BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service
 از رسانه ها 
از رسانه ها شکست
ديپلماسی
وقت کشی
 گفت و گو 
گفت و گو همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
ديدگاه تدبير سعودی
حلقه نجات
برای ايران؟
عينک آفتابی دوربين دار
روز هفتم
:خبرهای روز


شرودر خواستار رفع اختلافات بر سر عراق شد

مايکروسافت 'گپستان ها' را مسدود می کند

گفتگوهای رابرتسون و رحمانوف

خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

' برای منع روسری مجوز قانونی وجود ندارد'

انفجار در مرکز بغداد يک کشته بر جای گذاشت

رييس هيات امنا بی بی سی شهادت می دهد

مظنون جديد در رابطه با قتل ليند

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

کاهش توليد اوپک؛ شرکت هيات عراقی در اجلاس وزيران

کرزی خواستار مقابله با حمله از کشورهای همسايه شد

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

يک مقام گوانتانامو به جاسوسی متهم شد

گروگان گيری در عربستان سعودی

پوسته يخی قطب شمال دو نيم شد

 
صفحه نخست 

گرينويچ 15:03 - 05/11/2002

نقش عبدالله نوری در ساختار سياسی ايران

عبدالله نوری (نفر دوم از راست) در مراسم تشييع جنازه عليرضا نوری
عبدالله نوری (نفر دوم از راست) در مراسم تشييع جنازه عليرضا نوری

امير نامدار

آزادی غير منتظره عبدالله نوری از زندان و بخشش دو سال باقی مانده از دوره پنج ساله حبس اين روحانی پرنفوذ که پس از 20 سال تصدی پست های مهم به يکی از تندرو ترين منتقدان حکومت اسلامی تبديل شد، می تواند معادلات سياسی در ايران را دچار تحولات بزرگی سازد.

عفو زندانيان در ايران طبق شرايط خاصی امکان پذير است و زندانيان پس از گذران نيمی از دوره حبس خود و در صورت نداشتن شاکی خصوصی، می توانند درخواست عفو کنند.

دستور عفو را نيز رهبر بنا به درخواست رييس قوه قضائيه صادر می کند اما در مورد آقای نوری، با وجود اينکه وی بيش از نصف دوران حبس خود را گذرانده بود و شاکی خصوصی نيز نداشت، درخواست عفو نکرده بود و فرمان عفو وی طبق اخباری که خبرگزاری های ايران منتشر کردند بنا به درخواست جمعی از نمايندگان مجلس صادر شده است.

عبدالله نوری چهارشنبه هفته قبل (30 اکتبر) و پس از تصادف برادرش، عليرضا نوری (نماينده مردم تهران در مجلس) که به مرگ وی و يک نماينده ديگر انجاميد از زندان مرخص شده بود تا در مراسم تشييع و ترحيم وی شرکت کند.


عليرضا نوری، نماينده مجلس و برادر عبدالله نوری که در حادثه رانندگی جان خود را از دست داد
عفو آقای نوری به اين مفهوم است که وی ديگر به زندان باز نخواهد گشت.

آقای نوری که اکنون 54 سال سن دارد، از ابتدای شکل گيری جمهوری اسلامی در ايران، همواره پست های کليدی و حساسی را بر عهده داشته است.

وی در تشکيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقشی فعال داشت و نماينده آيت الله خمينی، رهبر پيشين ايران در سپاه بود.

آقای نوری در سال 1980 برای مدتی رياست راديو تلويزيون ايران را بر عهده داشت و پس از آن برای مدت حدود يک سال (تا سال 1981) معاون وزارت خارجه بود.

وی از سال 1984 تا 1988 نماينده مردم اصفهان در دومين دور مجلس بعد از انقلاب بود.

در سال 1989 و در دور نخست رياست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی وزير کشور شد اما در دور دوم رياست جمهوری آقای رفسنجانی وی برای اين پست معرفی نشد.

آقای نوری بعد از خروج از دولت، در سال 1996بار ديگر وارد مجلس شد. او اين بار به عنوان نماينده مردم تهران وارد مجلس شد اما دوران نمايندگی خود را به پايان نرساند و به دعوت محمد خاتمی، رييس جمهور، از سال 1997 بار ديگر به عنوان وزير کشور وارد دولت شد.

عبدالله نوری، دوره چهارساله وزارت کشور خود با دولت اول محمد خاتمی را نيز به خاطر استيضاح او توسط نمايندگان مجلس پنجم که اکثريت آن در اختيار جناح راست بود به پايان نرساند زيرا نمايندگان به وی رای اعتماد ندادند.

وی در سال 1999 با کسب بالاترين رای در نخستين انتخابات شورای شهر تهران، موفق شد به شورا راه يابد و رياست شورا را نيز کسب کرد اما با هدف شرکت در انتخابات مجلس ششم که در سال 2000 برگزار شد، از شورای شهر استعفا داد
محمد خاتمی بلافاصله وی را به عنوان معاون خود منصوب کرد و بدين ترتيب بار ديگر وی را به دولت باز گرداند اما آقای نوری در اين سمت نيز برای مدت طولانی نماند و در سال 1999 کناره گرفت تا بتواند در انتخابات شوراهای شهر شرکت کند.

وی در سال 1999 با کسب بالاترين رای در نخستين انتخابات شورای شهر تهران، موفق شد به شورا راه يابد و رياست شورا را نيز کسب کرد اما با هدف شرکت در انتخابات مجلس ششم که در سال 2000 برگزار شد، از شورای شهر استعفا داد.

وی در همين بين وارد عرصه روزنامه نگاری نيز شد و روزنامه ای به نام خرداد را به راه انداخت.

آقای نوری در اين روزنامه از اصلاحاتی که همزمان با روی کار آمدن آقای خاتمی شروع شد حمايت می کرد و طرفدار آزادی بيان و طرح ديدگاه ها و برداشت های متفاوت از دين بود.

اين روزنامه شديدا مورد انتقاد محافظه کاران که مخالف طرح ديدگاه های نوگرايانه در حوزه های دينی هستند قرار گرفت و نهايتا آقای نوری به واسطه طرح ديدگاه هايی در روزنامه خود که تصويری متفاوت از دين اسلام نسبت آنچه محافظه کاران سنتی ارائه می کردند، ارائه می داد، به دادگاه ويژه روحانيت فراخوانده شد و پس از چندين جلسه محاکمه و دفاع، و بنابر اتهام هايی مانند توهين به مقدسات، نشر اکاذيب، اقدام بر عليه امنيت ملی و نظاير اينها، در سال 1999 به پنج سال زندان محکوم شد.

وی به خاطر محکوميتش نتوانست در انتخابات مجلس ششم شرکت کند اما مردم تهران برادر وی (عليرضا نوری) را که يک پزشک جراح بود و هيچ گونه سابقه فعاليت سياسی نداشت، با رای بسيار بالايی به مجلس فرستادند.

ناظران رای بالای برادر آقای نوری را نشانه اعتراض مردم به محاکمه عبدالله نوری ارزيابی کردند.

همين ناظران می گويند زندانی کردن آقای نوری نيز نه تنها از محبوبيت وی نکاست، بلکه حضور گسترده و خارج از انتظار مردم در مراسم ترحيم روز دو شنبه و سه شنبه (چهارم و پنجم نوامبر) عليرضا نوری در شهرهای تهران و اصفهان نشان داد که محبوبيت وی افزايش نيز يافته است.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما