BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 08:50 گرينويچ - چهارشنبه 03 مارس 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
عزای ملی در عراق و آمار تلفات زايران ايرانی
 
زخمی کربلا
حملات کربلا و بغداد دهها کشته و زخمی داشت
يک روز پس از وقوع انفجارهايی در جريان اجرای مراسم عزاداری عاشورا در کربلا و کاظمين، مقامات عراقی آغاز سه روز عزای ملی در آن کشور را اعلام کرده اند و منابع جمهوری اسلامی نيز آمار اوليه تلفات زايران ايرانی در اين حوادث را انتشار داده اند.

به گزارش خبرگزاری ايرنا، يک مقام مسوول در سفارت جمهوری اسلامی در بغداد گفته است که در انفجارهای روز عاشورا در عراق دست کم 25 زاير ايران کشته و 100 نفر ديگر زخمی شده اند و سرپرست يک گروه پزشکی ايرانی مستقر در کربلا تاکنون اسامی 29 زاير زخمی ايرانی را اعلام کرده است.

به گفته مقام مسوول در سفارت ايران، عمليات انتقال کشته و زخمی شدگان حوادث عاشورا درعراق به ايران روز چهارشنبه، 3 مارس، آغاز می شود و به همين منظور، چند دستگاه آمبولانس در مرز مشترک دو کشور مستقر شده است.

همچنين، يک فروند هلی کوپتر برای انتقال مجروحينی که وضع وخيمی دارند اختصاص يافته است.

اجساد سه زاير افغانی نيز از طريق خاک ايران به کشورشان منتقل خواهد شد.

تسليت متقابل مقامات ايران و عراق

در واکنش نسبت به انفجارهای عراق، محمد خاتمی، رييس جمهوری ايران، با صدور بيانيه ای اين حملات را به شدت محکوم کرده و گفته است که "بايد در پشت اين جنايت دست اهريمنانی را ديد که ثبات، امنيت و حاکميت ملی در عراق را بر نمی تابند."

همچنين، محمد بحرالعلوم، رييس دوره ای شورای حکومتی عراق، با ارسال پيامی خطاب به مردم ايران حوادث خونين روز عاشورا در کربلا و کاظمين را به آنان تسليت گفته است.

مقامات عراقی با رد شايعات حاکی از ارتباط زايران ايرانی با انفجارهای کربلا و کاظمين اين حملات را به يک رهبر اردنی تبار شبکه القاعده نسبت داده اند

وی در گفتگويی با خبرگزاری ايرنا اظهار نظر کرده است که "برخی از افراد تروريست و جنايتکار مانند گروه الزرقاوی به داخل خاک عراق نفوذ کرده اند تا اراده جنايتکارانه خود را بر ملت اين کشور تحميل کنند."

در همانحال، يک عضو ديگر شورای حکومتی عراق در يک اجلاس خبری در بغداد در مورد شايعات دست داشتن شهروندان ايرانی در انفجارهای روز عاشورا اظهار نظر کرده است.

موفق الربيعی، از اعضای شورا، با رد ارتباط زايران ايرانی با اين انفجارها، گفته است که "زوار ايرانی قربانيان مستقيم اين حادثه بوده اند."

آقای ربيعی نيز مصعب الزرقاوی، از سران اردنی تبار شبکه القاعده را مسوول مستقيم انفجارهای عاشورا در عراق دانسته است.

در پی حمله به عزاداران عاشور را در کربلا، برخی خبرگزاری ها گزارش کردند که مردم خشمگين، که تندروهای خارجی را مسبب اين انفجارها می دانستند، به يک زاير ايرانی حمله و او را به شدت مضروب کردند.

انتقال حاکميت به عراقيها

در همانحال، مقامات عراقی از بازداشت شش نفر به ظن ارتباط با بمب گذاری بغداد خبر داده اند.

قبلا نيز گزارش شده بود سه نفر ديگر در ارتباط با انفجارهای شهر کربلا دستگير شده اند و به نظر می رسد که بازداشت شدگان شهروندان عراقی هستند.

در حملات گسترده و بمب گذاری در جريان مراسم عزاداری عاشورا در کربلا و کاظمين در روز سه شنبه، 2 مارس، دست کم يکصد و هشتاد نفر کشته و تعداد کثيری زخمی شدند.

تاکنون چند نفر به ظن دست داشتن در انفجارهای روز عاشورا در عراق بازداشت شده اند و گرچه به نظر می رسد اين افراد اکثرا شهروند عراق هستند رهبران عراق تلويحا تندروهای خارجی را مسوول حمله به عزاداران دانسته و از مردم خواسته اند وحدت ملی خود را حفظ کنند

در واکنش به اين حملات، آمريکا خروج نيروهای خود از عراق را قبل از برقراری امنيت و تکميل برنامه استقرار دولت منتخب ملی در آن کشور منتفی دانسته است و بر اجرای برنامه انتقال حاکميت به شهروندان عراقی تا آخر ماه ژوئن سال جاری تاکيد کرده است.

سخنگوی رياست جمهوری آمريکا گفته است که نيروهای آمريکايی برای هر مدتی که بهبود شرايط امنيتی عراق ايجاب کند در آن کشور خواهند ماند و تسليم فشار و ارعاب گروه های تروريستی نخواهند شد.

در تحولی ديگر، خبرنگار بی بی سی در بغداد، پايتخت عراق، گزارش کرده است که در ساعات بامداد روز چهارشنبه، 3 مارس، صدای دو انفجار در بغداد شنيده شد اما هنوز در اين مورد جزيياتی انتشار نيافته است.

انتقاد از آمريکا

بسياری از عراقی ها بر اين باور هستند که شهروندان خارجی مرتبط با شبکه القاعده با ورود غيرقانونی به اين کشور به عمليات تروريستی دست می زنند و در صدد زمينه سازی برای ايجاد جنگ فرقه ای بين شيعيان و سنی ها هستند.

به همين دليل، اکثر رهبران مذهبی شيعه از مردم خواسته اند در برابر کسانی که در صدد ايجاد تفرقه بين آنان هستند ايستادگی کنند.

رهبران سياسی عراق نيز از مردم خواسته اند وحدت ملی خود را حفظ کنند واعضای شورای حکومتی، متشکل از نمايندگان مذاهب و قوميت های مختلف آن کشور، يکصدا حملات روز عاشورا را محکوم کرده و گفته اند که چنين اقداماتی نخواهد توانست به ايجاد نزاع فرقه ای منجر شود.

در عين حال، برخی از روحانيون شيعه در واکنش به حملات روز عاشورا از نحوه عمل نيروهای آمريکايی در عراق انتقاد کرده و گفته اند آنان نتوانسته اند از نفوذ خرابکاران خارجی جلوگيری و امنيت مردم عراق را حفظ کنند.

اين روحانيون از آمريکا خواسته اند به مردم عراق امکانات حفاظت از خود را بدهند که ظاهرا به منزله درخواست برای تجهيز نيروهای عراقی به تسليحات لازم برای انجام ماموريت های امنيتی است.

در بريتانيا نيز، تونی بلر، نخست وزير، گفته است که عراق صحنه مقابله خير و شر است و اظهار داشته که حمله کنندگان روز عاشورا در صدد ممانعت از استقرار ثبات و دمکراسی در عراق بوده اند.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران