BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 08:17 گرينويچ - جمعه 26 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مذاکرات برای تدوين قانون اساسی عراق ادامه می يابد
 
تظاهرات سنی های عراق
گروههای سنی با نظام مورد نظر کردها و شيعيان مخالفت ورزيده اند
سخنگوی پارلمان عراق گفته است که مهلت مذاکرات جاری پيرامون قانون اساسی جديد عراق برای يک روز ديگر تمديد می شود. اين سومين بار است که مهلت تهيه پيش نويس قانون اساسی عراق عقب می افتد.

وی بلافاصله پس از به سر آمدن آخرين ضرب الاجل تصويب اين سند در نيمه شب پنجشنبه به خبرنگاران گفت مذاکره کنندگان برای دست يافتن به نتايجی که همه را خرسند می کند وقت بيشتری می خواهند.

سخنگوی دولت انتقالی عراق پيشتر گفته بود که به سه بند پيش نويس قانون اساسی که مورد اختلاف بود، متمم هايی افزوده شده است تا در مورد آنها توافق حاصل شود و به اين ترتيب او پيش بينی کرد سند قانون اساسی تا پايان روز پنجشنبه، ۲۵ اوت، تکميل شود که البته چنين نشد.

رهبران سنی در مورد چند مساله مهم در قانون اساسی از جمله دامنه فدراليسم در عراق و اعمال محدوديت برای اعضای حزب منحله بعث با ساير گروه ها اختلاف نظر دارند.

سخنگوی دولت عراق گفت او هنوز انتظار دارد رای گيری پارلمان عراق در مورد قانون اساسی يکشنبه انجام شود.

افشای مفاد

در همين حال، خبرگزاری آسوشيتدپرس گزارش کرده است که نسخه ای از متن پيشنهادی را به دست آورده است.

به گفته اين خبرگزاری، در متن قانون تاييد شده است که نظام آينده عراق يک نظام جمهوری دموکراتيک و فدرال است که در آن تبعيض نژادی و قومی منع و بر توزيع عادلانه ثروت تاکيد شده است.

پيشتر، ابراهيم جعفری، نخست وزير دولت انتقالی، گفته بود که بر سر 151 اصل از 153 اصل متن پيشنهادی از جمله ساختار فدرال نظام حکومتی توافق به دست آمده است.

شيعيان عراق، که حدود شصت درصد جمعيت را تشکيل می دهند، همراه با کردها، که نسبت آنان در کل جمعيت حدود بيست درصد است، دارای اکثريت کرسی های پارلمانی هستند اما می کوشند قانون اساسی از وفاق عمومی برخوردار بوده و مورد قبول اقليت اعراب سنی نيز قرار گيرد.

اختلاف نظر قومی

جلال طالبانی، رييس جمهوری موقت که کرد است، گفته است که ثبات آينده عراق به حصول توافق بين تمامی اقوام و گروه های اين کشور بستگی دارد.

مناطق کردنشين عراق عمدتا در شمال اين کشور قرار دارد که از زمان شکست رژيم سابق از نيروهای ائتلاف بين المللی در سال 1991 از نوعی خودمختاری برخوردار بوده است و کردها مايل هستند اين وضعيت به نحوی ادامه داشته باشد.

اکثر شيعيان عراق در مناطق جنوبی و شرقی اين کشور سکونت دارند و بخش عمده منابع نفتی نيز در اين مناطق و در شمال عراق واقع است.

انفجار خودرو در بغداد 24 اوت
انفجار بغداد و حملات پس از آن دهها کشته و زخمی برجای گذاشت

اعراب سنی، که در رژيم سابق قدرت سياسی را در دست داشتند و گفته می شود گروه های شورشی در حال حاضر از حمايت تندروهای سنی برخوردارند، ساکن مناطق مرکزی و غربی بوده و نگران آن هستند که يک نظام فدرال باعث محروميت آنان از عوايد نفتی شود.

نگرانی ديگر سنی ها از آن بوده که ممکن است گروه های شيعی درصدد برآيند قوانين شرعی را به عنوان منبع اصلی قانونگذاری وارد قانون اساسی کرده و راه را برای نفوذ روحانيون شيعه در امور سياسی هموار سازند.

در صورتی که پارلمان و دولت انتقالی عراق متن قانون اساسی را تاييد کنند، اين متن در ماه اکتبر سال جاری به همه پرسی گذاشته می شود و پس از تصويب، زمينه را برای برگزاری انتخابات عمومی و تشکيل دولت جديد فراهم می کند.

اعتراض طرفداران صدر

همچنين، روز چهارشنبه، 24 اوت، درگيری بين گروه های رقيب شيعه تلفاتی برجای گذاشت.

در شهر مذهبی نجف، دفاتر مقتدی صدر، از روحانيون تندرو شيعه که با قانون اساسی جديد مخالف است، توسط شيعيان مخالف وی به آتش کشيده شد که در جريان آن، چهار نفر کشته شدند.

سال گذشته، شبه نظاميان آقای صدر دست به شورش زدند و با نيروهای آمريکايی درگير شدند اما با فشار روحانيون ارشد شيعه، به شورش خود خاتمه دادند.

قبل از به آتش کشيده شدن دفاتر اين گروه در نجف، طرفداران آقای صدر در تظاهرات سنی های مخالف قانون اساسی در شهر حويجه شرکت کرده بودند زيرا به اعتقاد وی، اين قانون به تجزيه عراق منجر می شود.

در پی واقعه نجف، بيست و يک تن از نمايندگان پارلمان عراق که از آقای صدر حمايت می کنند از شرکت در جلسات خودداری ورزيدند و سه عضو ارشد دولت، از جمله وزير بهداری و وزير امور مدنی نيز به نشانه اعتراض دست از کار کشيدند.

برخی گزارش ها از پرتاب خمپاره به سوی دفاتر گروه شيعی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، به رهبری عبدالعزيز حکيم، در شهر عماره در جنوب شرق بغداد حکايت دارند.

مقتدی صدر
صدر دولت انتقالی و قانون اساسی پيشنهادی را نپذيرفته است

طرفداران مقتدی صدر اعضای مجلس اعلا را مسئول حمله به دفاتر وی در نجف قلمداد کرده اند.

نيمه شب چهارشنبه، ابراهيم جعفری، نخست وزير که خود از سياستمداران شيعه است، با ايراد يک سخنرانی تلويزيونی نسبت به درگيری بين گروه های شيعه ابراز تاسف کرد و گفت که زبان اسلحه برای هميشه از عراق رخت بر بسته و مردم اين کشور به جای جنگ عليه يکديگر بايد با دشمنان کشور مقابله کنند.

وی حمله عليه روحانيون، از هر مذهب در هر موقعيت و سنی را محکوم کرد.

بامداد روز پنجشنبه، مقتدی صدر با ارسال پيامی از هواداران و گروه های رقيب شيعه خواست دست از خشونت عليه يکديگر بردارند.

خشونت در بغداد

همزمان، شورش های خشونت آميز در عراق ادامه داشته است.

روز چهارشنبه، 24 اوت، يک اتومبيل بمب گذاری شده در محله ای در غرب بغداد منفجر شد که هدف آن نفرات پليس عراقی بودند.

پس از اين انفجار، گروهی متشکل از حدود چهل فرد مسلح به تفنگ جنگی و نارنجک دستی کسانی را که در محل حضور داشتند زير آتش گرفتند.

در نتيجه اين حمله، هفده نفر، از جمله سه مامور پليس، جان خود را از دست دادند و پنجاه و سه نفر ديگر زخمی شدند.

ماموران پليس و سربازان آمريکايی اين محله را به محاصره در آوردند و بين آنان و مهاجمان درگيری روی داد.

پليس بغداد گفته است که دو نفر را به ظن ارتباط با اين عمليات دستگير کرده است.

همچنين، افراد مسلح به گروهی از زايران شيعه عراقی که پس از زيارت در شهر مشهد، ايران، به عراق باز می گشتند در نزديکی شهر بعقوبه حمله کردند.

وزارت دفاع آمريکا وعده داده است که به منظور حفظ امنيت عراق در جريان برگزاری همه پرسی قانون اساسی يکهزار و پانصد نيروی جديد به اين کشور اعزام کند.

در ماه ژانويه سال جاری، رای گيری در انتخابات پارلمانی عراق کمابيش بدون حادثه خشونت بار عمده ای برگزار شد اما بسياری از ساکنان مناطق سنی نشين به دليل مخالفت با اين انتخابات يا از بيم حمله شورشيان در رای گيری شرکت نکردند.

کشف اجساد در رودخانه

همچنین پليس عراق می گويد که در حال شناسايی هويت 36 جسدی است که در استانی عمدتا شيعه نشين در جنوب شرقی بغداد درون رودخانه ريخته شده بود.

پليس می افزايد اين افراد عريان شده و سپس به آنها شليک شده است. ظاهرا اين اجساد دو روز پيش به رودخانه انداخته شده است.

در حادثه ای ديگر دو محافظ جلال طالبانی، رييس جمهور عراق در جريان حمله به کاروانی دولتی کشته و شماری مجروح شده اند.

 
 
66يک روز در عراق
عراقی ها از اميدها و ترسهای زندگی روزمره سخن می گويند
 
 
تحليل
مشکلات تهیه پیش نویس قانون اساسی عراق
 
 
66گزارش
درد سرهای تازه در تهیه پیش نویس قانون اساسی عراق
 
 
66عراق
درخواست شفافيت حقوق زنان در قانون اساسی عراق
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران