BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:48 گرينويچ - چهارشنبه 11 اوت 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
خاتمی: مصمم به دستيابی به فن آوری هسته ای هستيم
 
محمد خاتمی
خاتمی بر حق برخورداری ايران از فن آوری صلح آميز هسته ای تاکيد کرده است
محمد خاتمی، رييس جمهوری ايران، بر حق اين کشور در دستيابی به فن آوری هسته ای تاکيد کرده و در حاليکه يک روزنامه بريتانيايی از شرايط جديد جمهوری اسلامی برای پذيرفتن خواست کشورهای اروپايی در محدود کردن فعاليت های هسته ای خود خبر داده، نمايندگان مجلس طرحی را در زمينه سياست هسته ای دولت ارايه داده اند.

آقای خاتمی در پايان جلسه هيات دولت در روز چهارشنبه، 11 اوت، گفت که قوانين بين المللی به ايران اجازه داشتن فن آوری صلح آميز هسته ای راداده و ايران از اين حق مسلم خود صرفنظر نخواهد کرد.

رييس جمهوری ايران گفت که هنوز غنی سازی اورانيوم در ايران آغاز نشده است و افزود که جمهوری اسلامی به لحاظ اعتقادی نمی تواند سلاح هسته ای داشته باشد حتی اگر سلاح های هسته ای عليه اين کشور به کار رود.

به گفته رييس جمهوری ايران اين کشور به لحاظ اعتقادی نمی تواند سلاح های هسته ای داشته باشد حتی اگر سلاح های هسته ای عليه آن به کار رود

وی گفت که ايران پيشنهاد کرده است اين منطقه عاری از سلاح های هسته ای باشد.

در مورد احتمال ارجاع پرونده فعاليت هسته ای ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد، آقای خاتمی گفت چنين امری را بعيد می داند.

وی افزود که در عين اينکه جمهوری اسلامی وجود حق وتو در شورای امنيت سازمان ملل را عادلانه نمی داند اما پنج کشور عضو شورا از حق وتو برخوردارند و ايران می تواند با آنان مذاکره کند.

فشار آمريکا

پرونده فعاليت هسته ای ايران هنوز در دستور کار شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار دارد و اين نهاد وابسته به سازمان ملل متحد اطلاعات ارايه شده توسط جمهوری اسلامی در باره فعاليت های هسته ای خود را کامل و شفاف ندانسته است.

ايران پيمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را امضا کرده و تخلف از عمل به مفاد اين پيمان می تواند باعث ارجاع موضوع به شورای امنيت سازمان ملل متحد شود و به صدور قطعنامه ای شامل تنبيه هايی عليه کشور متخلف منجر شود.

خاتمی، روحانی و استرا وزير خارجه بريتانيا
برخی محافل جمهوری اسلامی مذاکرات هسته ای دولت را مورد انتقاد قرار داده اند

ايالات متحده، که ايران را به تلاش برای دستيابی به تسليحات اتمی متهم می کند، می کوشد شورای حکام را، که 35 کشور در آن عضويت دارند، قانع کند که پرونده ايران را برای بررسی به شورای امنيت ارجاع دهد.

اشاره آقای خاتمی به ديگر اعضای دايم شورای امنيت حاکی از آن است که ايران خواهد کوشيد با کسب حمايت ساير اعضای دارای حق وتو - چين، روسيه، فرانسه و بريتانيا در کنار آمريکا - با احتمال ابتکار آمريکا در صدور قطعنامه ای عليه ايران مقابله کند.

خواستهای خارق العاده

همزمان، روزنامه بريتانيايی ديلی تلگراف در شماره خود در روز چهارشنبه، 11 اوت، در مقاله ای نوشته است که جمهوری اسلامی در مذاکرات با کشورهای اروپايی، به گفته اين روزنامه، فهرست خارق العاده ای از خواست های خود را مطرح کرده است.

به نوشته اين روزنامه، اين فهرست شامل شرايط ايران برای توقف فعاليت های هسته ای بوده و از جمله شامل دريافت فن آوری پيشرفته هسته ای با کاربرد دوگانه نظامی و غيرنظامی، جنگ افزارهای متعارف و تضمين هايی در برابر حمله هسته ای اسرائيل است.

به نوشته روزنامه ديلی تلگراف مقامات ايرانی شرط های خارق العاده ای را برای ادامه همکاری با اروپاييان مطرح کرده اند که از جمله شامل دريافت فن آوری با کاربرد دوگانه و تضمين امنيتی در برابر حمله هسته ای اسرائيل است

در مقاله ديلی تلگراف آمده است که فهرست خواست های ايران، که در جريان مذاکرات ماه گذشته با ديپلمات های ارشد بريتانيا، فرانسه و آلمان در پاريس مطرح شد، باعث ناخرسندی مقامات بريتانيايی شده است.

ديلی تلگراف می نويسد مقامات ايرانی مشخصا گفته اند که تصميم خود به تعليق برنامه غنی سازی را تغيير داده و در صدد هستند به اين برنامه ادامه دهند.

يکی از موضوع هايی که آژانس بين المللی از ايران خواسته درباره آن اطلاعات کاملی ارايه دهد يافت شدن آثار اورانيوم غنی شده در برخی نقاط ايران است.

ايران اين آثار را به آلودگی تجهيزاتی نسبت داده که از خارج وارد کرده و به نوشته ديلی تلگراف، بازرسان آژانس قانع شده اند که لااقل در يک مورد، ابزار دريافت شده از پاکستان منشا آلودگی بوده است.

طرح الزام دولت

تاييد خارجی بودن برخی موارد آلودگی به اورانيوم غنی شده به عنوان تحولی مهم مورد اشاره غلامعلی حداد عادل، رييس مجلس ايران نيز قرار گرفته است.

حداد عادل
خارجی بودن منشا آلودگی مهم است

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران - ايسنا - آقای حداد عادل گفته است اين مساله نشان می دهد که ايران از مقررات آژانس بين المللی انرژی اتمی تخلف نکرده است.

وی گفته است که اثبات خارجی بودن منشا آلودگی دستگاه های سانتريفوژ ايران نکته حقوقی مهم و مثبتی در پرونده ايران در شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی است.

رييس مجلس در عين حال با اشاره تلويحی به احتمال تلاش آمريکا برای قانع کردن شورای حکام به تحت فشار قرار دادن ايران افزوده است که "البته نتيجه کار بستگی به آن دارد که تا چه اندازه امور حقوقی در آژانس تحت تاثير فشارهای سياسی قرار گيرد."

همزمان، هيات رييسه مجلس ايران اعلام داشته است که گروهی از نمايندگان طرحی را حاوی الزام دولت به تلاش برای دستيابی کشور به فن آوری صلح آميز هسته ای تسليم کرده اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - اين طرح با امضای 238 تن از نمايندگان تسليم شده و در صورت تصويب، دولت را موظف می کند که در چارچوب پيمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای در زمينه کسب فن آوری غيرنظامی هسته ای اقدام کند.

انتقادهای داخلی

مساله روابط ايران با آژانس بين المللی انرژی اتمی و سه کشور آلمان، بريتانيا و فرانسه درزمينه فعاليت های هسته ای در هفته های اخير مورد توجه خاص گروهی از نمايندگان مجلس بوده است.

روز سه شنبه، 10 اوت، کمال خرازی برای ادای توضيحات در اين زمينه در جلسه علنی مجلس حضور يافت.

برخی از شخصيت ها و روزنامه های تندرو وابسته به جناح محافظه کار در جمهوری اسلامی اقدامات دولت در مذاکره با کشورهای اروپايی و همکاری با آژانس بين المللی انرژی اتمی را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که ايران در اين زمينه امتيازات گسترده ای داده و منافعی کسب نکرده است.

آقای خرازی در مجلس گفت که سياست هسته ای ايران با مشارکت تمامی نهادهای مربوطه و زير نظر رهبر جمهوری اسلامی، به عنوان تعيين کننده خطوط کلی سياست خارجی کشور، تدوين شده است.

در جلسه روز سه شنبه، رييس مجلس گفت که مجلس در اين مورد با دولت همکاری کامل خواهد داشت.

برخی از ناظران انتقادات طرح شده از برخورد دولت را، که به طور گسترده در برخی نشريات داخلی انعکاس يافته، تلاشی از سوی مقامات جمهوری اسلامی می دانند با اين هدف که به کشورهای خارجی نشان دهد که دولت از اختيارات نامحدود برای نشان دادن انعطاف در برابر خواست های جامعه بين المللی برخوردار نيست.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران