تا به انتقال گاز خود از طريق پاکستان رضايت دهد.

روز سه شنبه جواد اشرف غازی وزير راه آهن پاکستان در نشستی خبری در شهر مولتان گفته بود که دولت پاکستان به ايران اجازه نخواهد داد در فروش گاز به هند، پاکستان را ناديده بگيرد.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما