BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:07 گرينويچ - پنج شنبه 03 نوامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
آزمون آزادی و دموکراسی برای دولت علی اف
 

 
 
 وقتی تبلیغات آغاز شد، مشکلی در کارنبود، تمام احزاب سیاسی بدون هیچ مشکلی شروع به برگزاری اجتماعات تبلیغاتی کردند، در باکو هم جریان به همین منوال بود اما بتدریج احزاب اپوزیسون رویه ای مبارزه طلبانه در پیش گرفتند، اپوزیسون باید رفتارش قانونی باشد
 
الهام علی اف

با روی کار آمدن الهام علی اف به عنوان رئيس جمهوری آذربايجان در سال 2003 بسیاری در اين جمهوری امیدوار به وقوع تغییراتی مثبت در عرصه آزاديهای سیاسی و اجتماعی بودند، امیدی که چندی بعد با ادامه سیاستهای پدرش، حيدرعلی اف در دوران زمامداری فرزند جوان او رو به افول گذاشت.

امروز اگرچه هنوز هم بخشی از تحلیلگران سیاسی در باکو نسبت به آینده ابراز امیدواری می کنند اماً تقریبا هیچ یک از آنها کارنامه سیاسی دو ساله الهام علی اف را رضایت بخش نمی دانند.

راسم موسی بیگ اف، فعال و تحلیلگر سیاسی که معتقد است در حال حاضر همان حکومت سابق در جریان است می گويد: "الهام علی اف در حکومتی که از پدرش به ارث برده، تغییرات بسیار ناچیزی داده و این را همه می دانند، پس از مرگ حیدر علی اف نشانه ای از توسعه سیاسی در آذربایجان به چشم نخورده و شاید به همین دلیل است که امید زیادی به این انتخابات بسته شده تا شاید بتواند نسل جدیدی از سیاستمداران را وارد صحنه کرده، در حاکمیت تغییراتی ایجاد کند."

انقلاب نارنجی؟

درخواست ایجاد تغییرات در داخل کشور از سويی و وقوع تحولات عمیق سیاسی در منطقه آسیای میانه و قفقاز، برخی تحلیلگران را به این نتیجه رسانده است که احتمال دارد جمهوری آذربایجان نیز بستر تحولاتی از نوع انقلابهای مخلمین باشد اما بدیهی است که الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان چنین تفسیری را بکلی نادرست می داند.

او در پاسخ به سؤال بی بی سی در این مورد گفته: "وقوع انقلاب احتیاج به مقدماتی دارد، اپوزیسیون باید دارای رهبری قدرتمند باشد، محبوبیت دولت باید پایین باشد و مسائل و مشکلات اجتماعی و سیاسی باید رو به افزایش باشد".

به عقيده رئیس جمهوری آذربایجان، هیچ یک از این شرایط در مورد کشورش صادق نیست و بنابراین نمی توان توقع تحولاتی از این دست را در اين جمهوری داشت.

انتخابات زیر ذره بین

 حزب حاکم آذربایجان نوین با انواع اقدامات نامزدهای مستقل قدرتمند را در نقاط مختلف وادار به کناره گیری از انتخابات کرد تا انتخاب نامزدهای مورد نظر دولت را تضمین کند
 
علی شامل

روز یکشنبه ششم نوامبر مردم جمهوری آذربایجان در حالی پای صندوقهای رأی خواهند رفت که این انتخابات را بسیاری از ناظران بدقت زیر ذره بین قرار داده اند.

علی شامل، روزنامه نگار و فعال سیاسی در باکو، وجه شاخص این انتخابات در مقایسه با انتخاباتهای قبلی را تعدد قابل توجه نامزدها می داند.

به گفته او در انتخاباتهای گذشته به دلیل مشکلات زیادی که برای داوطلبان نامزدی ایجاد می شد، مردم و افراد مایل به مشارکت در انتخابات، نارضایتيهای فراوانی داشتند اما در این انتخابات در هر حوزه انتخابی بین بيست تا سی نفر نامزد شده اند و از این نظر مشکلی وجود نداشته است.

راسم موسی بیگ اف گشاده دستی در دادن مجوز نامزدی به افراد مختلف را بی دلیل نمی داند.

به گفته آقای موسی بیگ اف، "جمهوری آذربایجان اگر به تعهدات خود عمل نکند، عضویتش در شورای اروپا تأیید نخواهد شد و این موضوع برای آذريها به هیچ وجه خوشایند نیست."

او می افزاید: "در حال حاضر به نظر می رسد دولت این موضوع را درک کرده و تمهیدات مشخصی برای ایجاد شفافیت در انتخابات تدارک دیده اما واقعیت این است که برای مشاهده واقعی بودن این وعده ها باید منتظر روز انتخابات بود".

'حاکمیت قانون شکن'

البته برخی تحلیلگران قضاوت درباره کیفیت انتخابات را از هم اکنون ممکن می دانند و نیازی به انتظار تا روز یکشنبه نمی بینند.

علی شامل که مرحله ثبت نام نامزدها را مثبت ارزیابی می کند در مورد مابقی روند انتخابات نظر دیگری دارد: "انتخاباتی که در نگاه اول بسیار خوب و دموکراتیک به نظر می رسید، با گذشت زمان نواقص خود را نشان داد، نقض قوانین در جاهای مختلف شروع شد و شهرداريها و پلیس اجازه برگزاری گردهمایيهای انتخاباتی را به نامزدهای مخالف یا مستقل و طرفداران آنها ندادند، علاوه بر این، حزب حاکم آذربایجان نوین با انواع اقدامات نامزدهای مستقل قدرتمند را در نقاط مختلف وادار به کناره گیری از انتخابات کرد تا انتخاب نامزدهای مورد نظر دولت را تضمین کند."

این روزنامه نگار منتقد ادامه می دهد: "ندادن فرصت برابر برای تبلیغات به نامزدها و تبلیغ مستمر نامزدهای دولتی در تلویزیون را هم باید به این فهرست اضافه کرد".

بنابراین می توان گفت که اگر چه این انتخابات در مقایسه با موارد قبلی دموکراتیکتر به نظر می رسد اما در واقع تفاوت زیادی با آنها وجود ندارد."

'اپوزیسیون بداخلاق'

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان محدودیتهای ایجاد شده برای اپوزیسیون را انکار نمی کند اما این تضییقات را ناشی از رفتار خود آنان می داند.

او درباره علت توقف گردهمایيهای انتخاباتی می گوید: "وقتی تبلیغات آغاز شد، مشکلی در کارنبود، تمام احزاب سیاسی بدون هیچ مشکلی شروع به برگزاری اجتماعات تبلیغاتی کردند، در باکو هم جریان به همین منوال بود اما بتدریج احزاب اپوزیسون رویه ای مبارزه طلبانه در پیش گرفتند. اپوزیسون باید رفتارش قانونی باشد".

 
 
66آذربايجان
ديده بان حقوق بشر: دولت باکو امکان برگزاری انتخاباتی سالم را از ميان برده است
 
 
66جمهوری آذربايجان
انگيزه الهام علی اف از 'ضدکودتا'
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران