BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:29 گرينويچ - پنج شنبه 26 ژانويه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اعلام پيروزی حماس در انتخابات پارلمانی فلسطين
 
حاميان حماس
سخنگوی حماس می گويد که این جنبش ساير گروه های فلسطينی را به مشارکت سياسی دعوت می کند
نتايج رسمی انتخابات فلسطين اعلام شده و حماس با به دست آوردن 76 کرسی از مجموع 132 کرسی، به اکثريت قاطع در پارلمان دست يافته است.

بنابه گزارش هيات برگزاری انتخابات فلسطين، جنبش فتح، حزب حاکم کنونی در تشکيلات خودگردان، موفق شده 43 کرسی پارلمانی را به نام خود ثبت کند.

هيات برگزاری همچنين آمار مشارکت مردم فلسطين در انتخابات پارلمانی را 77 درصد اعلام کرده است.

پيش از اين، در ساعات اوليه روز پنج شنبه و در پی اعلام نتايج اوليه شمارش آرا، نخست وزير تشکيلات خودگردان، احمد قريع، استعفای دولت خود را تسليم رهبر فلسطينيان کرده و خواستار تشکيل دولت توسط سازمان حماس شده است.

از سوی ديگر، گروه اسلامگرای حماس خواستار گفتگو با گروه های ديگر فلسطينی برای تشکيل دولت شده و گفته است که جنبش فتح نيز بايد در اين گفتگوها شرکت کند.

کناره گيری فتح

جنبش فتح، به رهبری محمود عباس، که در دوره قبلی پارلمان اکثريت مطلق کرسی ها و در نتيجه، دولت را در اختيار داشت، شکست را پذيرفته، اما برخی سران آن مشارکت در فرايند تشکيل دولت با گروه حماس را رد کرده اند.

صائب عريقات، مذاکره کننده ارشد فلسطينی و از مقامات تشکيلات خودگردان، ضمن تبريک به کسانی که به پيروزی دست يافته اند، اعلام کرده که فتح در تشکيل دولت شرکت نخواهد کرد و محمود عباس از حماس خواهد خواست دولت جديد را تشکيل دهند.

آقای عريقات افزوده است فتح اقدام به بازسازی خود خواهد کرد و به "اپوزيسيونی وفادار" تبديل خواهد شد.

در همين حال گزارشها از منطقه حاکيست که تعدادی از هواداران حماس و جنبش فتح، به رهبری محمد عباس، با يکديگر درگير شده اند.

يک خبرنگار بی بی سی در منطقه می گويد چند تير هوايی شليک شده و عده ای در اين درگيريها زخمی شده اند.

واکنش آمريکا و اروپا

واکنش آمريکا
يکی از مقامات حماس
ايالات متحده اعلام داشته که به شرطی که حماس رسما کاربرد خشونت را نفی کرده و هدف اعلام شده خود برای نابودی کشور اسرائيل را کنار بگذارد حاضر به برقراری تماس و همکاری با آن خواهد بود

روز پنج شنبه، پس از روشن شدن موفقيت حماس و شکست حزب حاکم فتح، جورج بوش، رييس جمهور آمريکا، نتيجه انتخابات پارلمانی فلسطين را 'پيام بيدارباش' برای دولت خودگران ناميده بود.

وی در گفتگو با خبرنگاران به ستايش از برگزاری آرام و صلح آميز انتخابات فلسطين پرداخته و آن را فرايندی مثبت خوانده، اما در عين حال با اشاره غير مستقيم به پيروزی حماس گفته است: " اگر برنامه شما نابودی اسراييل باشد، نمی توان شما را شريک [فرايند] صلح دانست. ما هواخواه صلح هستيم."

از سوی ديگر، اتحاديه اروپا اعلام کرده که اين اتحاديه حاضر است با هر دولتی که به راه های صلح آميز متعهد باشد همکاری کند.

در بيانيه این اتحاديه آمده است: "مردم فلسطين مردم سالارانه و مسالمت آميز رای داده اند. موضع اتحاديه اروپا در حمايت از به رسميت شناختن اسراييل و يافتن راه حلی مسالمت آميز برای ايجاد دو کشور، بر کسی پوشيده نيست."

به گفته ناظران، پيروزی انتخاباتی حماس تحولی عمده برای منطقه خاورميانه و روند صلح اسرائيل و فلسطينيان محسوب می شود.

پيش از برگزاری انتخابات پارلمانی فلسطين، ايالات متحده، اسرائيل و اتحاديه اروپا همواره حماس را، که موجوديت اسرائيل را به رسميت نمی شناسد و با روند صلح خاورميانه مخالف است، يک سازمان تروريستی توصيف کرده و گفته بودند از کار با دولتی که توسط اين گروه تشکيل شود خودداری خواهند ورزيد.

حماس صحنه سياسی

نقشه سرزمينهای فلسطينی
پيروزی حماس باعث بروز نگرانی در باره روند صلح اسرائيل و فلسطينيان شده است

حرکت مقاومت اسلامی - حماس - از جمله گروه های اسلامگرای فلسطينی است و برای نخستين بار در انتخابات شوراهای محلی فلسطينی در دسامبر سال 2004 در مبارزات انتخاباتی شرکت کرد و توانست در تعدادی از مناطق، به خصوص در باريکه غزه، به پيروزی هايی دست يابد.

اين گروه انتخابات رياست تشکيلات خودگردان را که در سال 2005 برگزار شد تحريم کرد و از شرکت در آن خودداری ورزيد.

سابقه تاسيس حماس به اواخر دهه 1960 باز می گردد که گفته می شود تشکيلاتی به عنوان شاخه گروه اسلامی اخوان المسلمين در سرزمين های اشغالی باريکه غزه و کرانه باختری رود اردن ايجاد شد.

در سال های 1976 تا 1981، حماس نفوذ خود را در گروه ها و تشکيلات حرفه ای در سرزمين های اشغالی گسترش داد و گفته شده است که اسرائيل به منظور تضعيف حمايت از جنبش فتح و ياسر عرفات، عملا از اقدامات حماس حمايت می کرد.

به سوی تندروی

در سال 1980، حماس به عنوان يک سازمان سياسی و خيريه در اسرائيل ثبت شد اما با به دست گرفتن رهبری حماس توسط شيخ احمد ياسين در اواسط اين دهه، اين گروه به تدريج به تلاش عملی از جمله از طريق اقدامات مسلحانه عليه اسرائيل گرايش يافت و فعالانه از انتفاضه فلسطينيان حمايت کرد.

شيخ احمد ياسين
شيخ احمد ياسين، رهبر معنوی حماس در سال 2004 به دست نيروهای اسراييلی کشته شد

حماس موجوديت اسرائيل را به رسميت نمی شناسد و خواستار نابودی دولت يهود و تشکيل حکومت اسلامی فلسطين در سرزمين های اين کشور، کرانه باختری رود اردن و باريکه غزه است در حاليکه سازمان آزاديبخش فلسطين، که جنبش فتح بزرگترين گروه عضو آن است، در سال 1988 حق موجوديت اسرائيل را مورد قبول قرار داد.

در سال های اخير، حماس به خاطر فعاليت های خيريه از محبوبيت خاصی به خصوص در ميان فلسطينيان ساکن باريکه غزه برخوردار شده است.

حماس در زمينه عمليات مسلحانه در خاک اسرائيل و عليه هدف های اسرائيلی در سرزمين های فلسطينی نيز بسيار فعال بوده و بارها مسئوليت سازماندهی و حمايت از حملات انتحاری را بر عهده گرفته است.

اعضای اين گروه در مواردی هدف حملات نيروهای اسرائيلی قرار گرفته اند و در مارس سال 2004، شيخ احمد ياسين، رهبر اين جنبش، و در ماه آوريل همان سال، عبدالعزيز الرنتيسی، جانشين وی، به دست نيروهای اسرائيلی ترور شدند.

پيش از انتشار نتايج مقدماتی انتخابات اخير پارلمانی در سرزمين های فلسطينی، نظر سنجی های انجام شده نشان می داد که حماس از حمايت بسياری از فلسطينيان برخوردار است که گفته بودند به دليل بی کفايتی فتح در اداره امور سرزمين های فلسطينی و فساد اعضای آن، در نظر دارند به نامزدهای حماس رای دهند.

 
 
'راشمور' حماس خاورميانه
دموکراسی فلسطينی به قدرت گرفتن حماس ختم می شود؟
 
 
هوادار حماسدولت سازان کوچک
نقش محوری احزاب حاشيه ای در پارلمان آينده فلسطين
 
 
تفنگوداع با اسلحه
سرنوشت حماس پس از شرکت در انتخابات فلسطينيان
 
 
حماسخاورميانه
آيا آمريکا نگران پيروزی حماس در انتخابات فلسطينيان است؟
 
 
پرچم فلسطينتحليل
اجماع جهانی بر سر برگزاری انتخابات فلسطين
 
 
مطالب مرتبط
حماس: از پيروزی ما وحشت نکنيد
26 ژانويه، 2006 | صفحه نخست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران