BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 فرهنگی  
جلال آل احمد
و نثر برون گرای
فارسی
 مردم افغانستان چه می گويند؟ 
افغانستان
و يازدهم
سپتامبر
 پزشکان بدون مرز 
تيمارستانها
فراموشخانه
نيستند

 قانون اساسی، ميثاق ملی


قانون اساسی، ميثاق ملی

تاجيکستان: صفحه ويژه


تاجيکستان: صفحه ويژه

:خبرهای روز


گفتگوهای رابرتسون و رحمانوف

کرزی خواستار مقابله با حمله از کشورهای همسايه شد

خليلزاد و ماموريتی دشوار

يک مقام گوانتانامو به جاسوسی متهم شد

نشست وزرای کشور سی آی اس

'مردم بايد اصلاحات در وزارت دفاع را تاييد کنند'

'اقتصاد افغانستان سی درصد رشد داشته است'

جنبش دانشجويی افغانستان، در آغاز راه

تجليل از روز جهانی صلح

تشکيل گروه مقاومت طالبان

تلفات حمله نظامی آمريکا در افغانستان

اعتبارات بانک آسيايی توسعه به دولت تاجيکستان

آمريکا ميزان کمک به بازسازی افغانستان را افزايش می دهد

موسسه خيريه بريتانيايی از نحوه امدادرسانی در افغانستان انتقاد کرد

تمديد مهلت بازپرداخت وام پاکستان به تاجيکستان

 
صفحه نخست > منطقه 

گرينويچ 16:06 - 14/09/2003

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

حمله نمادين شير به گاو از نگاره های تخت جمشيد. بر اساس اساطير ايرانی جمشيد پايه گذار تمدن آريايی است
حمله نمادين شير به گاو از نگاره های تخت جمشيد. بر اساس اساطير ايرانی جمشيد پايه گذار تمدن آريايی است

خورشيد همدم در دوشنبه

امامعلی رحمان اف، رئيس جمهور تاجيکستان با صدور فرمانی سال 2006 ميلادی را سال بزرگداشت از تمدن آريايی اعلام کرده است. در اين فرمان آمده است که به اين مناسبت در روزهای تجليل از 15 مين سالگرد استقلال تاجيکستان در سال 2006 ميلادی تدابير عيدانه صورت خواهد گرفت.


پيشنهاد می کنم که به خاطر حفظ منبعده و گراميداشت ثروت ذهنی اجداد خويشتن، خاطرنشان ساختن سهم پرارزش نياکان سربلندمان در تاريخ بشر و تحکيم هويت ملی نسلهای آينده تاجيک سال 2006 ميلادی سال بزرگداشت از تمدن آريايی اعلام کرده شود
امامعلی رحمانوف
امامعلی رحمان اف، رئيس جمهور تاجيکستان اين پيشنهاد را بار نخست ضمن سخنرانی در جلسه ای که به مناسبت جشنهای 12 مين سالگرد استقلال تاجيکستان و گراميداشت هزاره ناصر خسرو، انديشمند فارس – تاجيک در اوائل هفته گذشته، در شهر دوشنبه صورت گرفت، اظهار کرد.

وی گفت: "من پيشنهاد می کنم که به خاطر حفظ منبعده و گراميداشت ثروت ذهنی اجداد خويشتن، خاطرنشان ساختن سهم پرارزش نياکان سربلندمان در تاريخ بشر و تحکيم هويت ملی نسلهای آينده تاجيک سال 2006 ميلادی سال بزرگداشت از تمدن آريايی اعلام کرده شود."

در فرمان رئيس جمهور تاجيکستان نيز که اخيرا منتشر شده است، تاکيد می شود که با هدف آموزش و تشويق سهم و جايگاه مردم آريايی در تمدن بشری و گسترش روابط ميان مردمان و فرهنگهای مختلف جهان، سال 2006 ميلادی سال بزرگداشت از تمدن آريايی اعلام کرده شود.

نگاه روشنفکران تاجيک به اين بزرگداشت

عده ای از انديشمندان و روشنفکران تاجيک از اين اقدام پشتبانی کرده و آن را گامی مهم در شناخت جايگاه تمدن آريايی در جهان دانستند. صفر سليمانی، رئيس پژوهشگاه فرهنگ و اطلاعات واقع در شهر دوشنبه در اين رابطه می گويد:


تجليل بزرگداشت تمدن آريايی از نظر سياست جهان امروزه يک ذره خطرناک هم می نمايد و يک ذره شبيه آن است که ملی گرايی می شود. در جهان امروز ملی گرايی قابل قبول نيست.
مومن قناعت
"جشن تمدن آريايی در سال 2006 ميلادی يک واقعه مهم برای ماست، چرا که همه تمدنها يک سرچشمه ای گرفته اند از هويت ملی. برای شناخت هويت ملی و با هم پيوند دادن همه فرهنگها برگزاری اين جشن خيلی مهم است. زيرا آن برای تاجيکستان، ايران، افغانستان، قسما هند يک حوزه مهم فرهنگ آريايی را تشکيل می دهند، مهم خواهد بود."

گلرخسار صفی اوا، شاعر تاجيک ابراز داشت که اين اقدام بايد بيشتر جنبه عملی پيدا کند: "ما بايد يک کنسپسيون داشته باشيم تا بگوييم که از اين اقدام چه می خواهيم. فرهنگ آريايی تاريخ چند هزار ساله دارد. جمع آوردن فرهنگ آريايی که 7 هزار سال را در بر می گيرد، به جهان معرفی کردن اين فرهنگ يا ساختن موزه آريايی در هوای گشاد (فضای باز) در تاجيکستان، ايران و يا افغانستان. همه اين بايد پيش نظر باشد."

در همين حال مومن قناعت، شاعر و يک شخصيت سياسی و فرهنگی در تاجيکستان بر اين نظر است که اين اقدام در وضع فعلی جهان می تواند منجر به بروز نفهميها شود، زيرا آن تا اندازه ای تدبير ملی گرايانه و خطرناک به نظر می رسد:

"تجليل بزرگداشت تمدن آريايی از نظر سياست جهان امروزه يک ذره خطرناک هم می نمايد و يک ذره شبيه آن است که ملی گرايی می شود. در جهان امروز ملی گرايی قابل قبول نيست."

بزرگداشتی فرهنگی و نه سياسی

اين در حالی است که مقامات فرهنگی دولت تاجيکستان گفته اند که اعلام سال 2006 ميلادی به عنوان سال بزرگداشت فرهنگ آريايی هيچ انگيزه سياسی ندارد و تنها به خاطر معرفی و شناخت ارزشهای گران بهای اين تمدن به جهانيان و به ميراث گذاشتن پديده های ارزشمند آن به نسلهای آينده بشری است.

بر اساس فرمان رئيس جمهور تاجيکستان در باره اعلام کردن سال 2006 ميلادی چون سال بزرگداشت از تمدن آريايی حکومت اين کشور موظف شده است که هيات کميته تدارکات جشن واره تمدن آريايی را تاسيس و برنامه های جشنی به اين مناسبت را تهيه و به دولت ارائه کند.


 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما