BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 02:32 گرينويچ - شنبه 05 نوامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ده سال از ترور اسحاق رابين گذشت
 
اسحاق رابين
اسحاق رابين پنجمين نخست وزير اسراييل و تنها نخست وزير اين کشور که به قتل رسيد
چهارم نوامبر سال 1995، اسحاق رابين، نخست وزير وقت اسراييل به ضرب گلوله يک دانشجوی تندرو اسراييلی در مرکز شهر تل آويو کشته شد.

در نگاه تندروهای اسراييل، تلاش های رابين برای دستيابی به صلح با فلسطينيان و امضای پیمان اسلو معنايی جز خيانت به کشور و آرمان های صهيونيسم نداشت.

سال 1993، اسحاق رابين، در مقام نخست وزیر اسراييل، با استقرار يک حکومت خودگردان در فلسطين موافقت کرد و در نامه ای رسمی به ياسر عرفات، سازمان آزاديبخش فلسطين (ساف) را به رسميت شناخت.

اين تلاش ها یک سال بعد (1994) جايزه صلح نوبل را برای آقای رابين - مشترکا با ياسر عرفات و شيمون پرز - به ارمغان آورد، اما در مدتی کوتاه دشمنان سرسختی نيز برای وی آفريد.

سال های آغازين

اسحاق رابين به سال 1922 در شهر بيت المقدس به دنيا آمد. پدر او از آمریکا به سرزمين های فلسطين مهاجرت کرده بود و بلافاصله پس از تولد وی به شهر تل آويو نقل مکان کرد.

او از دبيرستان کشاورزی فارغ التحصيل شد و به عنوان داوطلب به واحد تکاوری نيروی نظامی يهوديان پيوست. مادر اسحاق رابين، رزا، از اولين زنانی بود که سالها پيشتر از فرزندش به اين نيرو پيوسته بود.

از سال 1941 به بعد، آقای رابين تمام سال های جوانی و ميانسالی خود را در نيروی نظامی و سپس ارتش اسراييل سپری کرد.عملکرد درخشان او در جنگ با اعراب (1948) پيشرفت و ارتقای درجه اش را تضمين کرد. در سال 1962، اسحاق رابين به مقام فرماندهی ستاد ارتش اسراييل رسيد.

شايد بزرگترين موفقيت دوران فرماندهی وی، پيروزی نيروهای اسراييلی در جنگ شش روزه 1967 با اعراب بود.

در پايان اين جنگ و تنها يک هفته پس از آغاز آن، بخش وسيعی از سرزمين های اعراب در مصر و سوريه و لبنان به اشغال اسراييل در آمده بود.

از نظامی گری به سياست

بلافاصله پس از بازنشستگی، در سال 1968، اسحاق رابين در مقام سفير کشور اسراييل به ايالات متحده رفت و تا سال 1972 در آن مقام باقی ماند. يک سال بعد به عنوان نامزد حزب کارگر به "کنست" - پارلمان اسراييل - راه یافت و در کابينه گولدا مير وزير کار شد.

اسحاق رابين (سمت چپ) چند روز پيش از آغاز جنگ شش روزه اعراب و اسراييل
بزرگترين موفقيت اسحاق رابين در جنگ شش روزه اعراب و اسراييل ثبت شد

در بهار سال 1974، اسحاق رابين به رياست حزب کارگر و سپس نخست وزيری کشور اسراييل برگزيده شد. سه سال بعد در جريان بحرانی که به خاطر افشای يک حساب بانکی به نام همسرش در بانکی آمریکايی به وجود آمده بود، از مقام خويش استعفا کرد تا مناخيم بيگين بر کرسی نخست وزيری بنشيند. اين اولين بار در تاريخ کشور اسراييل بود که نخست وزير از حزب دست راستی اين کشور انتخاب می شد.

اسحاق رابين پس از استعفا همچنان در "کنست" باقی ماند تا سرانجام در دولت ائتلاف ملی - دولت مشترک حزب کارگر و حزب ليکود - به مقام وزارت دفاع برسد. وی تا سال 1992 وزير دفاع کشور اسراييل بود.

سال 1992، آقای رابين به رياست حزب کارگر برگزيده شد. اين حزب در انتخابات سراسری همان سال به پيروزی رسيد تا او برای دومين بار به نخست وزيری اسراييل برسد.

پیمان صلح اسلو

در فاصله سه سال از زمان رسيدن به مقام نخست وزيری تا مرگ، بخش اعظم فعاليت سياسی اسحاق رابين معطوف به مذاکرات صلح با فلسطينی ها بود.

همزمانی دومين دور از نخست وزيری آقای رابين با رياست جمهوری بيل کلينتون در آمريکا موقعيت مناسبی به وجود آورد. در مقايسه با رؤسای جمهور پيشین و بعدی ايالات متحده، آقای کلينتون اهميت زيادی به پيشرفت مذاکرات صلح در خاور ميانه می داد.

آنچه بعدها به پيمان صلح اسلو مشهور شد، در واقع مذاکراتی بود به ابتکار يوهان يورگن هولست، وزير امور خارجه وقت نروژ که در آن زمان روابط به نسبت دوستانه ای با هر دو طرف درگير داشت.

اساس مذاکرات صلح و محور اصلی پيشنهاد هولست، خروج نيروهای اسراييلی از نوار غزه و کرانه باختری رود اردن بود تا اداره امور در اين مناطق به طور موقت (برای پنج سال) به خود فلسطينی ها واگذار شود.

ياسر عرفات، اسحاق رابين و بيل کلينتون در واشنگتن

اسحاق رابين برای عملی کردن چنين طرحی از همان آغاز با مشکلی بنيادين رو به رو بود. واگذاری زمين های تحت تصرف اسراييل به فلسطينی ها - حتی در حد صحبت - با انتقاد تند و شايد واکنش خشن تندروها در اسراييل مواجه می شد.

مذاکرات اسلو پشت درهای بسته ادامه يافت تا سرانجام در تابستان 1993، نمايندگان دو طرف به توافق رسيدند.

امضای رسمی پيمان صلح موسوم به اسلو، چند هفته بعد از توافق اوليه، در واشنگتن انجام گرفت. محمود عباس از طرف هیئت فلسطينی و شيمون پرز از طرف کشور اسراييل معاهده را در حضور ياسر عرفات، اسحاق رابين و بيل کلينتون امضا کردند.

ميراث دوگانه

حدود دو سال پس از امضای پيمان اسلو، در حالی که اسحاق رابين در دفاع از صلح ميان اسراييل و فلسطين در تل آويو سخنرانی می کرد، به ضرب گلوله یک تندرو کشته شد.

بسياری از مردم اسراييل اسحاق رابين را قهرمانی ملی دانسته و کشته شدن او را ضربه ای بزرگ به روند صلح در کشورشان می دانستند. از سوی ديگر کسانی چون ايگال امير، ضارب و قاتل آقای رابين، وی را خيانتکار تلقی می کردند.

ماجراهای فراوانی در حاشيه ترور اسحاق رابين به وجود آمد. شایعات در مورد نحوه رسيدگی و روند درمانی او پس از انتقال به بيمارستان منجر به درخواست انجام تحقيقات رسمی شد. برخی هواداران و نزديکان آقای رابين بر اين باور بودند که مسوولين بيمارستان در انجام عمليات درمانی کوتاهی کرده و موجبات مرگ وی را فراهم آورده اند.

ده سال پس از کشته شدن اسحاق رابين، ميراث او همچنان محل نزاع شهروندان اسراييلی است.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران