BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:09 گرينويچ - پنج شنبه 31 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مبارزه ۱۵ ساله تری شايوو با مرگ پايان يافت
 
تری شایوو
خانم شایوو 13 روز بدون آب و غذا با مرگ پنجه انداخته بود
تری شايوو، زن آمريکايی مبتلا به مرگ مغزی، در پایان یکی از طولانی ترین نبردهای انسان با مرگ، در فلوريدا درگذشت، ولی مرگش پرسشهای پیچیده تازه ای در بحث جنجال آفرین ' قتل ترحمی' برای زندگان باقی گذاشت.

لوله تغذيه خانم شایوو۱۸ مارس بعد از يک نبرد حقوقی هفت ساله به درخواست شوهرش مايکل شايوو برداشته شد، زيرا وی می گفت همسرش نمی خواست بصورت مصنوعی زنده نگه داشته شود.

اما ماری و باب شيندلر، والدين اين زن ۴۱ ساله که در سال ۱۹۹۰ به دليل توقف موقت قلبش دچار مرگ مغزی شد، حتی به ديوان عالی آمريکا پناه بردند تا دخترشان زنده نگه داشته شود، ولی تلاش آنها که با حمايت کاخ سفيد همراه بود، ثمری نداشت.

پدر و مادر خانم شايوو پيش از مرگش به مدت ۱۵ دقيقه در کنار دخترشان بودند، اما چند دقيقه قبل از مرگ وی، شوهرش از آنها خواست که بيرون بروند. آنها بعد از فوت دخترشان اجازه يافتند به اتاق بازگردند.

پدر فرانک پاوون، مدير ملی سازمان کشيشان "طرفدار حيات"، آقای شايوو را به "بی رحمی سنگدلانه" متهم کرده است.

وی گفت: "اين نه فقط مرگ، بلکه قتل است. ما از اين که ملتمان گذاشت چنين جنايتی رخ دهد، اندوهگين هستيم."

جورج بوش، رئيس جمهور آمريکا پس از مرگ خانم شايوو بار ديگر حمايت خود را از والدين وی اعلام کرد و گفت در چنين مواردی فرض بايد طرفداری از ادامه حيات باشد.

آقای بوش پيشتر در ماه جاری مصوبه ای را امضا و قانونی کرد که به والدين خانم شايوو اجازه می داد دعوی خود را در دادگاه های فدرال مطرح کنند، با اين حال قضات دادگاه های فدرال نيز از دخالت در قضيه امتناع کردند.

واتيکان نيز مرگ تری شايوو را محکوم کرده است.

جدال قلب و قانون

خانم شايوو در اثر حمله قلبی در سال 1990 به حالت اغما رفت و در سال 1998، همسر وی به عنوان قیم قانونی این زن از دادگاه خواست با خارج کردن لوله تغذيه از ادامه حيات نباتی بيمار جلوگيری کند.

دادگاه در سال 2000 به خارج کردن لوله تغذيه رای داد، اما اين اقدام با مخالفت طرفداران ادامه تغذيه بيمار عملی نشد و در ماه آوريل سال 2001، والدين خانم شايوو توانستند دستور توقف اجرای حکم و سپس از سرگيری تغذيه وی را به دست آورند.

در سال 2003، مجددا دادگاه ايالتی دستور توقف تغذيه بيمار را صادر کرد، اما مجلس نمايندگان ايالت فلوريدا با تصويب قانونی به جب بوش، برادر رييس جمهور و فرماندار فلوريدا، اجازه داد تا به پزشکان دستور دهد همچنان به تغذيه مصنوعی تری شايوو ادامه دهند.

در سال 2004، اين قانون توسط دادگاه عالی ايالتی لغو شد، ولی فرماندار ايالتی با مراجعه به دیوان عالی ايالات متحده، در صدد لغو حکم دادگاه عالی ايالتی برآمد، اما موفق نشد.

پس از آن که در 18 مارس لوله تغذیه برای سومین بار برداشته شد، پدر و مادر خانم شایوو در دادخواست خود به دادگاه عالی فلوریدا و آمریکا مدعی شدند که وقتی از دخترشان خواسته شده تا جمله "می خواهم زنده بمانم" را تکرار کند، او تلاش کرده بود تا اصواتی را که آغازگر دو کلمه اول اين عبارت هستند، بر زبان بياورد.

با این حال، پزشکان منصوب دادگاه گفتند خانم شايوو در حالت اغمای ثابت است و بهوش نخواهد آمد.

از هفت سال پيش که آقای شايوو با مرجعه به دادگاه خواستار پايان دادن به حيات همسرش شد، گروه های محافظه کار مسيحی و طرفدار معلولان به حمايت از پدر و مادر خانم شايوو برخاسته اند که می گويند آقای شايوو می خواهد دخترشان بميرد تا وی بتوان با دوست دخترش ازدواج کند.

مايکل شايوو از زمان مرگ مغزی همسرش از دوست دختر خود صاحب دو فرزند شده است.

دادگاه های فلوريدا به کرات تلاش پدر و مادر خانم شايوو برای جلوگيری از برداشته شدن لوله تغذيه را رد کرده بودند. اين لوله در گذشته دو بار برداشته شده بود، ولی هر دفعه فعالان موفق شده بودند پزشکان را مجاب به بازگرداندن آن کنند.

دیوان عالی ايالات متحده از سال 2000 ميلادی شش دفعه از دخالت برای حل اين بحران خودداری ورزيده بود. در جریان این کشمکش طولانی، پليس چندين نفر از جمله چند کودک را که می کوشيدند به خانم شایوو آب بنوشانند، دستگير کرده بود.

سیزده نحس

فوريه ۱۹۹۰: تری شايوو احتمالا بر اثر بهم خوردن توازن پتاسيم بدنش در خانه خود بيهوش می شود، قلب وی موقتا از کار می افتد و جريان اکسيژن به مغزش قطع می شود.

نوامبر ۱۹۹۲: مايکل شايوو موفق می شود از پزشکان بخاطر تشخيص نادرست عارضه همسرش يک ميليون دلار غرامت بگيرد.

۱۱ فوريه ۲۰۰۰: قاضی جورج گرير با تقاضای مايکل شايوو برای برداشتن لوله تغذيه همسرش موافقت می کند.

آوريل ۲۰۰۱: ديوان عالی فلوريدا و آمريکا حاضر به مداخله نمی شوند و لوله تغذيه خانم شايوو برداشته ولی دو روز بعد بازگردانده می شود.

۱۵ اکتبر ۲۰۰۳: اين لوله برای دومين بار برداشته می شود ولی شش روز بعد جب بوش فرماندار فلوريدا فرمان می دهد که پزشکان رشته حيات اين زن بيمار را وصل کنند.

۱۸ مارس ۲۰۰۴: لوله تغذيه برداشته می شود.

۲۰ مارس ۲۰۰۵: سنای آمريکا قانونی اضطراری را تصويب می کند تا دادگاه فدرال در مورد اين پرونده تجديد نظر کند.

۲۱ مارس ۲۰۰۵: مجلس نمايندگان در اولين ساعات صبح اين قانون را تاييد و جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، نيز تقريبا بلافاصله آن را امضا می کند.

۲۲ مارس ۲۰۰۵: يک قاضی فلوريدا حاضر نمی شود به پزشکان دستور دهد تا لوله تغذيه را بازگردانند.

۲۳ مارس ۲۰۰۵: هيات قضات استيناف از تصميم قاضی فلوريدا حميات می کند.

۲۴ مارس ۲۰۰۵: ديوان عالی آمريکا حاضر نمی شود به فرجامخواهی اضطراری پدر و مادر خانم شايوو رسيدگی کند.

۳۱ مارس: والدين خانم شايوو مرگ دخترشان را ۱۳ روز بعد از برداشته شدن لوله تغذيه اش اعلام می کنند.

 
 
تری شايوواجتماعی
ديدگاه های مختلف در باره موضوع "قتل از روی ترحم"
 
 
یکی از هواداران تری شايووبودن يا نبودن
تلاش کنگره و کاخ سفيد برای نجات زن مبتلا به مرگ مغزی
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران